Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

8 trików oświetleniowych, stosowanych przez projektantów wnętrz

2021-10-14
8 trików oświetleniowych, stosowanych przez projektantów wnętrz

Zaczaruj wnętrze światłem dzięki poradom specjalistów

Chcesz aby Twoje wnętrze wyglądało jak z magazynu wnętrzarskiego? Szukasz oryginalnych rozwiązań i sposobów na efekt wow? Sprawdź, co możesz zrobić ze światłem i poznaj 8 trików oświetleniowych stosowanych przez profesjonalnych projektantów wnętrz. Oczywiście nie wszystkie pomysły przedstawione poniżej sprawdzą się w Twoim wnętrzu, ale mamy nadzieję, że znajdziesz wśród nich chociaż kilka, które Cię zainspirują i sprawią, że Twój dom zabłyśnie.

1. W salonie możesz pozwolić sobie na więcej

Chcesz, by wnętrze Twojego salonu robiło wrażenie? Postaw na dużą lampę sufitową – ale taką… naprawdę dużą! Jednym z najczęstszych błędów jakie popełniamy wybierając oprawy świetlne, jest dobór zbyt małych kloszy i zbyt delikatnych lamp. Lampa potrafi królować we wnętrzu, być przysłowiową „kropką nad i” czy „wisienką na torcie”, ale najpierw musimy jej na to pozwolić. Jeśli klosz „zginie” w pomieszczeniu ze względu na swój rozmiar, nigdy nie osiągniesz spektakularnego efektu. Projektanci wnętrz radzą, by nie bać się dużych kloszy, szczególnie w salonie, gdzie warto pójść na całość! Dobrym pomysłem jest niewątpliwie „przymierzenie” wybranego projektu przed zakupem.

2. Szybko się nudzisz? Postaw na abażury!

Jeśli lubisz zmiany, szybko się nudzisz i kochasz co jakiś czas przestawiać meble, zmieniać styl i aranżację swojego wnętrza, ale nie masz czasu ani pieniędzy na kosztowne i długotrwałe remonty, postaw na lampy stołowe i ich abażury! Zakup nowych abażurów, przy założeniu, że pomalowałeś ściany na uniwersalny, jasny odcień, to najprostszy sposób na ekspresową i niskokosztową zmianę wystroju Twojego domu. Postaw na zdecydowane kolory, wybierz ciekawy wzór tkaniny lub przyciągającą wzrok formę klosza, dorzuć kilka pasujących poduszek lub naczyń, a gwarantujemy, że Twoje wnętrze zupełnie zmieni swoje oblicze. Jeśli czujesz, że to coś dla Ciebie, wybierz lampy z prostą, uniwersalną podstawą, która pasować będzie do przeróżnych, nawet najbardziej fantazyjnych koncepcji (taką lampą jest na przykład lampa stołowa Sawa)

3. Światło zamiast ścian

Poza dostarczaniem światła niezbędnego do pracy i funkcjonowania w mieszkaniu po zmroku, lampy potrafią także doskonale wyznaczać strefy funkcjonalne i dzielić wnętrza na części, dzięki czemu można z powodzeniem wykorzystać je zamiast… ścian. Jeśli jesteś miłośnikiem minimalistycznego lub industrialnego stylu bądź właścicielem domu i zależy Ci na otwartych przestrzeniach, wykorzystaj różnorodność dostępnych na rynku lamp do podkreślenia odrębnych funkcji poszczególnych stref, nadania im odpowiedniego tonu, atmosfery i stylu.

Projektowanie domu i oświetlenia zacznij zatem od zastanowienia się nad tym, co – jako domownicy – będziecie robić w poszczególnych pomieszczeniach i w ich częściach – gdzie będziecie jedli posiłki, pili herbatę, grali w planszówki, czytali, oglądali telewizję czy pracowali. Taki dokładny plan pozwoli Ci lepiej zaplanować rozmieszczenie, wielkość i rodzaj poszczególnych lamp, które poprowadzą gości przez Twoje wnętrza, subtelnie snując opowieść o tym, co dzieje się w jego poszczególnych częściach.

4. 1, 2, 3 i… światło!

Chcesz mieć pewność, że Twoje wnętrze będzie doskonale się prezentować i że będziesz czuć się w nim dobrze, niezależnie od pory dnia? Do każdego pomieszczenia wprowadź co najmniej trzy różne rodzaje światła. Pamiętaj, że możesz wybierać spośród lamp sufitowych, plafonów, lamp wiszących, stołowych, podłogowych, kinkietów, spotów, ledów czy reflektorów kierunkowych – wpuszczanych w sufit lub umieszczonych na szynach.  Oferta dostępnych lamp jest niezwykle szeroka i jeśli choć chwilę zastanowisz się nad funkcją danego pomieszczenia i nad tym, co będzie się w nim działo, z pewnością z łatwością wskażesz 3 rodzaje lamp, które – niczym trzej muszkieterowie – staną po stronie dobrego stylu, efektywnego oświetlenia i właściwej atmosfery we wnętrzu. Ta prosta sztuczka pozwoli Ci także zadbać o oświetlenie warstwowe, które jest podstawą odpowiednio oświetlonych przestrzeni.

