Jak oświetlić i urządzić wąski pokój?
Jak oświetlić i urządzić wąski pokój?
Urządzenie i oświetlenie długiego i wąskiego pokoju w sposób, który sprawi, że wyda się przestronniejszy i będzie zarówno piękny, jak i praktyczny to nie lada wyzwanie. Światło potrafi jednak zdziałać cuda, dlatego przeczytaj ten artykuł i poznaj dobre sposoby na zaaranżowanie pokoju w kształcie podłużnego prostokąta.
Na co zwrócić uwagę urządzając wąski pokój?
- urządzając długi i wąski pokój warto odwrócić uwagę od jego szerokości i skupić się na długości pomieszczenia. Prostym sposobem na osiągnięcie takiego efektu i podkreślenie długości pokoju za pomocą światła jest zamontowanie wpuszczanych w sufit listew LED lub zamontowanie wzdłuż dłuższych ścian nowoczesnych listew z reflektorami kierunkowymi,
- innym sposobem na podkreślenie długości wąskiego pokoju jest zawieszenie wzdłuż jego dłuższych ścian powtarzających się, symetrycznie zaaranżowanych kinkietów. Nowoczesne ścienne oprawy świetlne oświetlające zarówno sufit, jak i podłogę, będą teatralną dekoracją minimalistycznej przestrzeni, a dodatkowo sprawią, że pomieszczenie wyda się wyższe,
- kolejną sztuczką, która sprawi, że odwiedzający Cię goście zamiast skupić się na kształcie pomieszczenia, skoncentrują się na jego aranżacji, będzie rzucająca się w oczy, efektowna lampa podłogowa lub lampa wisząca o niecodziennej formie. Postaw na kilka efektownych kloszy zawieszonych na talerzu przysufitowym lub designerską lampę, zawieszoną w rogu nad stolikiem kawowym, a możesz być pewna, że wszyscy będą mówić tylko o niej…
- postaraj się dobrze doświetlić wszystkie kąty pokoju. Pomogą Ci w tym kinkiety, lampy podłogowe, ale także lampy wiszące, które już dawno przestały być oprawą zarezerwowaną jedynie z myślą o oświetleniu centralnym
- wybierając lampy podłogowe postaw na te o smukłym, wysokim profilu. Lampa podłogowa o cienkim ramieniu i niewielkim kloszu doskonale udekoruje i doświetli przestrzeń, bez zagracania jej,
- Jeśli szukasz takiej lampy, sprawdź kolekcję lamp stojących Botanica XL. Te nowoczesne, smukłe lampy nie tylko dodadzą przestrzeni charakteru, ale także dzięki zaprojektowaniu stopy lampy tak, by służyła użytkownikowi jako osłonka doniczki, dodatkowo pozwolą oszczędzić przestrzeń i stworzyć w domu prawdziwą dżunglę
- ciekawym sposobem na walkę z wąską przestrzenią jest wprowadzenie do niej kulistych elementów wyposażenia, które stać będą w kontrze z linearnych charakterem przestrzeni. Jeśli czujesz, że to coś, co zagra w Twoim salonie, postaw na kuliste lampy, o których więcej przeczytasz w naszym artykule.
- jeśli podobają Ci się niestandardowe rozwiązania, postaw na lampę pająk – czyli taką, której ramiona można dowolnie dostosowywać do wielkości i wysokości pomieszczenia. W długim i wąskim pokoju lampa taka prezentować się będzie znacznie lepiej niż pojedyncza, klasyczna lampa wisząca, a w dodatku rozwiązanie to pozwoli na oświetlenie większej powierzchni.
Zanim zaplanujesz swoje oświetlenie… - zasady obowiązujące w każdym wnętrzu
Wybierając rodzaj lamp do podłużnego pokoju, nie zapominaj o podstawowych zasadach oświetlenia, które obowiązują niezależnie od kształtu przestrzeni jaką urządzasz. Zgodnie z tymi zasadami, pamiętaj o:
- oświetleniu warstwowym. Planując oświetlenie nie skupiaj się tylko i wyłącznie na oświetleniu głównym. To powszechny błąd, który skutkuje bądź mało przyjemną atmosferą w pomieszczeniu, bądź kolejnym remontem i poprowadzeniem instalacji elektrycznej na nowo. Planując wnętrze, pamiętaj zatem o lampach wiszących lub reflektorach sufitowych, kinkietach, lampach stojących i stołowych. Zaplanuj gniazdka i włączniki tak, byś mógł wprowadzić do wnętrza różne rodzaje lamp. Oświetlenie obecne na wielu wysokościach / poziomach, pozwoli Ci stworzyć atmosferę przytulności i sprawi, że naprawdę poczujesz się jak w domu.
