Złote lampy do pięknych wnętrz. Poczuj gorączkę złota!
Złote lampy we wnętrzach – pięknie i elegancko, ale z umiarem
Złoto we wnętrzach dziś już nikomu nie kojarzy się tylko i wyłącznie z opływającymi złotem komnatami królewskich zamków i pałaców, posiadłościami książąt czy złotymi sklepieniami sal balowych. Złoto we wnętrzach – dawkowane ze smakiem i umiarem, to wyraz elegancji i luksusu, a także świetny sposób na ocieplenie domowej przestrzeni. W jaki sposób wprowadzić złoto do domu, w jakiej stylistyce sprawdzą się lampy ze złotym wykończeniem i na jakie modele warto zwrócić uwagę? Przeczytaj i zabłyśnij!
Zacznijmy od tego, że złoto we wnętrzach z pewnością nie jest dla wszystkich. Ten rodzaj wykończenia, podobnie jak miedź czy chrom, trzeba po prostu lubić i dobrze czuć się w jego towarzystwie.
Złote lampy i wykończenia świetnie sprawdzą się w Twoim domu jeśli:
- lubisz klasyczną elegancję, ale także tę niewymuszoną, nieformalną,
- szukasz sposobu na stworzenie przestrzeni, w której czuć powiew luksusu,
- chcesz wypoczywać w ciepłym, przytulnym otoczeniu (nawet jeśli w Twoim wnętrzu królują zimne kolory)
Podstawową zasadą, jaką należy kierować się przy wprowadzaniu do aranżacji złotych dodatków, jest dość uniwersalna zasada umiaru. Oczywiście złoto czy srebro będzie miało zupełnie inne znaczenie we wnętrzu w stylu glamour, a inne w industrialnej czy klasycznej stylizacji, ale dobrze zachować właściwe proporcje.
✔ Projektanci wnętrz radzą, by podczas urządzania pamiętać o tym, by kolor podstawowy stanowił 70% wykończenia, kolor drugi 20%, a trzeci - często występujący właśnie w postaci dodatków - 10% całości.
Jeśli kochasz złoto i wprowadzisz je do swojego domu czy mieszkania właśnie w tej 10% ilości, możesz być pewien, że nie przesadzisz, a Twoja przestrzeń zyska wyrafinowane, ciepłe oblicze.
Lampy ze złotym wykończeniem, naczynia, a może lustro ze złotą ramą - jak zaprosić złoto do wnętrza?
Złote wykończenie wprowadzić możesz do swojej aranżacji na wiele sposobów. Najlepiej kolor ten sprawdza się jednak w postaci:
- ramek na zdjęcia, ram luster, obrazów czy grafik,
- lamp wiszących ze złotym wykończeniem (złotym kloszem, złotą przykloszówką, etc.), materiałowych abażurów lamp stołowych lub podstaw lamp w złotym kolorze,
- akcesoriów kuchennych i naczyń ze złotym wykończeniem, mis, pater,
- obszyć lub elementów grafiki tkanin obiciowych lub poduszek dekoracyjnych,
- elementów wykończenia mebli – uchwytów szafek, nóg krzeseł, foteli, stolików kawowych i stołów jadalnianych,
- wazonów, doniczek, kwietników,
- świeczników i świec
Jeśli decydujesz się na wprowadzenie do wnętrza dodatków w złotym kolorze, pamiętaj by być konsekwentnym. Nie mieszaj ze sobą odcieni złota, ani wykończenia w chromie czy miedzi. Złoto doskonale prezentuje się z takimi kolorami jak czerń, biel, bordo, granat, butelkowa zieleń, a także szarość i beż. Zarówno dobór odcienia złotego wykończenia, jak i towarzyszących mu kolorów, zależy jednak od efektu jaki chcesz osiągnąć i stylistyki Twojego wnętrza.
Jeśli zastanawiasz się, czy złote dodatki będą pasować do stylu w jakim chcesz urządzić swój dom lub apartament, zobacz, w jakich aranżacjach złoto czuje się najlepiej.
W jakiej stylistyce złote lampy i dodatki sprawdzą się najlepiej?
Złote lampy w złotym stylu Glamour / Glitz&Glam
Styl glamour wywodzi się ze Złotego Wieku Hollywood (1930-1950) i budowanych w tamtych czasach willi aktorów i aktorek, usytuowanych na wzgórzach Los Angeles. Jest to styl, który czerpie z bogactwa baroku, a jego głównymi cechami są blask, przepych, luksus i elegancja. Wnętrza salonów i sypialni słynnych gwiazd Hollywood opływały w błyszczące satyny, miękkie, lśniące welury i atłasy, mieniące się złoto lub srebro i charakteryzowały się elegancką czernią, lustrzanymi powierzchniami i ogólnie przypominały wypełnioną drogocennymi kamieniami szkatułkę na biżuterię.
Z biegiem lat styl ten złagodniał, ale nadal we wnętrzach urządzonych w tym klimacie, podobnie zresztą jak w tych urządzonych w stylu zwanym Glitz & Glam, króluje blask i wrażenie luksusu. Aby je osiągnąć niezbędne są błyszczące dodatki w kolorze złota lub srebra – w tym lampy ze złotym wykończeniem oraz luksusowe, błyszczące tkaniny (atłas, satyna, welur), nowoczesne i wysokogatunkowe meble, lustrzane elementy wyposażenia.
Jeśli urządzasz wnętrze w stylu glamour i stawiasz na złote wykończenie, wybierz lampy o klasycznych kształtach - na przykład wiszące lampy z kulistymi kloszami lub lampy sufitowe, które formą nawiązują do minionych lat, jak również modele, które łączą złote wykończenie z bielą. Dzięki temu zamiast wrażenia kiczu i przesadnego blichtru – które są największym ryzykiem i zagrożeniem dla stylu glam, otrzymasz wrażenie luksusu i elegancji.
- Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje wnętrze w stylu Glam będzie zachwycać, sprawdź kolekcję lamp sufitowych Cumulus, które robią ogromne wrażenie ilością kulistych kloszy i blaskiem złotych stelaży, a jednocześnie – dzięki wykonaniu z białego, opalizującego szkła – są bardzo eleganckie.
Lampy ze złotym wykończeniem we wnętrzach w stylu nowoczesnej klasyki oraz french chic
Złote lampy i dodatki świetnie odnajdują się także we wnętrzach urządzonych w stylu modern classic lub french chic, gdzie liczy się przede wszystkim elegancja, styl, umiar i dobry smak. Złoto świetnie komponuje się z czernią, bielą i szarościami (kolorami typowymi dla wnętrz w stylu nowoczesnej klasyki), a także z drewnianymi podłogami, kamiennymi blatami czy nowoczesnymi, lekkimi meblami, które doskonale pasują także do wnętrz w stylu francuskiej kamienicy. Aby podbić wrażenie elegancji wybierz lampy łączące złote, błyszczące elementy (przykloszówki, tulejki, talerze przysufitowe, listwy, etc.) z białymi lub beżowymi abażurami z tkaniny lub kloszami w kolorze błyszczącej bieli.
Lampą, która doskonale sprawdzi się we wnętrzach w stylu nowoczesnej klasyki jest złota lampa Grande. Kolekcja Grande składająca się z lamp i kinkietów łączących złote stelaże z mlecznymi kloszami nawiązuje do wnętrz w stylu art deco, ale jej formy są mocno uproszczone i pozbawione wszelkich dekoracji. Z tego powodu żyrandol Grande - szczególnie w połączeniu z kinkietami z tej samej kolekcji - doskonale sprawdzi się we wnętrzach w stylu nowoczesnej klasyki.
Styl industrialny a złote lampy we wnętrzach?
Złote dodatki będą doskonałym uzupełnieniem industrialnej aranżacji wnętrza i alternatywą dla miedzi, która także często pojawia się w mieszkaniach stylizowanych na nowojorskie lofty. Dodatki oraz lampy z elementami w kolorze złota przełamią jego surowość i ocieplą przestrzeń, a jednocześnie będą stanowić ciekawy kontrast dla betonowych czy ceglanych powierzchni oraz surowej stali. Jeśli chcesz osiągnąć taki efekt, pamiętaj o tym, by wybrać lampy, które łączą złoto z czernią – to właśnie w tej wersji blask złota pasuje do stylu industrial chic.
Idealną propozycją dla miłośników stylu industrialnego jest kolekcja lamp wiszących Longis Złoto, w której surowość stylizowanych kloszy z transparentnego szkła oraz czarnych elementów mocujących i tekstylnych przewodów, przełamana została eleganckimi oprawkami żarówek.
Lampy ze złotym wykończeniem, a styl skandynawski
We wnętrzach w stylu skandynawskim liczy się umiar, wrażenie lekkości, ale także… przytulność. Doskonałym sposobem ocieplenia nordyckich szarości, będzie oświetlenie w postaci lamp ze złotym wykończeniem. Pamiętaj jednak by były to lampy łączące złoto z bielą lub złoto z czernią i przezroczystym kloszem, gdyż tylko w ten sposób zdołasz zachować poczucie lekkości.
Jeśli zależy Ci na kompleksowej kolekcji, która sprawdzi się w różnych pomieszczeniach (a także stylistykach) zwróć uwagę na kolekcję lamp wiszących Alur, które dostępne są w szeregu rozmiarów, różnych kolorach wykończenia, pojedynczo jak i w grupach, zawieszonych na listwie czy talerzu przysufitowym. We wnętrzu w stylu Scandi, najlepiej prezentować się będzie w wersji z transparentnym kloszem z jednym bądź 3 źródłami światła.