5. Możesz wyrzeźbić wnętrze światłem

Światło we wnętrzu jest nie tylko po to, abyś nie potykał/-a się o przedmioty i z łatwością odnalazł pilota do telewizora. Światło ma moc kształtowania przestrzeni, podkreślania jej zalet i ukrywania mankamentów. Każdy projektant wnętrz wie, że dzięki odpowiednio zaprojektowanemu oświetleniu można ukryć nieciekawą ścianę, sprawić, że prostokątne wnętrze wyda się bardziej kwadratowe, a nasz wzrok podążać będzie dokładnie tam, gdzie go umiejętnie skierujemy. Lampami, które najlepiej sprawdzają się w tej roli są lampy z ruchomymi oprawami oraz kinkiety. Kierunkowe światło oraz lampy ścienne najlepiej podkreślają i kształtują przestrzeń, a dzięki odpowiednio ustawionemu strumieniowi światła, możemy nie tylko podkreślić dekoracyjny stolik kawowy czy piękny obraz, ale także wydobyć kształty mebli czy podkreślić fakturę ścian.

6. Nadaj wnętrzu ton dzięki odpowiedniej temperaturze światła

Urządzając wnętrze koncentrujemy się na wyborze najpiękniejszej lampy, bagatelizując często wybór odpowiedniej żarówki – a konkretnie dobór właściwej temperatury barwowej światła. Tymczasem ma to ogromne znaczenie nie tylko dla wyglądu pomieszczenia i wybranej oprawy świetlnej, ale również dla naszego samopoczucia i tego, jak funkcjonujemy. Chłodniejsza temperatura ze światłem o niebieskiej barwie świetnie sprawdza się w przestrzeniach biurowych, halach magazynowych czy salach konferencyjnych, motywując i pobudzając do działania. W domu jednak, nic tak nie buduje atmosfery jak ciepłe światło, które uspokaja i wycisza.

Jak wybrać odpowiednią żarówkę, by jej światło nie było ani zbyt zimne ani zbyt ciepłe? Pamiętaj, że im niższa „temperatura” żarówki wyrażona w Kelwinach, tym cieplejsze światło. Jeśli zależy Ci zatem na przyjemnym, przytulnym świetle w salonie czy sypialni, wybierz więc żarówkę o wartości pomiędzy 2,000 a 3,000 Kelwinów. W budowaniu nastroju świetnie sprawdzają się także nowoczesne ściemniacze, które dodatkowo oszczędzają energię.

7. Zaproś światło do stołu

Ogólna zasada wieszania lamp nad stołem czy wyspą kuchenną mówi o tym, by wieszać je na wysokości między 71 a 86 cm, licząc od dołu lampy do powierzchni blatu. Warto jednak pamiętać o tym, że mniejsze lampy, te z delikatniejszymi kloszami (także te wieszane w większych grupach) warto zawiesić niżej, podczas gdy te większe nieco wyżej niż podane wartości. Pamiętaj o ciepłym świetle, które choć niezbyt wiernie oddaje kolory serwowanego jedzenia, to sprawia, że posiłki spożywać będziemy w spokojniejszej, przyjemniejszej atmosferze. Ciekawym pomysłem jest także zawieszenie lampy wiszącej stosunkowo nisko nad stolikiem kawowym w salonie. Taki akcent dekoracyjny robi ogromne wrażenie i będzie doskonałą, minimalistyczną dekoracją wnętrza.

8. Oświetl schody

Jeśli mieszkasz w domu, już na etapie projektu instalacji zaplanuj oświetlenie swoich schodów. Rzadko o tym pamiętamy, ale jeśli powierzyłbyś aranżację wnętrza profesjonaliście, możesz być pewny, że nie zapomni on o tym - tylko z pozoru mało istotnym - elemencie oświetlenia domu. Delikatnie podświetlone schody zapewniają bezpieczeństwo po zmierzchu i w nocy, ale także tworzą niezwykły klimat we wnętrzu. Dzięki nowoczesnym technologiom, możesz zainstalować czujnik ruchu, który pozwoli domownikom na swobodne przemieszczanie się z góry na dół, bez każdorazowego zapalania światła górnego.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Lampa wisząca LED ROLL LAMPA WISZĄCA 4 biała, Kaspa

Lampa wisząca LED ROLL LAMPA WISZĄCA 4 biała, Kaspa

833,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 1 190,00 zł/1szt.Cena regularna 1 190,00 zł brutto/1szt.
pixel