Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kolekcja lamp Apolin

Ilość produktów: 51

Autorami kolekcji Apolin, kolekcji zainspirowanej lampami tworzonymi w latach 50 - 70tych XX wieku w zakładach produkcyjnych MEOS i ZAOS, są Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz - duet projektowy tworzący Grynasz Studio. W skład rodziny Apolin wchodzą lampy wiszące, kinkiety, lampy stołowe i przenośne, charakteryzujące się prostymi, geometrycznymi kształtami, fasetkowymi czaszami i zaokrąglonymi narożnikami. Projektanci kolekcji podeszli holistycznie do koncepcji oświetlenia wnętrz, oferując zarówno szeroką różnorodność lamp w kolekcji, jak i możliwość regulacji natężenia i temperatury barwowej światła za pomocą pilota oraz aplikacji. Apolin to obietnica miękkiego światła, form i materiałów przyjaznych swoim użytkownikom, historii designu, współczesnym wnętrzom i naszej planecie. To lampy i światło, które są tu i teraz czerpiąc z przeszłości, w trosce o przyszłość.  

 

Lampa wisząca Apolin Kaspa

Kolekcja lamp APOLIN – dziedzictwo projektowe i nowoczesne technologie  

Autorami kolekcji Apolin są Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz - duet projektowy tworzący Grynasz Studio. Inspiracją i punktem wyjścia dla stworzenia lamp Apolin były projekty, które powstawały w Polsce i Europie w latach 50 - 70tych XX wieku, a w szczególności lampy produkowane w zakładach produkcyjnych MEOS i ZAOS. Nawiązanie dialogu z polskimi projektantami lat powojennych znalazło swoje odzwierciedlenie w nazwie kolekcji, która nawiązuje do osoby Apolinarego Jana Gałeckiego - jednego z czołowych projektantów i konstruktorów działających w tamtym okresie w Polsce.  

W czasach wiecznego braku surowców, “niedobór” i konieczność oszczędzania zmuszały konstruktorów do poszukiwań i produkcji przedmiotów, które były zarówno funkcjonalne, jak i trwałe. Założenia projektowania ”na lata” i wykorzystywane materiały, tożsame są z ideami zrównoważonego rozwoju, a także odpowiedzialnego projektowania. Z wartościami, którymi duet z Grynasz Studio kieruje się na co dzień i które znalazły swoje odzwierciedlenie również w kolekcji lamp Apolin. Lamp, które mogą być naprawiane, poddawane konserwacji, przekazywane z pokolenia na pokolenie.  

W skład rodziny Apolin wchodzą lampy wiszące, kinkiety, lampy stołowe i przenośne, charakteryzujące się prostymi, geometrycznymi kształtami, fasetkowymi czaszami i zaokrąglonymi narożnikami. Choć lampy Apolin wykonane zostały z profilowanej stali nierdzewnej, oprawy mają lekki i ponadczasowy charakter. Forma i funkcja są tutaj równorzędne i wzajemnie się wspierają.

Projektanci kolekcji Apolin podeszli bowiem holistycznie do koncepcji oświetlenia wnętrz, oferując zarówno szeroką różnorodność lamp w kolekcji, jak i możliwość regulacji natężenia i temperatury barwowej światła (lampy wiszące i kinkiety sterowane są za pomocą pilota oraz aplikacji). Tym samym kolekcja Apolin uwzględnia założenia koncepcji oświetlenia okołodobowego, odpowiadającego na biologiczne potrzeby człowieka, które wynikają z naszego naturalnego rytmu dobowego. Dzięki temu użytkownicy, mogą cieszyć się światłem odpowiadającym wykonywanym przez nich czynnościom, towarzyszącym im w codziennych rytuałach, odpowiadającym potrzebom chwili, porze dnia i roku. Światłem, które podąża za ich indywidualnym rytmem i nastrojem.  

W kolekcji dostępne są także lampy stołowe z perforowanym daszkiem - który bawi się światłem, zapewniając ciekawe wrażenia świetlne - oraz lampy w wersji ze szczotkowanej stali i szczotkowanego mosiądzu, które spodobają się miłośnikom surowych, brutalistycznych materiałów i dodatków.   Wykorzystanie ekologicznych materiałów i wymiennych źródeł światła, wprowadzenie przemyślanych rozwiązań konstruktorskich takich jak wykorzystanie efektu światła odbitego i zastosowanie najnowszych technologii sprawia, że lampy Apolin są nie tylko przyjazne środowisku naturalnemu, ale także swoim użytkownikom, wspierając ich w dbaniu o regulację rytmu dobowego, a co za tym idzie utrzymaniu zdrowia i ogólnego dobrostanu.

Kolekcja Apolin czerpie z dorobku polskiej myśli projektowej, a także z dorobku Bauhausu i modernizmu, a oprawy z tej linii znajdą swoje miejsce w przestrzeniach utrzymanych w stylu vintage, modern classic, wnętrzach eklektycznych, minimalistycznych i brutalistycznych. Lampy Apolin sprawdzą się jednak nie tylko we wnętrzach indywidualnych, ale także w przestrzeniach komercyjnych  - kawiarniach, śniadaniowniach, barach, restauracjach, hotelach i salonach SPA.  

Apolin to obietnica miękkiego światła, form i materiałów przyjaznych swoim użytkownikom, historii designu, współczesnym wnętrzom, naszej planecie. To lampy i światło, które są tu i teraz czerpiąc z przeszłości, w trosce o przyszłość.  

pixel