Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Najnowsze trendy w oświetleniu – Frankfurt Light + Building 2022

2022-12-01
Najnowsze trendy w oświetleniu – Frankfurt Light + Building 2022

Jakie lampy są teraz w modzie? Poznaj najnowsze trendy w oświetleniu

W oświetleniu, jak w modzie - trendy zmieniają się z biegiem lat. Nowe projekty lamp odpowiadają zmianom jakie zachodzą zarówno w świecie, jak i w naszym stylu życia. Jeśli urządzasz nowoczesny dom lub apartament lub szykujesz się do zmiany oświetlenia w swoim wnętrzu i interesują cię obecne trendy we wzornictwie i wyposażeniu wnętrz, warto zwrócić uwagę, jakie trendy panują w tym momencie w świecie lamp. 

W Kaspie nowe trendy zawsze śledzimy z zainteresowaniem i zastanawiamy się, jakie elementy i które trendy najlepiej spełnią oczekiwania naszych Klientów. Dlatego też często bierzemy udział w targach oświetleniowych na całym świecie, a z jesiennej edycji targów Light + Building 2022 we Frankfurcie, przywieźliśmy dla Was kilka oświetleniowych inspiracji. Mamy nadzieję, że jesteście ciekawi jakie rodzaje lamp będą wiodły prym w sezonie 2022/2023. Zapraszamy!

 

Jak zmienia się świat i jak zmieniają się trendy w oświetleniu

Światło jest obecnie sercem inteligentnego, „połączonego” za pomocą nowoczesnych technologii świata. Wszechobecna cyfryzacja ma oczywisty wpływ na projektowanie oświetlenia i ten trend cały czas się utrzymuje. Podobnie ma się kwestia wykorzystywania w designie i architekturze zrównoważonych, przyjaznych środowisku surowców i materiałów. Naturalne surowce i biotworzywa stawiają przed markami i projektantami nowe wyzwania, a jednocześnie otwierają nowe możliwości.

Inteligentne systemy dezynfekujące powierzchnie i powietrze za pomocą światła UV również mają coraz większe znaczenie i coraz szersze zastosowanie, także w naszych domach. Włączenie tych systemów do projektów oświetlenia już wkrótce raz na zawsze zmieni sposób myślenia projektantów i to, w jaki sposób kreują oni przestrzeń za pomocą światła. 

Ciągle zmieniający się świat powoduje jednocześnie, że rośnie w nas potrzeba poczucia stabilności i zakotwiczenia w dynamicznej codzienności To dlatego takie wartości jak autentyczność, stałość i odpowiedzialność, nadal mają silny wpływ na trendy i wygląd przedmiotów jakimi się otaczamy. 

Nowoczesne projekty opraw świetlnych wierzą w przyszłość, rozumieją jej dynamikę, skłaniają się ku eksperymentowaniu i futurystycznym kształtom, a jednocześnie koją swoimi organicznymi materiałami i kolorami - od przezroczystych po odcienie ziemi, dbając o nasze dobre samopoczucie. Wśród najnowszych trendów obserwujemy zarówno przyszłość designu, jak i znajome kształty, materiały i kolory w odświeżonej wersji i w nowym zastosowaniu.

 

Trend 1: Zmysłowo + kreatywnie: futurystyczne formy, które koją emocje

Holistyczne podejście do świata sprawia, że artyści i projektanci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych wizualizacji naszej cyfrowej przyszłości i form architektonicznych. W swojej pracy twórczej kierują się kreatywnością i otwartością na to, co jeszcze niedawno postrzegane było wyłącznie w kryteriach fantastyki. To, co wcześniej niewyobrażalne, nabiera obecnie eksperymentalnych, a jednocześnie jak najbardziej realnych kształtów. 

Nowe oprawy świetlne zdają się być wyjęte rodem z futurystycznych gier, a ich formy przypominają amorficzne sylwetki ich bohaterów. Półprzezroczyste i satynowe powierzchnie rozpraszają światło, zapewniając komfortowe oświetlenie. Ręcznie dmuchane szkło cieszy się na nowo uznaniem i pozwala na osiągnięcie nierealnych, magicznych efektów świetlnych, podczas gdy cyfrowe systemy i nowoczesne technologie oświetleniowe pozwalają na doskonałą interakcję światła i… środków dezynfekujących.