- oświetleniu dostosowanym do stref funkcjonalnych. Odpowiednie doświetlenie domu czy mieszkania, to tylko jedna z funkcji oświetlenia. Światło ma służyć Ci w czynnościach, jakie wykonujesz w swoim domu na co dzień – w pracy zawodowej, w wykonywaniu makijażu, dobieraniu garderoby, gotowaniu, nauce, a wreszcie spędzeniu romantycznego wieczoru z ukochanym/-ą lub rozgrywce w planszówki ze znajomymi. Tworząc projekt instalacji elektrycznej zastanów się zatem, jakie funkcje będą pełniły lampy, które zaprosisz do swojego wnętrza.
Jak urządzić długi i wąski salon?
Wiemy już, w jaki sposób oświetlenie może pomóc w optycznym odczarowaniu wąskiej przestrzeni. Światło to jednak nie wszystko, dlatego warto poznać także triki dotyczące umeblowania i zaaranżowania długiego i wąskiego salonu za pomocą dodatków tak, by nie przypominał… przytulnej kręgielni.
- jeśli dysponujesz wąskim lub małym pomieszczeniem warto zaaranżować je w prostym i nowoczesnym stylu. Najgorsze co możesz zrobić to „zagracić” niewielki metraż niepotrzebnymi sprzętami i dekoracjami. W wąskiej przestrzeni minimalizm jest jak najbardziej na miejscu.
- nie stawiaj wszystkich mebli wzdłuż dłuższej ściany, bo osiągniesz efekt kręgielni i zostanie Ci jedynie wąski pasek wolnego miejsca pośrodku pokoju. Postaw na środku stolik kawowy, przełam aranżację kilkoma poprzecznymi elementami. Zamiast jednej dużej sofy postaw na aranżację złożoną z kilku mniejszych krzeseł i foteli.
- wybieraj wąskie i wysokie meble i dodatki. Dobrym pomysłem jest także postawienie na meble z widocznymi nóżkami. Takie wyposażenie doda aranżacji lekkości i „wyciągnie” pokój.
- aby wąski i długi pokój wydawał się krótszy, pomaluj krótsze ściany farbą o jeden lub dwa tony ciemniejszą niż pozostałe. Taki zabieg sprawi, że optycznie ściany te „przybliżą” się, a pokój będzie wydawać się zgrabniejszy.
- na ścianach zawieś lustra – to prosty i doskonały sposób na optyczne powiększenie przestrzeni i wprowadzenie do niej większej ilości światła. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na duże tafle, zawieś kilka luster symetrycznie obok siebie. Jeśli pokój, który urządzasz ma stosunkowo niski strop, zamontuj lustra od podłogi do sufitu. W ten sposób będzie wydawał się wyższy.
- wprowadź efekt „wow”. Bardzo dobrym sposobem na odciągnięcie uwagi od szerokości pomieszczenia jest zaaranżowanie miejsca, które przyciągnie wzrok efektownym kolorem, fakturą, etc. Może to być fotel w krzykliwym, kontrastowym kolorze, designerska lampa lub obraz, którego nie da się nie zauważyć.
- długi pokój warto także podzielić na sekcje i strefy funkcjonalne, które ożywią pomieszczenie i nadadzą mu dynamicznego charakteru.
- wielu projektantów sugeruje także wprowadzenie do niewielkich wąskich pokoi, elementów o różnych fakturach i rodzajach powierzchni: gładkich, matowych, wzorzystych, błyszczących, etc.
- kolejnym „trikiem” powiększającym przestrzeń jest ozdobienie jednej ze ścian ciekawą fototapetą.
Mamy nadzieję, że wiesz już jak oświetlić i urządzić długie i wąskie pomieszczenie. Jeśli szukasz sposobów na oświetlenie wnętrza bez oświetlenia centralnego lub pokoju o stosunkowo niewielkiej wysokości przeczytaj nasz poradnik i pamiętaj, że nie tak naprawdę nie ma złych wnętrz. Wszystko zależy od tego, w jakim świetle je przedstawisz.