Jak wybrać moc, natężenie i temperaturę światła? Praktyczne wskazówki
Oświetlenie wnętrz pomaga nam się zrelaksować lub sprzyja skupieniu w pracy. Dlatego tak ważne jest, by przy projektowaniu konkretnej przestrzeni uwzględnić natężenie i temperaturę światła. Zastanawiasz się właśnie, jaką barwę dobrać do danego pokoju? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz prosty poradnik, z którym stworzysz funkcjonalne wnętrza.

Temperatura światła — jakie ma znaczenie?
Do tej pory w sklepie po prostu wybierałeś żarówkę i nigdy nie zwracałeś uwagi na jej moc czy barwę? Najwyższy czas to zmienić! Temperatury barwowe światła mają bowiem duży wpływ na Twoje samopoczucie i stan skupienia lub umiejętność relaksu. Zaskoczony?
Niezależnie od tego, czy jest to pokój z ledami i np. reflektor sufitowy, wnętrze z jarzeniówkami czy normalnymi żarówkami, najważniejsza jest tu barwa światła oraz jego natężenie. Zbyt słabo doświetlona przestrzeń w miejscu pracy sprawi, że nie będzie to komfortowe miejsce. Podobnie z relaksem — zbyt duża moc i „rażąca” żarówka utrudni wyciszenie, a co za tym idzie, odpoczynek. Dobrze dobrane oświetlenie pomoże Ci wprowadzić w danym pomieszczeniu odpowiedni klimat, a jednocześnie okaże się praktyczne. Inne bowiem oświetlenie sprawdzi się tam, gdzie chciałbyś wprowadzić romantyczny klimat, a inne tam, gdzie codziennie czytasz książki, gazetę lub pracujesz.

Jak mierzona jest barwa światła?
Barwa światła mierzona jest w Kelwinach. Im cieplejsza temperatura światła, tym mniejsza wartość K. I tak żarówki w przedziale 1500 K do 3000 K uznawane są za te z barwą ciepłą, wpadającą w żółty odcień. Sprawdzą się najlepiej w salonie czy sypialni — czyli wszystkich tych miejscach, gdzie relaksujemy się i odpoczywamy. Łącząc żarówki o tej barwie np. z kinkietem ściennym MOVE wprowadzisz do sypialni romantyczny nastrój. Jednocześnie lampki przy łóżku to praktyczne rozwiązanie — sprawdzą się jako dodatkowe oświetlenie podczas czytania.
Barwę neutralną zapewnią żarówki zbliżone do 4000 K i jej wpada w odcień biały, neutralny. Ten rodzaj oświetlenia sprzyja koncentracji i działa pobudzająco. Najlepiej sprawdzi się jako główne oświetlenie wnętrz w połączeniu choćby z lampą wiszącą ZOE.
Natomiast barwa powyżej 4500 K to już barwa chłodna, wpadająca w niebieski. Zimne światło najczęściej wykorzystywane jest w gabinetach lekarskich, na halach produkcyjnych czy w warsztatach i biurach. Tym samym zimna temperatura światła sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagane jest skupienie, precyzyjna praca oraz koncentracja na określonych działaniach.

Żarówka do lampy — jaką moc wybrać?
Jednak przy wyborze odpowiedniej żarówki do lampy należy zwrócić uwagę nie tylko na barwę światła. Niemniej ważna jest tu choćby moc żarówki, wyrażana w Watach. Wskazuje ona na maksymalną moc, jaką można użyć w przypadku danej żarówki, by nie uszkodzić oprawy. Te najpopularniejsze to 40W, 60W i 100W. Od jednostki tej zależy również moc oświetlenia.
Jeżeli więc szukasz żarówki, która zapewni Ci właściwe doświetlenie podczas pracy lub czytania, postaw na warianty o większej mocy. Większa moc oświetlenia sprawdzi się także w przestronnych wnętrzach jako główne oświetlenie. Żarówki o mniejszej mocy wybieraj jako dodatkowe doświetlenie lub oświetlenie główne w niewielkich wnętrzach, np. w łazience. Niższa moc to także dobry wybór wszędzie tam, gdzie przy pomocy dodatkowej lampy chcesz stworzyć przestrzeń do relaksu i odpoczynku, bez konieczności uruchamiania głównego oświetlenia o wyższym natężeniu.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając żarówkę do lampy?
Natężenie i temperatura światła to nie jedyne współczynniki, na które powinieneś zwrócić uwagę. Istotny jest tutaj także kształt samej żarówki oraz jej gwint. Najbardziej popularne rodzaje gwintów, z którymi spotkasz się w sklepie to: E27, E14, G9 oraz GU10. Przed zakupem żarówki koniecznie więc sprawdź, jaki gwint pasuje do danej lampy. Producenci zazwyczaj podają takie informacje na opakowaniu, w opisie produktu lub na samej lampie. Żarówka ze źle obranym gwintem nie będzie po prostu pasować do określonej lampy.
Oprócz tego ważny jest także kształt żarówki. Jeżeli zdecydowałeś się na żyrandol w stylu Art Deco GRANDE ze smukłymi i wąskimi kloszami, to duża okrągła żarówka po prostu się tam nie zmieści. W takim wypadku postaw na opcje zwężane, podłużne. Podobnie w drugą stronę, jeżeli wybierasz duże lampy lub żyrandole z większymi okrągłymi kloszami, to dobierz do nich odpowiednio dużą, okrągłą żarówkę. W innym wypadku źródło światła może po prostu „zginąć” w obszernym kloszu, nie zapewniając odpowiedniego oświetlenia wnętrz.

Żarówka do lampy — LED czy zwykła?
Pozostaje jeszcze kwestia tego, jaki rodzaj żarówki wybrać. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od stylu, w jakim urządzasz daną przestrzeń i rodzaju lampy, jaką wybierasz. Czasem do dużych, przezroczystych kloszy lepiej dobrać żarówkę zwykłą, ponieważ tylko ona wydobędzie potencjał dekoracyjny całego oświetlenia. Zwykłe żarówki sprawdzą się też w przypadku oświetlenia bez klosza, gdzie to sama żarówka go imituje.
Jednocześnie warto pamiętać, że żarówki LED są bardziej energooszczędne. W zwykłej żarówce tylko 5% energii elektrycznej zamieniane jest na światło, podczas gdy w wariancie LED współczynnik ten może osiągnąć nawet 90%. Potrzebują one również znacznie mniej prądu, by wytworzyć światło o takiej samej intensywności, co zwykła żarówka.
Ponadto żywotność żarówek LED oscyluje w granicach 50 tysięcy godzin, co w niektórych przypadkach daje nawet 5 lat niezawodnej pracy. Przy zwykłej żarówce żywotność ta określana jest na poziomie 1000 godzin, przy czym częste włączanie i wyłączanie światła może ten czas skrócić.

Jak wybrać odpowiednią żarówkę do lampy — podsumowanie
W aranżacji wnętrz oświetlenie odgrywa znaczącą rolę. Pozwala bowiem stworzyć praktyczną przestrzeń do pracy lub romantyczny klimat w miejscu, w którym najczęściej się relaksujesz i odpoczywasz. To od światła zależy, czy będzie Ci się komfortowo pracowało lub wypoczywało.
Kształt żarówki oraz jej rozmiar dopasowane do rodzaju lampy stworzą razem harmonijną całość, podkreślając styl danego pomieszczenia. Sięgając po żarówkę do lampy, pamiętaj też o tak praktycznych aspektach, jak moc żarówki czy kolor światła. To od tego w dużej mierze zależy, czy relaks lub praca w danym pokoju będą możliwe.
Wierzymy, że dzięki naszym praktycznym wskazówkom teraz bez problemu znajdziesz żarówkę i oświetlenie, które najlepiej wpisują się w Twoje bieżące potrzeby oraz wnętrza. Powodzenia!