Geometryczne lampy, kształty i wzory we wnętrzach

2021-07-29
Geometryczne lampy, kształty i wzory we wnętrzach

Geometryczne lampy, meble, dodatki - magia geometrii we wnętrzach

Geometryczne wzory i kształty we wnętrzach to motyw ponadczasowy i dość uniwersalny. Trójkąty, kwadraty, pasy, koła oraz różnego rodzaju wielokąty, od dawna rozbudzają wyobraźnię użytkowników stylowych wnętrz, ożywiając je i wprowadzając do nich politykę pod hasłem „zero nudy”. Jaką rolę odgrywają geometryczne motywy we wnętrzach, kiedy się w nich pojawiły, do jakich stylów wnętrzarskich pasują najlepiej i jak wprowadzić geometrię do mieszkań za pomocą lamp? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej, zatem zapraszamy!

Zastanawiasz się czy warto wprowadzić geometryczne kształty lub wzory do Twojego wnętrza? Boisz się, jaki będzie efekt takiego zabiegu? Pamiętaj o tym, że geometryczne kształty:

  • dodają wnętrzom temperamentu i dynamiki, ożywiają, zaciekawiają, przyciągają wzrok,
  • są dobrą okazją do wprowadzenia kontrastów, żywych lub nowych kolorów do wnętrza,
  • wprowadzone z umiarem świetnie sprawdzają się we wnętrzach o niemal każdej stylistyce,
  • odpowiednio zaaranżowane, optycznie powiększają przestrzeń,

Z geometrią we wnętrzach, jest jak niemal ze wszystkim. Ważne by zachować umiar i zdecydować się na jeden mocny akcent lub kilka geometrycznych elementów, które nie zdominują całkowicie pomieszczenia.

Meble, dodatki, tkaniny i lampy o geometrycznych kształtach. Jak wprowadzić geometrię do wnętrz?

Geometryczne kształty możesz wprowadzić do swojego domu na wiele sposobów. Tak jak wspominaliśmy wyżej, ważne by zachować umiar i wybrać jedną, góra dwie możliwości z poniższej listy. Geometrię do wnętrz wprowadzisz za pomocą:

  1. mebli o geometrycznych kształtach np. okrągłych lub kwadratowych stolików kawowych,
  2. lamp, takich jak okrągłe plafony, lampy z kulistymi kloszami, a także z oprawami o geometrycznych – sześciennych lub prostopadłościennych kształtach,
  3. tkanin, zasłon, tapet, poduszek, koców, pościeli, etc. w geometryczne wzory,
  4. dodatków takich jak podkładki pod talerze, ramki na zdjęcia, świeczniki, wazony o geometrycznych kształtach lub wzorach,
  5. płytek podłogowych lub kafelków w geometryczne wzory bądź takich, które ułożyć można w heksagony czy szachownicę,

Geometryczne lampy i wzory - skąd wzięły się we wnętrzach?

Początków geometrii we wnętrzach – w dekoracyjnej wersji o jakiej myślimy dziś, podziwiając wzorzyste tapety i geometryczne lampy czy dywany – doszukiwać należy się w rozwoju kubizmu w malarstwie i sztuce oraz wejściu na salony niezwykle bogatego i dekoracyjnego stylu art deco. Oba te nurty rozwinęły się w początkach XX wieku i o ile kubizm miał na celu geometryczne uproszczenie elementów świata przedstawionego, to styl art deco dążył do stworzenia wnętrz luksusowych, wyjątkowych i eleganckich. Od tego momentu, moda na kwadraty, romby, trójkąty i półkola już na zawsze opanowała wnętrza domów, apartamentów, kamienic i mieszkań i w mniej lub bardziej widoczny sposób, jest w nich obecna aż do dziś.

W jakich stylizacjach geometryczne lampy i bryły prezentują się najlepiej?

Jeśli zastanawiasz się, czy wprowadzenie geometrii będzie dobrym sposobem na urozmaicenie Twojego wnętrza, pamiętaj, że jest to motyw dość uniwersalny, a dawkowany z umiarem i odpowiednio ograny kolorystycznie, sprawdzi się w każdym wnętrzu, niezależnie od jego stylistyki. Są oczywiście jednak style, które szczególnie upodobały sobie geometryczne kształty i wzory, choć w różnych wariantach i w różnym natężeniu. Są to:

  • styl art deco – jest to bez wątpienia najbardziej zgeometryzowany styl wnętrzarski, który uwielbia nie tylko geometryczne bryły mebli czy innych elementów wyposażenia, ale także absolutną symetrię i wszelkiego rodzaju geometryczne wzory na tkaninach, tapetach, ścianach, podłogach tapicerkach i dodatkach. Wzory te bazują na kształtach kwadratów, trójkątów, rombów, półkoli, etc., które ułożone są w powtarzalny deseń. Dobrze jeśli wybrany, dominujący kształt pojawia się w kilku miejscach wystroju, gdyż pozwala to stworzyć spójną kompozycję, mimo pozornego bogactwa dekoracji. 
  • styl skandynawski – geometryczne lampy i wzory, bardzo często pojawiają się także we wnętrzach w stylu skandynawskim. Tu jednak – w przeciwieństwie do stylu art deco dodatki te są bardzo delikatne i stanowią jedynie uzupełnienie, a nie główną bazę wystroju. Dlatego geometria w skandynawskim stylu to przede wszystkim dekoracyjne poduszki w romby w subtelnych kolorach, koc w pasy czy dywan w geometryczny wzór. Typowe dla tego stylu – charakteryzującego się lekkością – są także ażurowe lampy z drucianym kloszem, lekkie, stalowe meble o prostopadłościennych kształtach oraz dodatki takie jak ramki na zdjęcia czy dekoracje ścienne, wykonane z czarnego drutu i bazujące na geometrycznych bryłach.
  • styl minimalistyczny – minimalizm kocha geometryczne, proste kształty i bryły. Szczególnie zaś ich gładkie powierzchnie, zdecydowane linie i ostre krawędzie i choć styl ten nie lubi wzorów i zbędnych dekoracji to nie może obejść się bez prostopadłościennych lub sześciennych brył i kul, które są odzwierciedleniem idei minimalizmu, mówiącej o tym, by przekazać jak najwięcej treści, za pomocą jak najbardziej oszczędnych form. Jeśli urządzasz dom w minimalistycznym stylu, pamiętaj zatem o kwadratowych stolikach pomocniczych, prostokątnych stolikach kawowych, kulistych lampach czy prostopadłościennych reflektorach sufitowych.

Geometryczne lampy – czyli jakie?

Geometria w oświetleniu może przejawiać się na wiele sposobów. W zależności od tego, w jakim stylu jest urządzone Twoje wnętrze i jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz zdecydować się na:

  • Lampy kule – lampy o kulistych kloszach, czyli w kształcie, który przez wielu projektantów i architektów, a także matematyków, postrzegany jest jako  kształt idealny. Z jednej strony to dość oczywisty wybór jeśli chodzi o geometrię we wnętrzu, a z drugiej bardzo uniwersalny i ponadczasowy rodzaj oświetlenia, które sprawdzi się tak we wnętrzu klasycznym, jak i nowoczesnym. Wszystko zależy od stylu, w jakim wykończona jest lampa. Kuliste lampy z mlecznym kloszem i złotym wykończeniem sprawdzą się we wnętrzach w stylu french chic i klasycznym. Przezroczyste lampy kule z widoczną żarówką z dekoracyjnym żarnikiem udekorują wnętrze industrialne, natomiast białe, opalizujące klosze ze srebrną przykloszówką, wyglądać będą bardzo atrakcyjnie w nowoczesnych wnętrzach. Kolekcja kulistych lamp wiszących Alur oferuje wiele wersji i stylizacji tego geometrycznego klasyka!
  • Okrągłe lub kwadratowe plafony sufitowe i ścienne – niskie plafony i lampy sufitowe bazujące na kształcie koła lub kwadratu, to doskonały sposób na subtelne wprowadzenie geometrii do wnętrz w stylu nowoczesnym lub klasycznym. Okrągłe plafony i lampy wiszące (jak te z kolekcji Space lub Vero) świetnie komponują się zarówno z ascetycznymi wnętrzami w minimalistycznej stylistyce, jak i z eleganckimi aranżacjami w stylu nowoczesnej klasyki oraz wnętrzami, w których obecne są elementy art deco.
  • Lampy z abażurami w geometryczne wzory – dość oczywistym, ale bardzo mocnym i nadającym ton całemu wnętrzu wyborem, są lampy z abażurami w geometryczne wzory. Nieco bardziej delikatne w odbiorze będą abażury utrzymane w jednej tonacji, których faktura lub sposób łączenia elementów czy materiału tworzy geometryczny wzór.
  • Coś innego? Geometryczne formy to nie tylko kula, sześcian czy prostopadłościan. Jeśli szukasz innych kształtów, masz do dyspozycji także lampy z eliptycznymi kloszami (sprawdź kolekcję lamp stojących i wiszących Onyx), lampy z kloszami łączącymi różne bryły czy lampy z oprawami w formie wąskich, cylindryczny tulejek.
  • Jak widzisz, jest wiele sposobów na to by wprowadzić geometrię do wnętrz, a geometryczne lampy z pewnością będą doskonałym zwieńczeniem aranżacji, która nie boi się zdecydowanych, kubistycznych kształtów. Jeśli szukasz czegoś delikatniejszego, przeczytaj nasz artykuł o lampach, które nie boją się blasku złota. bądź lampach z kulistymi kloszami. Być może to właśnie tam znajdziesz lampę, jakiej szukasz!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

pixel