Współczesne projekty lamp bawią się grą pomiędzy światłem i kształtami, między przezroczystymi materiałami i kolorami nakładającymi się na siebie i mieszającymi się ze sobą. Lampy wpisujące się w ten trend wprowadzają surrealistyczne, nieziemskie wręcz efekty do wnętrz, a zastosowanie takich barw jak jasny róż i błękit, dodatkowo sprzyja tworzeniu jasnych przestrzeni życiowych. Projektanci eksperymentują także z masą perłową, co przynosi bogate efekty świetlne, a wykorzystanie przez nich naturalnego, optymistycznego motywu tęczy, wprowadza harmonię do wnętrz i poprawia nastrój domowników.

 

Trend 2: Poważnie + autentycznie: natura i zrównoważone materiały

Lampy, w których natura jest źródłem wewnętrznego światła, w których to naturalna harmonia, piękno i delikatne ekosystemy stanowią myśl przewodnią, zdają się nigdy nie wychodzić z mody. Projektanci odzwierciedlają te wartości poprzez kompletne projekty wnętrz i wyrafinowane materiały, których wachlarz - dzięki nowoczesnym badaniom i technologiom - stale się zwiększa, roztaczając przed producentami i projektantami szeroką paletę możliwości. Stosowana w abażurach tkanina celulozowa z włókien owocowych to doskonały przykład nowego rodzaju materiału. 

Zrównoważony rozwój nie wyklucza dużej elastyczności. Bezprzewodowe oprawy oświetleniowe nie tylko zapewniają światło w dowolnym miejscu w domu, ale także pozwalają zacierać granice między klimatycznymi wnętrzami, a oświetleniem zewnętrznym. Projekty te charakteryzują się wytrawną prostotą i przejrzystością. Drewniane oprawy świetlne łączą te wartości z najnowszymi innowacjami technologicznymi. Nurt ten ma oczywiście odzwierciedlenie w określonej palecie kolorów: ciepłe odcienie ziemi i minerałów nawiązują do początków życia organicznego, przybliżając nas do natury.

 

Trend 3: Rozsądnie + wybitnie: elegancja, umiar i geometryczne kształty

Elegancja i umiar w projektowaniu nie oznaczają braku niespodzianek: znajomy, geometryczny język kształtów staje się bazą dla nowych, uroczych, subtelnych technicznych detali. Szczególnie w uporządkowanych przestrzeniach, w których obowiązują ścisłe reguły i wysokie oczekiwania jeśli chodzi o estetykę i funkcjonalność, minimalistyczne oprawy świetlne z powodzeniem wykorzystują interaktywne udoskonalenia, stając się porywającymi, niekonwencjonalnymi graczami we wnętrzu. Lekkość formy, graficzne elementy i równowaga – to one sprawiają, że lampy stają się świetlnymi rzeźbami i dekoracjami nowoczesnych przestrzeni. Oprawy LED aktywowane w momencie otwarcia okna? Tak, to się dzieje! 

Także żyrandole zyskują zaskakującą lekkość, uciekając od narzuconych przez lata ograniczeń w zakresie ich formy. Oszczędne linie są równoważone przez fizyczną lekkość projektów, a kultowe projekty w odświeżonej formie świetnie sprawdzają się w tej estetyce. Ciężkie materiały? To już było. Aksamitny, miękki i ciepły wygląd tekstyliów używanych w abażurach jest obecnie często jedynie złudzeniem i sceną dla graficznych efektów świetlnych potęgowanych przez kontrasty, architektoniczne detale i grę światła i cienia.

Zmieniające się trendy nie oznaczają jednak, że mamy wyrzucać nasze lampy po kilku sezonach. Jeśli lubimy na nie patrzeć, jeśli dobrze spełniają swoją funkcję, jeśli je kochamy i pasują do naszego wnętrza i sprawiają że czujemy się w nim dobrze, możemy spokojnie cieszyć się wybranymi oprawami świetlnymi przez długie lata.

 
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixel