
Kinkiety i ich rola we wnętrzu
Kinkiety to oprawy świetlne, które są bardzo często niedoceniane, a ich rola we wnętrzu bagatelizowana. Tymczasem lampy te są nie tylko niezwykle praktyczne i mogą pełnić wiele funkcji, ułatwiając domownikom wykonywanie codziennych czynności, ale także pełnią ważną rolę w warstwowym oświetleniu domu, które jest podstawową efektownego i klimatycznego projektu. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej rodzajom światła, których mogą być źródłem, jak również aspektom, na które warto zwrócić uwagę wybierając ten rodzaj oprawy świetlnej.
Kinkiety mogą odgrywać w projekcie oświetlenia kilka ról. Mogą być źródłem:
- światła akcentującego
- światła nastrojowego
- światła zadaniowego / roboczego
- a nawet światła głównego w pomieszczeniach bez oświetlenia górnego / centralnego

Kinkiety w roli światła akcentującego we wnętrzach
Światło akcentujące może służyć do wyeksponowania wybranego miejsca w domu - mebla, dekoracji, faktury, wzoru, obrazów czy grafik. Światło to może także, poprzez podkreślenie określonego miejsca, odciągnąć wzrok od tych części wnętrza, które chcemy ukryć.
Kinkiety – szczególnie te z ruchomymi kloszami – doskonale sprawdzają się w tej roli. Co więcej – jeśli zostaną umiejętnie dobrane i zamontowane na odpowiedniej wysokości – mogą także sprawić, że wnętrze wyda się wyższe lub szersze. Aby osiągnąć ten efekt, wybierz kinkiety z kierunkowymi kloszami lub takie, które za sprawą kształty i formy swojej oprawy, precyzyjnie kierują strumień światła w odpowiednim kierunku.

Światło nastrojowe, a lampy ścienne
Kinkiety doskonale sprawdzają się w budowaniu ciepłej, przyjaznej atmosfery we wnętrzu. Atmosfery, która sprzyja wyciszeniu, odpoczynkowi po ciężkim dniu pracy, przyjacielskim rozmowom, kinowym wieczorom i intymnym chwilom. Aby osiągnąć efekt przytulności, pamiętaj jednak o ciepłej temperaturze zastosowanej żarówki, a także o wyborze takich opraw, które rozpraszają i zmiękczają światło (klosze wykonane z mlecznego szkła lub osłaniające żarówkę).

Kinkiety a światło zadaniowe
Bardzo często kinkiety pełnią we wnętrzu określoną rolę. Rozświetlają mrok w korytarzu, pomagają w porannej toalecie, w wykonaniu makijażu, doborze garderoby, a także doświetlają blaty robocze w kuchni lub rozświetlają mroczne kąty pokoju.
Aby kinkiet spełnił swoje zadanie, pamiętaj o tym, by dobrać odpowiedni rodzaj oprawy (ruchomy klosz, lampę z odsłoniętą żarówką, etc.), a także by zawiesić kinkiety na odpowiedniej wysokości (piszemy o tym w dalszej części artykułu).

Na co zwrócić uwagę wybierając kinkiet do domu?
Wybierając kinkiet do domu warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:
- czy wybrana przez nas lampa ma ruchomy klosz i czy będziemy mogli skierować strumień światła tam, gdzie tego potrzebujemy? Jest to szczególnie ważne, jeśli szukamy kinkietów, które mają być oprawą lustra w łazience lub garderobie, pełnić rolę lampki do czytania, czy oświetlać przestrzeń blatów roboczych, etc.
- czy klosz kinkietu zapewnia osłonę przed bezpośrednim światłem żarówki? Osłona żarówki może być ważna jeśli kinkiet umiejscowiony będzie na poziomie oczu, jeśli ma towarzyszyć nam w sypialni, być kompanem lektury i wyciszenia. Jeśli natomiast zależy nam na silniejszym źródle światła – na przykład w korytarzu czy innych ciągach komunikacyjnych, odsłonięta żarówka będzie zaletą.
- czy styl wybranego kinkietu pasuje do aranżacji naszego wnętrza, odpowiada stylistyce, jaką chcemy stworzyć? W budowaniu stylu wnętrza, lampy ścienne są równie ważne co lampy wiszące i stojące. Jeśli aranżujesz dom w stylu industrialnym, wybrane kinkiety muszą charakteryzować się surowym designem. Jeśli Twoim celem jest wnętrze w klimacie nowoczesnej klasyki, postaw na kinkiety z kulistymi kloszami i złotym wykończeniem, a jeśli lubisz nowoczesność i minimalizm, wybierz geometryczne bryły, które dodadzą wnętrzu charakteru.
- czy kolekcja, z której pochodzi kinkiet oferuje także lampy wiszące, tak by można było zachować tę samą stylistykę w całym domu / całej przestrzeni?

Na jakiej wysokości zawiesić kinkiety?
Jeśli wybrałeś już kinkiet odpowiadający zarówno jego zadaniu, jak i stylistyce Twojego wnętrza, warto dobrze zastanowić się, na jakiej wysokości go zamontować. Oczywiście wszystko zależy od przeznaczenia kinkietu, kształtu jego oprawy oraz pomieszczenia, które ma rozświetlać, a nawet… wzrostu użytkowników, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- kinkiety kierujące strumień światła w dół, wieszamy wyżej (na wysokości około 180 – 200 cm), podczas gdy te świecące ku górze niżej (160 – 170 cm). Generalnie należy unikać sytuacji, w której żarówki raziłyby nas w oczy, dlatego też wysokość ta uzależniona jest i od oprawy i od wzrostu domowników – jeśli są wyżsi, kinkiety powinny wisieć wyżej, itp. Ogólna zasada jest taka, że góra oprawy kinkietu powinna znaleźć się na poziomie oczu.
- kinkiety do sypialni, służące czytaniu czyli te wieszane przy łóżku, w okolicy jego zagłówka, wieszamy na wysokości około 70 – 80 cm od powierzchni materaca
- kinkiety w łazience, umieszczone symetrycznie po obu stronach lustra wieszamy na wysokości naszych oczu, czyli mniej więcej na wysokości 160 cm od podłogi
- w długim korytarzu lub na długiej ścianie kinkiety rozmieszczone symetrycznie powinny być oddalone od siebie o około 25 – 30 cm

Szukasz oryginalnych kinkietów? Sprawdź, co mamy dla Ciebie
W Kaspie znajdziesz szeroką ofertę kinkietów i lamp ściennych, które odpowiadają przeróżnym stylom i zadaniom. Aby pokazać Ci, jak bogata jest nasza oferta, wybraliśmy kilka projektów, które szczególnie upodobali sobie nasi Klienci. Oto one!

Kinkiety Astra – klasyczna elegancja
Nic dziwnego, że kinkiety z kolekcji Astra cieszą się tak wielką popularnością. Kuliste, mleczne klosze oparte na prostym stelażu o cylindrycznym przekroju to klasyka, która pasuje zarówno do wnętrz w stylu modern classic, jak i french chic, a wersji czarnej i srebrnej także do nowoczesnych i industrialnych aranżacji.
Kinkiety Astra rozświetlają korytarze i przedpokoje, a także doświetlają lustra w wiatrołapie i łazienkach. Mleczne klosze delikatnie rozpraszają światło, dzięki czemu nie ma ryzyka, że lampy te razić będą domowników w oczy.

Lampa ścienna Sky Rack – James Bond wśród kinkietów
Dlaczego porównujemy kinkiet Sky Rack do agenta 007? Bo to zdecydowanie lampa do zadań specjalnych. Po pierwsze, design tego kinkietu jest jednocześnie nowoczesny, jak i elegancki (a który Bond nie był?) i świetnie pasuje do współczesnych, minimalistycznych aranżacji. Po drugie, Sky Rack dostępny jest zarówno do montażu na- jak i podtynkowego (czyli ma możliwość sprytnie zakamuflować się w razie potrzeby). A po trzecie, kinkiet ten dzięki wyjątkowo silnemu LEDowi umieszczonemu na końcu geometrycznego pręta, daje efekt świetlny przez odbicie od ściany, oczarowując swoim urokiem. Czyli jednak James Bond!

Kinkiet Bike – projekt, który wymyka się utartym ścieżkom
Kinkiet Bike nie tylko sprawdzi się jako lampa dająca wiele światła w korytarzu czy przedpokoju, ale także jako efektowna i oryginalna dekoracja. Inspirowany konstrukcją rowerów projekt, to design z przymrużeniem oka, a przy tym bardzo funkcjonalna lampa o industrialnym, surowym charakterze.
Przyciągający wzrok stelaż z czarnej stali o matowym wykończeniu, dzięki wbudowanemu mechanizmowi z łańcuchem i korbką, pozwala na regulację klosza i dowolne ustawienie kierunku padania światła. Odsłonięta żarówka sprawia, że kinkiet ten ma podwójną moc – zapewnia jasność, a jednocześnie pozwala na dodatkowe podkreślenie industrialnego charakteru lampy, jeśli zastosujemy żarówkę z dekoracyjnym żarnikiem.
Szukasz dalej? Sprawdź inne kinkiety Kaspa i przeczytaj nas artykuł „5 kinkietów – bestsellerów Kaspa”