Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kinkiety - na co zwrócić uwagę, na jakiej wysokości zamontować i jakie wybrać?

2022-03-03
Kinkiety - na co zwrócić uwagę, na jakiej wysokości zamontować i jakie wybrać?

Kinkiety i ich rola we wnętrzu

Kinkiety to oprawy świetlne, które są bardzo często niedoceniane, a ich rola we wnętrzu bagatelizowana. Tymczasem lampy te są nie tylko niezwykle praktyczne i mogą pełnić wiele funkcji, ułatwiając domownikom wykonywanie codziennych czynności, ale także pełnią ważną rolę w warstwowym  oświetleniu domu, które jest podstawową efektownego i klimatycznego projektu. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej rodzajom światła, których mogą być źródłem, jak również aspektom, na które warto zwrócić uwagę wybierając ten rodzaj oprawy świetlnej.

Kinkiety mogą odgrywać w projekcie oświetlenia kilka ról. Mogą być źródłem:

  • światła akcentującego
  • światła nastrojowego
  • światła zadaniowego / roboczego
  • a nawet światła głównego w pomieszczeniach bez oświetlenia górnego / centralnego  

Kinkiety w roli światła akcentującego we wnętrzach

Światło akcentujące może służyć do wyeksponowania wybranego miejsca w domu - mebla, dekoracji, faktury, wzoru, obrazów czy grafik. Światło to może także, poprzez podkreślenie określonego miejsca, odciągnąć wzrok od tych części wnętrza, które chcemy ukryć.

Kinkiety – szczególnie te z ruchomymi kloszami – doskonale sprawdzają się w tej roli. Co więcej – jeśli zostaną umiejętnie dobrane i zamontowane na odpowiedniej wysokości – mogą także sprawić, że wnętrze wyda się wyższe lub szersze. Aby osiągnąć ten efekt, wybierz kinkiety z kierunkowymi kloszami lub takie, które za sprawą kształty i formy swojej oprawy, precyzyjnie kierują strumień światła w odpowiednim kierunku.

Światło nastrojowe, a lampy ścienne

Kinkiety doskonale sprawdzają się w budowaniu ciepłej, przyjaznej atmosfery we wnętrzu. Atmosfery, która sprzyja wyciszeniu, odpoczynkowi po ciężkim dniu pracy, przyjacielskim rozmowom, kinowym wieczorom i intymnym chwilom. Aby osiągnąć efekt przytulności, pamiętaj jednak o ciepłej temperaturze zastosowanej żarówki, a także o wyborze takich opraw, które rozpraszają i zmiękczają światło (klosze wykonane z mlecznego szkła lub osłaniające żarówkę).

Kinkiety a światło zadaniowe

Bardzo często kinkiety pełnią we wnętrzu określoną rolę. Rozświetlają mrok w korytarzu, pomagają w porannej toalecie, w wykonaniu makijażu, doborze garderoby, a także doświetlają blaty robocze w kuchni lub rozświetlają mroczne kąty pokoju.

Aby kinkiet spełnił swoje zadanie, pamiętaj o tym, by dobrać odpowiedni rodzaj oprawy (ruchomy klosz, lampę z odsłoniętą żarówką, etc.), a także by zawiesić kinkiety na odpowiedniej wysokości (piszemy o tym w dalszej części artykułu).

Na co zwrócić uwagę wybierając kinkiet do domu?

Wybierając kinkiet do domu warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

- czy wybrana przez nas lampa ma ruchomy klosz i czy będziemy mogli skierować strumień światła tam, gdzie tego potrzebujemy? Jest to szczególnie ważne, jeśli szukamy kinkietów, które mają być oprawą lustra w łazience lub garderobie, pełnić rolę lampki do czytania, czy oświetlać przestrzeń blatów roboczych, etc.

- czy klosz kinkietu zapewnia osłonę przed bezpośrednim światłem żarówki? Osłona żarówki może być ważna jeśli kinkiet umiejscowiony będzie na poziomie oczu, jeśli ma towarzyszyć nam w sypialni, być kompanem lektury i wyciszenia. Jeśli natomiast zależy nam na silniejszym źródle światła – na przykład w korytarzu czy innych ciągach komunikacyjnych, odsłonięta żarówka będzie zaletą.

- czy styl wybranego kinkietu pasuje do aranżacji naszego wnętrza, odpowiada stylistyce, jaką chcemy stworzyć? W budowaniu stylu wnętrza, lampy ścienne są równie ważne co lampy wiszące i stojące. Jeśli aranżujesz dom w stylu industrialnym, wybrane kinkiety muszą charakteryzować się surowym designem. Jeśli Twoim celem jest wnętrze w klimacie nowoczesnej klasyki, postaw na kinkiety z kulistymi kloszami i złotym wykończeniem, a jeśli lubisz nowoczesność i minimalizm, wybierz geometryczne bryły, które dodadzą wnętrzu charakteru.

- czy kolekcja, z której pochodzi kinkiet oferuje także lampy wiszące, tak by można było zachować tę samą stylistykę w całym domu / całej przestrzeni?

Na jakiej wysokości zawiesić kinkiety?

Jeśli wybrałeś już kinkiet odpowiadający zarówno jego zadaniu, jak i stylistyce Twojego wnętrza, warto dobrze zastanowić się, na jakiej wysokości go zamontować. Oczywiście wszystko zależy od przeznaczenia kinkietu, kształtu jego oprawy oraz pomieszczenia, które ma rozświetlać, a nawet… wzrostu użytkowników, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • kinkiety kierujące strumień światła w dół, wieszamy wyżej (na wysokości około 180 – 200 cm), podczas gdy te świecące ku górze niżej (160 – 170 cm). Generalnie należy unikać sytuacji, w której żarówki raziłyby nas w oczy, dlatego też wysokość ta uzależniona jest i od oprawy i od wzrostu domowników – jeśli są wyżsi, kinkiety powinny wisieć wyżej, itp. Ogólna zasada jest taka, że góra oprawy kinkietu powinna znaleźć się na poziomie oczu.
  • kinkiety do sypialni, służące czytaniu czyli te wieszane przy łóżku, w okolicy jego zagłówka, wieszamy na wysokości około 70 – 80 cm od powierzchni materaca
  • kinkiety w łazience, umieszczone symetrycznie po obu stronach lustra wieszamy na wysokości naszych oczu, czyli mniej więcej na wysokości 160 cm od podłogi
  • w długim korytarzu lub na długiej ścianie kinkiety rozmieszczone symetrycznie powinny być oddalone od siebie o około 25 – 30 cm

Szukasz oryginalnych kinkietów? Sprawdź, co mamy dla Ciebie

W Kaspie znajdziesz szeroką ofertę kinkietów i lamp ściennych, które odpowiadają przeróżnym stylom i zadaniom. Aby pokazać Ci, jak bogata jest nasza oferta, wybraliśmy kilka projektów, które szczególnie upodobali sobie nasi Klienci. Oto one!

Kinkiety Astra – klasyczna elegancja

Nic dziwnego, że kinkiety z kolekcji Astra cieszą się tak wielką popularnością. Kuliste, mleczne klosze oparte na prostym stelażu o cylindrycznym przekroju to klasyka, która pasuje zarówno do wnętrz w stylu modern classic, jak i french chic, a wersji czarnej i srebrnej także do nowoczesnych i industrialnych aranżacji.

Kinkiety Astra rozświetlają korytarze i przedpokoje, a także doświetlają lustra w wiatrołapie i łazienkach. Mleczne klosze delikatnie rozpraszają światło, dzięki czemu nie ma ryzyka, że lampy te razić będą domowników w oczy.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Kinkiet ASTRA DECO złoty

Kinkiet ASTRA DECO złoty

459,00 zł brutto/1szt.
Kinkiet ASTRA tytan szczotkowany

Kinkiet ASTRA tytan szczotkowany

449,00 zł brutto/1szt.
pixel