Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak czyścić lampy? Zobacz, co zrobić, by Twoje lampy świeciły przykładem.

2022-02-17
Jak czyścić lampy? Zobacz, co zrobić, by Twoje lampy świeciły przykładem.

Jak czyścić lampy? Krótki poradnik od Kaspa

Kurz, brud i plamy mogą z łatwością sprawić, że Twoje piękne lampy stracą cały swój blask. Dlategoo w naszym poradniku podpowiadamy, jak czyścić lampy – ich klosze i abażury, tak aby szybko i skutecznie usunąć z nich wszelkie zabrudzenie, nie powodując przy tym zniszczeń. Z poniższego artykułu dowiesz się nie tylko jak i czym wyczyścić szklane klosze i kryształowe żyrandole, ale także jak pozbyć się osadu i plam z materiałowych abażurów i przywrócić szlachetny wygląd galwanizowanych oraz mosiężnych stelaży. Zapraszamy do lektury!

Jak czyścić z kurzu szklane klosze?

Kurz, który niesłychanie chętnie osadza się na szklanych lampach, prowadzi do zmatowienia ich powierzchni i gorszego rozprowadzania światła, dlatego tak ważne jest, aby regularnie odkurzać i czyścić szklane oprawy świetlne.

Do czyszczenia szklanych kloszy najlepiej używać ściereczek wykonanych z miękkich, niestrzępiących się materiałów – dobrze znanej mikrofibry lub tkanin o jeszcze cieńszych włóknach, często charakteryzujących się strukturą przypominającą rybie łuski i wykorzystujących nowoczesne nanotechnologie – mikrofaza, Mirafiber, etc. Doskonale sprawdzą się tu ściereczki przeznaczone do polerowania kieliszków, czyszczenia szyb czy car detailingu.

Przed przystąpieniem do czyszczenia możesz zwilżyć ściereczkę delikatnie wodą, co pomoże usunąć mocniejsze, długotrwałe zabrudzenia. Wykonuj powolne ruchy od góry do dołu i przesuwaj się kawałek po kawałku  wokół klosza. W ten sam sposób wyczyścisz także szklane podstawy lamp stołowych.

Czyszcząc szklane klosze należy pamiętać także o tym, by nie pozostawić na nich odcisków palców. W tym celu załóż bawełnianą rękawiczkę lub przytrzymuj klosz drugą ręką również używając ściereczki z mikrofibry.

Doskonałym sposobem na codzienne, szybkie czyszczenie szklanych lamp z kurzu, jest także użycie miotełki do kurzu wykonanej z piór. Miotełka sprawdzi się także rewelacyjnie w przypadku żyrandoli kryształowych, składających się często z wielu małych elementów. Regularne odkurzanie zapobiegnie osadzaniu się kurzu, ale jeśli masz do czynienia z trwałym zabrudzeniem kryształków, umyj tego typu żyrandol pod prysznicem lub w wannie a następnie wytrzyj szklane elementy ścierką zamoczoną w roztworze wody z octem, który przywróci im blask.

Jak odkurzać tkaninowe abażury?

Abażury z tkaniny najlepiej czyścić regularnie raz w tygodniu. Jest to konieczne, gdyż tego typu materiały przyciągają cząsteczki kurzu, który kiedy już osadzi się na tkaninie może być widoczny po zapaleniu światła, a z czasem stworzy grubszą i trudniejszą do usunięcia warstwę.

Jest kilka sposobów na usunięcie kurzu z materiałowych abażurów:

- po pierwsze możesz spróbować delikatnie je odkurzyć, używając specjalnej końcówki z długim, miękkim włosiem. Włosie podniesie cząstki kurzu, a odkurzacz je wciągnie.  Nie używaj odkurzacza, jeśli abażur wykonany jest z delikatnej tkaniny lub jeśli ta nie jest mocno naciągnięta.

- kolejny sposób to użycie standardowej rolki / wałka do czyszczenia ubrań. Powoli przesuwaj nim po powierzchni abażuru od góry do dołu, wymieniając papier jeśli to konieczne.

- możesz także odkurzyć abażury używając suszarki do włosów lub miotełki z piór

Aby wyczyścić abażur z tkaniny nie używaj ściereczek – to sprawi, że będą się jeszcze bardziej kurzyć. Natomiast do czyszczenia plastikowych lub papierowych abażurów, możesz jak najbardziej wykorzystać ściereczki z mikrofibry Przecieraj abażur na sucho od góry do dołu, długimi powolnymi ruchami. Jeśli nie masz ściereczki z mikrofibry, użyj jakiejkolwiek innej, miękkiej tkaniny.

Jak czyścić abażury z tkaniny „na mokro”?

Przede wszystkim zacznij od wyłączenia lampy i wyjęcia wtyczki z kontaktu. Następnie usuń żarówkę i zdejmij abażur. Nalej do miski trochę ciepłej wody i dodaj łyżeczkę proszku do prania lub innego delikatnego detergentu. Jeśli abażur pokryty jest tłuszczem, dodaj do wody odrobinę octu i wymieszaj.

