Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czarne lampy do wnętrz w stylu filmu z gatunku noir

2022-06-23
Czarne lampy do wnętrz w stylu filmu z gatunku noir

Czarne lampy do wnętrz w stylu filmu noir

Czerń to kolor elegancki i uniwersalny. To kolor, który nigdy nie wychodzi z mody. To także kolor, który jest bazą dla wnętrz urządzonych w stylu starych filmów w klimacie noir. Filmów mrocznych i niepokojących, jednak inspirujących architektów do przenoszenia filmowego klimatu do czterech ścian współczesnych apartamentów. Nic dziwnego. Filmy noir to nie tyle fabuła, co nastrój, zjawisko, styl i odczucie. To ciekawy punkt wyjścia dla wykreowania przestrzeni, w której miłośnicy czerni będą czuć się jak w domu! Jak osiągnąć efekt noir i jakie czarne lampy najlepiej sprawdzą się w tym klimacie? Podpowiadamy!

Czerń we wnętrzach

Podobają Ci się czarne wnętrza i dodatki, ale wahasz się, czy czarny to dobry kolor dla Twojego domu? Zanim opowiemy Ci o filmie noir, zobacz, jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie czarnych lamp i dodatków we wnętrzach:

  • czerń to kolor uniwersalny. Pasuje do wszystkich innych barw, z którymi możesz swobodnie ją zestawiać. W połączeniu z ciemnymi barwami doda Twojemu wnętrzu głębi i szyku, natomiast z jasnymi kolorami stworzy ciekawy, kontrastowy efekt.
  • czerń jest elegancka, tajemnicza, wyrafinowana. Czarne dodatki uszlachetniają wnętrza, dodają im wykwintności, szczególnie w zestawieniu ze złotem lub srebrem, ale także szklanymi i lustrzanymi dodatkami.
  • czerń jest ponadczasowa, nigdy nie wychodzi z mody i zawsze dobrze wygląda. Jeśli zdecydujesz się na czarne lampy i dodatki możesz być pewien, że Twoje wnętrze będzie stylowe dziś, jutro i za dziesięć lat.
  • czerń doskonale pasuje do nowoczesnych, współczesnych wnętrz, wnętrz w stylu glamour i noir, ale także do apartamentów i domów urządzonych w stylu industrialnym, minimalistycznym, skandynawskim czy klasycznym.

Film w klimacie noir – czyli jaki?

Wiemy już, że czerń świetnie sprawdza się we wnętrzach. Zastanówmy się teraz co leży u podstaw kina noir, czym charakteryzowały się produkcje określane tym mianem i jaki efekt, a właściwie jaki nastrój miały wywołać w widzu filmy tworzone w tym nurcie.

U podstaw kina noir, kina które rozwinęło się w latach 40, leżały: powojenny niepokój, niepewność, rozpacz i nieufność. W filmie oraz w literaturze pojawili się bohaterowie, którzy byli ucieleśnieniem tych odczuć – czarne charaktery, cynicy, samotnicy i twardziele. Nurt neorealistyczny popychał twórców w stronę pogłębionej psychoanalizy bohaterów. Liczyła się nie tyle sama historia – mroczna zagadka do rozwiązania i twardy bohater bez wahania wychodzący poza społeczne ramy, co nastrój lęku i niepewności. Kino noir to styl i stan umysłu.

Jako pierwszy sformułowania „film noir” użył w 1946 roku francuski krytyk filmowy Nino Frank. Nurt ten nie trwał jednak długo i pod koniec dekady, to niepokojące  kino kryminalne chyliło się już ku upadkowi. Filmy które powstały w tym duchu po 1950 roku określa się mianem neo-noir, post-noir lub retro-noir.

Wnętrza w klimacie filmu w stylu noir

Jak osiągnąć ten sam efekt i nastrój w apartamencie czy domu? Napięcie w kinie noir budowane jest przez dramatyzm. Aby go stworzyć, filmowcy posługiwali się charakterystyczną kompozycją wywołującą poczucie niepewności i braku stabilności. W tym celu stosowali mocny kontrast światłocieniowy, kręcili swoje filmy przeważnie nocą, co dodatkowo podkreślało niebezpieczną naturę wybranej scenerii. Aby dodatkowo ją uwypuklić wnętrza wyposażone były w obiekty, które miały na celu pokazanie niestabilnej osobowości bohatera, podkreślenie jego paranoi i pesymizmu. Były to przedmioty, które odbijały lub zniekształcały rzeczywistość, takie jak lustra, okna, żaluzje, kratownice, czy drzwi. Obiekty, które gdy odpowiednio podświetlone, rzucały cienie i tworzyły kompozycje na podłodze lub ścianach, budując poczucie strachu i izolacji.

