Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Inspiracje Bauhausem w Twoim wnętrzu

2023-04-20
Inspiracje Bauhausem w Twoim wnętrzu

Co to jest Bauhaus? Czym charakteryzuje się w wystroju wnętrz?

Bauhaus to niemiecka szkoła artystyczna, która powstała w 1919 roku z inicjatywy Waltera Gropiusa. Głównym jej celem było połączenie sztuki i rzemiosła, a także stworzenie funkcjonalnych i estetycznych przedmiotów. Nurt ten promował przede wszystkim odcięcie się od historycznych stylów i tradycyjnych technik, a także szukanie nowych rozwiązań w projektowaniu.

Bauhaus jest ściśle związany z ideą modernizmu, który postulował, że sztuka powinna być dostępna dla każdego, a także powinna służyć celom praktycznym. Właśnie dlatego zwolennicy tych założeń zwracali szczególną uwagę na funkcjonalność oraz przystępność.

Charakterystyczne dla tego stylu są przede wszystkim ascetyczne, geometryczne kształty, a także minimalistyczna kolorystyka. W dekoratorstwie wykorzystuje się głównie materiały takie jak stal, aluminium, chrom, szkło czy skórę. Są to surowce, które nie tylko dobrze komponują się ze sobą, ale także wpisują się w projektową wstrzemięźliwość twórców Bauhausu.

Wnętrza tego typu odznaczają się eleganckim i nowoczesnym wyglądem. Meble i dodatki są proste, ale też wysoce praktyczne. Charakterystyczne dla tego stylu są również modne lampy, które najczęściej konstruowane są ze szkła i metalu.

Warto również zaznaczyć, że szkoła Bauhausu miała wpływ na rozwój innych stylów w wystroju wnętrz, takich jak modernizm, funkcjonalizm czy też popularna dzisiaj estetyka skandynawska. Dlatego też, elementy z nią związane mogą znaleźć się w wielu współczesnych aranżacjach, również tych inspirowanych klimatem retro.

Jakie materiały i kolory są typowe dla Bauhausu?

Stal i aluminium w aranżacjach Bauhaus są wykorzystywane zarówno do produkcji mebli, jak i elementów oświetleniowych. Są to materiały bardzo trwałe, a jednocześnie z łatwością poddające się gięciu pod wpływem wysokich temperatur, co ułatwia tworzenie ciekawych form i kompozycji.

Chrom z kolei jest charakterystyczny dla Bauhausu jako element dekoracyjny. Wykorzystuje się go nierzadko przy wykończeniu wyposażenia. Szkło to kolejny materiał, który często pojawia się we wnętrzach tego typu. Jest ono stosowane do produkcji kloszy, a także podstaw lamp i ozdobnych detali.

Skóra z kolei to surowiec, który często pojawia się w projektach mebli. Jest ona wykorzystywana do tapicerki oraz wykończenia siedzisk krzeseł i sof, co nadaje im eleganckiego i wyrafinowanego wyglądu. Ten naturalny materiał jest niezwykle odporny na zniszczenia i zabrudzenia, a jego surowość wpisuje się w minimalistyczne wzornictwo typowe dla nurtu.

Studia nad harmonią kolorów zajmują istotne miejsce wśród założeń Bauhausu. Dążenie do uwolnienia barwy z funkcji przedstawiającej i poszukiwanie nowego języka wizualnego było celem wielu artystów zgłębiających tę sztukę. Z tego względu we wnętrzach w tym stylu dominują przede wszystkim neutralne kolory: biel, czarny, szarość oraz odcienie beżu i brązu.

Jednakże równowaga przeciwieństw zachęca jednocześnie do stosowania barw kontrastowych. Właśnie dlatego w aranżacjach nierzadko pojawiają się jaskrawe barwy podstawowe, takie jak czerwień, żółć i niebieski, które służą do podkreślenia geometrycznych form i prostoty mebli oraz dodatków. Wszystkie kolory używane są w sposób umiarkowany i mają za zadanie dodać pomieszczeniom nieco dynamiki.

Meble i dodatki w stylu Bauhaus

W stylu Bauhausu meble i dodatki to prawdziwe dzieła sztuki użytkowej. Ich charakterystyczne cechy to przede wszystkim prostota, wytrzymałość i wysoka funkcjonalność. Wyposażenie tego typu powstaje z najlepszych jakościowo materiałów, co gwarantuje mu nie tylko elegancki wygląd, ale również trwały charakter.

Meble w stylu Bauhaus to wszelkie krzesła, stoły i fotele, które wyglądają surowo, ale jednocześnie są niezwykle wygodne. Charakterystyczne są również stoły kawowe z metalowymi nogami i szklanymi blatami oraz dodatkowe sofki, które zapewniają wnętrzu jeszcze większą użytkowość. Stoły jadalnie powinny zapewniać możliwość rozłożenia w razie większej liczby gości, a regały ponad estetyką, cechować się pojemnością. Aby jeszcze mocniej zwiększyć praktyczność wyposażenia, meble takie jak pufy czy kanapy powinny być wyposażone w dodatkowe kufry do przechowywania.

Chociaż Bauhaus skupia się na funkcjonalności, dekoracje nie są zabronione. Metalowe rzeźby czy abstrakcyjne obrazy harmonijnie dopełnią wnętrze tego typu. Jeszcze lepiej sprawdzą się ozdoby o wartości użytkowej, np. zegary, wieszaki, stojaki albo lampy minimalistyczne.

Lampy Kaspa do minimalistycznego wnętrza Bauhaus

W kwestii oświetlenia we wnętrzu Bauhaus podobnie jak w przypadku całego nurtu dominują geometryczne kształty oraz przemysłowa estetyka. Lampy w tego typu aranżacjach powinny więc być przede wszystkim funkcjonalne i surowe w formie.

Wśród najpraktyczniejszych projektów marki Kaspa zdecydowanie należy wymienić lampę Botanica. Model ten doskonale wyraża idee użyteczności i nieskazitelnego designu – sprawdza się jako stylowe oświetlenie, a jednocześnie ze względu na kształt zaokrąglonego naczynia odgrywa rolę osłonki na doniczkę. Po umieszczeniu w niej rośliny spełnia funkcję czułej opiekunki!

Warto poznać też praktyczne projekty z linii Lars. W skład kolekcji wchodzą zarówno minimalistyczne lampy sufitowe, jak i czarne kinkiety na wysięgniku. Ich ogromną zaletą jest możliwość regulacji kierunku światła, dzięki czemu w każdym momencie możesz zadecydować, którą część pomieszczenia chcesz doświetlić. Elementy mocujące pozwalają na operowanie oprawą w zakresie 320° – w modelu lampy sufitowej na listwie oraz w zakresie 90° – w przypadku kinkietów. Elegancki design i wysokie walory użyteczne poświadczają, że to oświetlenie idealne do mieszkań zaaranżowanych w zgodzie z założeniami szkoły Bauhaus.

Bauhaus to szkoła projektowania, która wpłynęła na wiele stylów aranżacyjnych i inspiruje do dziś. Charakterystyczne dla niej surowce i formy doskonale sprawdzają się w nowoczesnym wystroju wnętrz, a oświetlenie utrzymane w zgodzie z przyjętymi dla nurtu założeniami pozwala stworzyć tak piękne, jak i utylitarne wnętrze! Mamy nadzieję, że wraz z oryginalnymi projektami lamp Kaspa uda Ci się zaplanować funkcjonalną przestrzeń o niepowtarzalnym klimacie!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Reflektor sufitowy trzypunktowy SPARK 3 czarny z chromowanym wykończeniem, na listwie

Reflektor sufitowy trzypunktowy SPARK 3 czarny z chromowanym wykończeniem, na listwie

699,30 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 999,00 zł/1szt.Cena regularna 999,00 zł brutto/1szt.
Lampka na biurko BOTANICA biała

Lampka na biurko BOTANICA biała

284,50 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 569,00 zł/1szt.Cena regularna 569,00 zł brutto/1szt.
Lampa sufitowa wieloramienna LARS 8 czarna, na plafonie

Lampa sufitowa wieloramienna LARS 8 czarna, na plafonie

2 443,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 3 490,00 zł/1szt.Cena regularna 3 490,00 zł brutto/1szt.
pixel