Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy centralne oświetlenie we wnętrzach to konieczność?

2023-03-30
Czy centralne oświetlenie we wnętrzach to konieczność?

Czy centralne oświetlenie we wnętrzach to konieczność?

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że nie należy rezygnować z centralnego oświetlenia we wnętrzach. Tymczasem najnowsze wnętrzarskie trendy udowadniają, że można poradzić sobie bez jednego głównego źródła światła, umieszczonego np. na środku salonu. Jak to zrobić, by takie pomieszczenia były praktyczne, a jednocześnie by prezentowały się modnie? Podpowiadamy!

Co zamiast centralnego oświetlenia we wnętrzach?

Zamiast centralnego oświetlenia w pokoju można wykorzystać różne inne źródła światła, które będą lepiej odpowiadać potrzebom i preferencjom użytkowników oraz charakterowi pomieszczenia. Oto kilka przykładów alternatywnych rozwiązań oświetleniowych:

Oświetlenie punktowe - użyj lamp podłogowych, stołowych, kinkietów lub reflektorów, aby wyróżnić określone obszary w pomieszczeniu lub stworzyć nastrojowe światło. Na przykład, lampy stołowe nadają się idealnie do czytania, a reflektory do podkreślenia dekoracji.

Oświetlenie na listwie - alternatywnie do jednego centralnego źródła światła, można zamontować na suficie kilka mniejszych punktów, jak np. listwę Kaspa Lars 4, która będzie równomiernie rozświetlać całe pomieszczenie.

Lampy wiszące - można wykorzystać lampy wiszące umieszczone na różnych wysokościach, aby stworzyć złożoną i ciekawą kompozycję oświetleniową, która będzie przyciągać uwagę.

Taśmy LED - taśmy LED są doskonałym sposobem na subtelne oświetlenie, np. półek, szafek lub drzwi. Można ich również użyć do podświetlenia elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu.

Pamiętaj jednocześnie, że oświetlenie należy dostosować do konkretnych potrzeb i funkcji pokoju. Na przykład w sypialni zastosuj ciepłe i nastrojowe oświetlenie, które sprzyja relaksowi, a w kuchni takie o mocniejszym natężeniu, które ułatwi pracę przy blacie roboczym.

Kinkiety wracają do łask! Dlaczego warto postawić na ten rodzaj oświetlenia?

Oszczędność przestrzeni - kinkiety nie zajmują dużo miejsca, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których przestrzeń jest ograniczona, takich jak korytarze, łazienki lub schody.

Wyróżnienie wybranych obszarów - kinkiety wykorzystasz, aby wyróżnić i oświetlić konkretne obszary w pomieszczeniu, na przykład obraz, lustra, półki lub elementy dekoracyjne.

Stworzenie nastrojowego oświetlenia - kinkiety są idealne do stworzenia nastrojowego i przyjemnego oświetlenia, ponieważ emitują ciepłe i przytulne światło, które nie oślepia. Jak choćby Kaspa kinkiet Move.

Dekoracyjna funkcja - kinkiety są dostępne w różnych stylach, kształtach i kolorach, co pozwala na dobór modelu odpowiedniego do stylu i charakteru pomieszczenia. Mogą także służyć jako element dekoracyjny sam w sobie, dodając uroku i elegancji do wnętrza.

Łatwy montaż - kinkiety są stosunkowo łatwe do zamontowania i z powodzeniem podłączysz je do istniejącego okablowania. Kilka punktów świetlnych w strategicznych miejscach pomieszczenia i główne oświetlenie nie będzie Ci potrzebne!

Widzisz więc, że kinkiety to praktyczne i estetyczne źródło oświetlenia, które pozwala na wyróżnienie wybranych obszarów w pomieszczeniu i stworzenie nastrojowego klimatu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie punktowe?

Przede wszystkim upewnij się, że wybrany model sprawdzi się w konkretnym miejscu. Co to znaczy? Jeżeli zależy Ci na stworzeniu przestrzeni do czytania, to zaplanowany tam punkt świetlny powinien sprzyjać relaksowi, a barwa i intensywność światła musi by c dostosowana do czytania właśnie. Niedoświetlona powierzchnia naraża Cię na dyskomfort i szybkie zmęczenie oczu.

Dobrym wyborem w takim przypadku będzie choćby kinkiet Kaspa z serii Puro. Kubełkowa oprawa kinkietu jest ruchoma, co umożliwia jego precyzyjne ustawienie. Tym samym źródło światła nakierujesz bezpośrednio na czytaną powierzchnię. Wysięgnik kinkietu również jest ruchomy, dzięki czemu zyskujesz ogromne możliwości ustawienia takiej oprawy.

Nie bez znaczenia jest też typ żarówki i temperatura koloru światła. Należy wybrać je w zależności od potrzeb danego wnętrza. Na przykład żarówki LED są bardziej energooszczędne i trwalsze, ale często dają chłodniejsze światło, podczas gdy żarówki halogenowe mają cieplejszy kolor światła, ale zużywają mniej energii i są mniej trwałe.

Pamiętaj też o tym, by punktowe oświetlenie było dopasowane do stylu i charakteru pomieszczenia. Powinno ono stanowić harmonijną całość z pozostałymi elementami wystroju.

Czy brak centralnego oświetlenia sprawdzi się w każdym wnętrzu?

Brak centralnego oświetlenia sprawdzi się praktycznie w każdych wnętrzach. Przed rozplanowaniem punktowych źródeł światła warto jednak rozważyć kilka dodatkowych czynników.

W sypialni czy łazience, gdzie liczy się nastrojowy klimat, również nie ma większej potrzeby stosowania centralnego oświetlenia. Jeżeli celem jest stworzenie przytulnego i nastrojowego oświetlenia, lepszym rozwiązaniem może być wykorzystanie lamp stołowych, kinkietów, taśm LED lub innych źródeł światła punktowego, które pozwalają na uzyskanie różnych efektów świetlnych.

Oświetlenie punktowe to także dobry wybór w przypadku, kiedy chcemy wyróżnić konkretne elementy w pomieszczeniu. Umieszczone w określonych miejscach może pomóc w podkreśleniu i wyróżnieniu danych elementów dekoracyjnych, takich jak obraz, półki czy meble.

Czy centralne oświetlenie we wnętrzach to konieczność? Podsumowanie

Brak centralnego oświetlenia może sprawdzić się w sytuacjach, gdy pomieszczenie ma wystarczającą ilość naturalnego światła, chcemy uzyskać nastrojowe oświetlenie, wyróżnić konkretne elementy w pomieszczeniu, zachować minimalizm lub mamy ograniczoną przestrzeń. Warto jednak pamiętać, że dobór oświetlenia zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowników oraz charakteru pomieszczenia.

Niemniej jednak dziś obecność centralnego źródła światła nie jest koniecznością. Odpowiedni dobór pojedynczych lamp stołowych, podłogowych czy kinkietów, a także reflektorów równomiernie rozłożonych po całym suficie sprawia, że klasyczny żyrandol lub lampa sufitowa nie będą w ogóle potrzebne.

Wybierając oświetlenie punktowe, zwróć uwagę na jego funkcjonalność, typ żarówki, regulację natężenia światła, kierunek padania światła, styl i design oraz bezpieczeństwo. W ten sposób znajdziesz oświetlenie, które idealnie spełni zadanie i będzie się harmonijnie komponować z wystrojem pomieszczenia.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Reflektor sufitowy sześciopunktowy LARS 6, czarny

Reflektor sufitowy sześciopunktowy LARS 6, czarny

1 393,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 1 990,00 zł/1szt.Cena regularna 1 990,00 zł brutto/1szt.
pixel