Na styl noir w filmie, jak i we wnętrzach wpływ miało także malarstwo Edwarda Hoppera, malarza ciszy i nostalgii, a zarazem mistrza budowania nastroju. Bohaterowie jego obrazów to wrażliwi, samotni ludzie w wielkim mieście. Jednostki kontemplujące życie w niemal pustych przestrzeniach – hotelowych pokojach, kawiarniach, mieszkaniach. Nastrój obrazów Hoppera, podobnie jak nastrój kina noir budowany jest głównie za pomocą gry światła i cienia, która podkreśla poczucie niepewności i dekadencji, a jednocześnie mocno oddziałuje na swojego odbiorcę.

Czym zatem charakteryzują się wnętrza urządzone w klimacie filmów noir i jakie elementy wyposażenia pomogą nam w osiągnięciu zbliżonej atmosfery?

  • „puste” przestrzenie, bez zbędnych mebli i dekoracji
  • podział przestrzeni za pomocą konstrukcji ze szkła i stali bądź drzwi przesuwnych
  • biel, czerń i szarość jako główne kolory we wnętrzu
  • proste, lekkie formy i kształty, ażurowe konstrukcje i inne elementy pozwalające na grę światła i cienia
  • duże okna z żaluzjami bądź długimi, czarnymi zasłonami
  • czarno-białe fotografie w czarnych ramach, świetnie podkreślą filmowy styl wnętrza, a jednocześnie nieco łagodzą jego charakter
  • czarne lampy o lekkiej konstrukcji, z regulowanymi ramionami lub kloszami pozwalające na operowanie światłem (także reflektory sufitowe na szynach z możliwością regulowania kierunku padania strumienia światła).
  • lekkie meble o prostych formach
  • dużo szkła i lustrzanych dodatków

Lampy w stylu noir

Lampy w stylu noir to najczęściej czarne lampy o industrialnym, oszczędnym charakterze. To lampy wiszące z kloszami z transparentnego szkła lub metalu malowanego proszkowo. To lampy o czarnym zawieszeniu, kinkiety i lampy z długimi czarnymi, cienkimi ramionami, umożliwiające kierowanie światła w wybranym kierunku, a jednocześnie pięknie odznaczające się na tle białych sufitów i ścian. To także lampy budujące nastrój – lampy stołowe utrzymane w kolorystyce noir, ale zmiękczające i rozpraszające światło i budujące atmosferę po zmierzchu. Ciekawym zabiegiem może być także zastosowanie czarnych lamp ze złotymi elementami wykończenia, które przełamią czarno-białą stylistykę i które delikatnie ocieplą wnętrze.

Czarne lampy Kaspa do wnętrz w stylu noir

Kolekcja lamp Hats, w skład której wchodzą kinkiety oraz lampa sufitowa z trzema lub pięcioma ramionami, doskonale sprawdzi się we wnętrzach w stylu noir gdyż sama w sobie jest nieco mroczna i tajemnicza. Kształt kloszy i cienkie ramiona zainspirowane wiktoriańską stylistyką sprawiają, że lampy te mają niezwykle mocny, zdecydowany charakter. Czarne klosze przypominają kapelusze, a widoczna żarówka wraz z innymi, industrialnymi elementami wykończenia tworzą wyjątkowy look kolekcji. Lampy Hats kontrastując z białymi ścianami i sufitem, wprowadzą do Twojego wnętrza  tajemniczy klimat, tak bardzo pożądany we wnętrzach w stylu noir.

Styl noir, który opiera się na ciemnym, mrocznym klimacie, doskonale prezentować się będzie w nastrojowym świetle lamp stołowych. Lampy te umieszczone na stoliku kawowym, komodzie czy bufecie, dekorują wnętrza za dnia, a po zmroku wprowadzając do nich niepowtarzalny klimat. Jeśli szukasz lampy stołowej, która pasować będzie do stylu noir, wybierz jedną z lamp z kolekcji Sawa. Znajdziesz tam lampy z czarnym lub szarym abażurem, który w zestawieniu z czarną, grafitową lub transparentną podstawą, zapewni Ci look na jakim Ci zależy.

Lampami, które świetnie wpisują się w filmowy styl noir, będą także lampy z kolekcji Longis złoto. Lampy te charakteryzują się transparentnymi kloszami, czarnymi zawieszeniami i złotymi elementami wykończenia. Stylowe, niewielkie klosze sprawdzą się w nawet w niewielkich apartamentach, a dostępne wersje na listwach i talerzach przysufitowych, dodadzą wnętrzom wyjątkowego charakteru.

Jeśli szukasz kinkietów, sprawdź koniecznie oszczędny, a zarazem funkcjonalny, czarny kinkiet Puro na wysięgniku a jeśli poszukujesz reflektorów sufitowych, którymi chciałbyś wspomóc się w salonie lub kuchni, polecamy Ci kolekcję opraw sufitowych na szynach Spark, z którą bez problemu osiągniesz filmowy efekt.

Choć styl filmów z gatunku noir może wydać się na pierwszy rzut oka niepokojący i mroczny, to jest on ponadczasowy i dość elegancki, a zarazem nowoczesny. Jeśli nie boisz się czerni i czarnych dodatków, warto pomyśleć o tym, by wprowadzić go do swoich wnętrz – najlepiej wraz z jedną z lamp z kolekcji Kaspa.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel