Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać oświetlenie do domowego biura?

2023-01-26
Jak dobrać oświetlenie do domowego biura?

Domowe biuro — jak zaprojektować i jak oświetlić home office?

Coraz więcej osób wybiera wygodną pracę zdalną. Pracę hybrydową — kilka dni w biurze, a kilka w domu — oferują pracownikom kolejne firmy. Czasem też zawód wymusza po prostu pracowanie w domu i wiedzą o tym przede wszystkim freelancerzy. Niezależnie od tego, z jakich powodów pracujesz w domu, jedno jest pewne. Potrzebujesz do tego odpowiedniej przestrzeni

O czym pamiętać, projektując domowe biuro?

Miejsce na home office warto wybierać tak, by zapewniało jak najwięcej roboczego blatu. Przyda Ci się tam więc biurko lub stół. Powinieneś zadbać także o ergonomię pracy: odpowiednią wysokość biurka, regulowane krzesło czy podstawkę na laptopa lub monitor. Przestrzeń robocza w postaci blatu ma umożliwiać nie tylko korzystanie ze sprzętu elektronicznego, ale także pozwalać na prowadzenie pisemnych notatek. 

Oprócz tego duże znaczenie ma tutaj również odpowiednie oświetlenie przestrzeni. Nowoczesne lampy umożliwiają dziś praktyczną i funkcjonalną aranżację przestrzeni roboczej. Zaplanuj tu np. na kinkiet na wysięgniku Puro, jeżeli Twoja praca wymaga doświetlenia rysunku technicznego, nad którym pracujesz oraz monitora graficznego. To dobre rozwiązanie szczególnie nad dużym roboczym blatem.

Pamiętaj też o świetle dziennym! Oświetlenie w postaci lampy sufitowej czy kinkietu to jedno, nie należy jednak zapominać o naturalnym świetle dziennym. Dlatego planując przestrzeń roboczą w domu, postaraj się zorganizować ją jak najbliżej okien. Takie rozwiązanie ma wymiar praktyczny: przez większą część dnia skorzystasz ze światła słonecznego, a lampa posłuży Ci jako dodatkowe wsparcie i doświetlenie. 

Ponadto naturalne światło wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Automatycznie zyskujemy więcej chęci do działania i mamy więcej wigoru. Lepszy dostęp do dziennego światła poprawia także humor i komfort psychiczny. Nie bez powodu to właśnie jesienią i zimą uskarżamy się najczęściej na gorsze samopoczucie — ponieważ dni są krótkie, a za oknem rzadko pojawia się słońce. Przy dobrze nasłonecznionym miejscu pracy do doświetlenia wystarczy ci np. lampa stojąca biała Botanica.

Zwróć uwagę na temperatury barwowe światła

Dobierając oświetlenie do domowego biura, zwróć koniecznie uwagę na temperaturę światła. Chodzi tu o współczynnik oddawania barw (Colour Rendering Index), który wyrażany jest w jednostce „Ra”.  

To właśnie z niego wyczytasz, w jakim stopniu wybrane przez Ciebie światło imituje naturalne kolory. Maksymalna wartość współczynnika „Ra” to 100 – im jest on wyższy, tym lepiej światło odwzorowuje naturalne barwy. 

Jak zatem dobrać ten współczynnik do home office? 90+najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie istotną rolę odgrywa rozróżnianie barw i jak najdokładniejsze ich odwzorowanie. Jeśli więc jesteś grafikiem, fotografem lub po prostu pracujesz z projektami, gdzie kolor ma znaczenie, to koniecznie wybieraj jak najwyższe temperatury barwowe.   Przy tradycyjnej pracy biurowej najlepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie w przedziale 80-90 jednostek.

W poszukiwaniu idealnego oświetlenia do home office koniecznie zwróć też uwagę na temperaturę białego światła, wyrażaną w Kelwinach. Dzieli się ona na 3 grupy: światło ciepłe, którego temperatura barwowa sięga poniżej 3300 K, światło neutralne wahające się między 3300 K a 5000 K oraz światło zimne powyżej 5000 K. Ciepła barwa wpada w odcień żółty, neutralna jest najbardziej zbliżona do barwy białej, a chłodna zbliża się do koloru niebieskiego.

Warto wiedzieć, że światło zimne pobudza do działania oraz pomaga w koncentracji i skupieniu. Dzięki temu doskonale sprawdzi się właśnie w domowej przestrzeni biurowej. Ciepłe odcienie światła sprzyjają zaś relaksowi i wyciszeniu, lepiej więc unikać takiego światła w miejscu przeznaczonym do pracy.  

Strefa pracy w salonie lub jadalni a oświetlenie

Planujesz stworzyć przestrzeń do pracy w salonie i zastanawiasz się, jak w takim przypadku pogodzić oświetlenie do relaksu i pracy? Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie np. lampa sufitowa na listwie Gigi. Oświetlenie punktowe w postaci pojedynczych spotów pozwala na doświetlenie tych przestrzeni, których doświetlenia najbardziej potrzebujesz w danym momencie. Co więcej, rzucają one równomierne, miękkie światło. 

Taka opcja sprawdzi się nie tylko jako oświetlenie nad przestrzenią roboczą, ale także jako główne – umieszczone w centralnej części pomieszczenia. Jeśli po jego montażu okaże się, że któryś kąt potrzebuje dodatkowego rozjaśnienia, wówczas możesz dobrać do kinkiety.

Home office praktykujesz sporadycznie, dlatego nie wydzielasz na jego potrzeby specjalnej przestrzeni i pracujesz po prostu przy stole w kuchni lub jadalni? W takim wypadku warto również zadbać o praktyczne rozwiązanie oświetlenia, jakim będzie np. kinkiet z wysięgnikiem

To propozycja do zadań specjalnych. Jeżeli dodatkowe doświetlenie w danym momencie nie będzie Ci potrzebne, po prostu przysuniesz ramię lampy do ściany. Natomiast chcąc doświetlić dany obszar na blacie, wystarczy tylko przesunąć ramię. Co ważne, jego długość to aż 50 cm, kinkiet więc daje szerokie możliwości aranżacyjne. Posiada włącznik na kablu, dzięki czemu uruchomisz go niezależnie od głównego oświetlenia. A do tego prezentuje się schludnie i designersko, doskonale więc wpisze się w nowoczesne wnętrza.

 

Stawiaj na funkcjonalność

Planując przestrzeń do pracy w domu, stawiaj przede wszystkim na funkcjonalność. Do pracy potrzeba głównie wyciszenia i spokoju, dlatego uwzględnij również ten aspekt. Biurko do pracy nie powinno znajdować się w miejscu, gdzie toczy się główne życie domowników.

Jeżeli nie masz możliwości przeznaczyć na biuro oddzielnego pomieszczenia, pilnuj kilku zasad: biurko ustaw jak najdalej telewizora i tak, abyś siedział do niego tyłem. W ten sposób włączony TV będzie Cię mniej dekoncentrował. Dobrze też sprawdzi się np. drewniany stojący parawan, który zapewni ci odrobinę prywatności. Dobrym rozwiązaniem będzie też oddzielenie strefy home office od salonu czy jadalni regałem. 

Teraz już wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę, projektując miejsce na home office. Pamiętaj, że miejsce pracy powinno sprzyjać skupieniu. Nie bez znaczenia jest tu wysokość biurka czy krzesło, ale także oświetlenie. Zadbaj o dodatkową lampę stojącą lub kinkiet ścienny, a do tego dobierz odpowiednią barwę światła. Dzięki temu stworzysz funkcjonalną przestrzeń nie tylko do pracy, ale także nauki.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

Lampka na biurko BOTANICA biała

Lampka na biurko BOTANICA biała

284,50 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 569,00 zł/1szt.Cena regularna 569,00 zł brutto/1szt.
Lampa podłogowa BOTANICA XL biała

Lampa podłogowa BOTANICA XL biała

1 490,00 zł brutto/1szt.
pixel