Zamocz w przygotowanym roztworze ściereczkę z mikrofibry i wyżmij z nadmiaru wody. Czyść lampę, przepłukując ścierkę w czystej wodzie i/lub zanurzając ją ponownie w misce. Rób to nad wanną lub ręcznikiem żeby uniknąć dodatkowego bałaganu.

Na koniec wypłucz abażur w czystej, ciepłej wodzie – pod kranem lub w wannie/misce. Jeśli abażur Twojej lampy wykonany jest z jedwabiu, wypłucz go w zimnej wodzie. Płukanie nie powinno trwać dłużej niż minutę.

Umieść abażur na ręczniku i zostaw do wyschnięcia na kolejne 24 godziny. Możesz także wystawić go na zewnątrz (ale nie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych) lub delikatnie podsuszyć go suszarką do włosów.

Jak usunąć głębokie zabrudzenia z materiałowych, szklanych lub plastikowych kloszy i abażurów?

Jeśli na Twojej lampie utworzył się nalot z kurzu i tłuszczu, ciężko będzie Ci usunąć go za pomocą mokrej ściereczki. W takim wypadku musisz umyć abażur w wannie lub zlewie / umywalce.

Zacznij od odłączenia zasilania i zdjęcia klosza czy abażuru. Do dużej miski, wanny lub zlewu nalej ciepłą wodę (w ilości, która pozwoli Ci zanurzyć oprawę) i dodaj łyżkę proszku do prania lub innego delikatnego detergentu. Wymieszaj, aż na powierzchni powstaną mydlane bąbelki. Jeśli lampa jest tłusta, dodaj łyżkę octu, wymieszaj.

Zanurz lampę i pozwól by namaczała się przez 10 minut. W tym czasie możesz co jakiś czas poruszyć abażurem lub kloszem. Możesz także użyć ściereczki z mikrofibry aby usunąć mocniejsze plamy i zabrudzenia. Wypłucz klosz pod ciepłą, bieżącą wodą przez 2-3 minuty aż abażur i woda będą zupełnie czyste.

Umieść materiałowy abażur na ręczniku i zostaw do wyschnięcia na kolejne 24 godziny. Możesz także wystawić go na zewnątrz (ale nie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych) lub delikatnie podsuszyć go suszarką do włosów. Plastikowe klosze, te szklane, stalowe lub z tworzywa, możesz wytrzeć do sucha wysokiej jakości ściereczką z mikrofibry. Pamiętaj aby nie nakładać klosza na lampę dopóki nie będzie zupełnie suchy i żeby przed zamoczeniem lamp w wodzie sprawdzić, czy producent zezwala na czyszczenie abażurów czy kloszy wodą.

Niektórzy wkładają klosze od lamp lub abażury z tworzywa do zmywarki nastawionej na delikatny, krótki program z niską temperaturą. Pamiętaj jednak że ten (nieco szalony) sposób zarezerwowany jest jedynie dla lamp - twardzielek!

Nasza rada: Żadna z powyższych metod nie znajduje zastosowania jeśli chcemy wyczyścić abażur z papieru. W przypadku papierowych abażurów możesz spróbować usunąć zabrudzenia za pomocą kawałka… chleba. Przytrzymaj kromkę chleba przez chwilę w miejscu plamy, a następnie delikatnie i okrężnymi ruchami, postaraj się wyczyścić zabrudzenie.

Stelaże i żarówki – nie zapominaj o szczegółach!

  • Metalowe, galwanizowane stelaże lamp możesz czyścić zarówno za pomocą zwilżonej wodą ściereczki, jak i używając pasty do zębów (przy mocniejszych zabrudzeniach).
  • Lampy metalowe mosiężne wyczyścisz także za pomocą roztworu wody i spirytusu, w proporcjach jeden do jednego. Wystarczy zanurzyć miękką szmatkę w roztworze, wyżąć i delikatnie wytrzeć powierzchnię stelaża lub klosza.
  • Drewniane stelaże czyścimy za pomocą ściereczki zwilżonej w roztworze wody i detergentu, pamiętając by szmatka była tylko delikatnie zwilżona – nadmiar wody może uszkodzić drewniane powierzchnie.
  • Ściereczką z detergentem czyścimy także – bardzo delikatnie – żarówki, które na koniec wycieramy do sucha bawełnianą ściereczką. W ten sposób czyścimy także wszelkie inne elementy wykończenia, kabel czy włącznik.
  • Jeśli chcesz przywrócić blask lampom metalowym z błyszczącym – złotym lub srebrnym -wykończeniem bądź tych pokrytych chromem, możesz użyć specjalnych past polerskich, które świetnie poradzą sobie przy okazji z niewielkimi rysami. Nanoś je za pomocą miękkiej ściereczki kolistymi ruchami, ale przed użyciem sprawdź w mało widocznym miejscu, czy pasta nie uszkodzi czasem powierzchni lampy.

Jeśli nadal nie jesteś pewna/-y, jak usunąć zabrudzenia ze swojej lampy, sprawdź dokumenty dołączone do produktu lub zapytaj producenta. Warto także dopytać o sposoby konserwacji lampy podczas zakupu, aby jak najdłużej cieszyć się pięknem wybranych przez siebie opraw świetlnych.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel