Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać oświetlenie główne do salonu? Wskazówki i podpowiedzi

2023-03-02
Jak wybrać oświetlenie główne do salonu? Wskazówki i podpowiedzi

Jak wybrać oświetlenie główne do salonu? Wskazówki i podpowiedzi

Wybór odpowiedniej lampy do salonu to ostatni etap długiego procesu. Zanim znajdziesz model, dzięki któremu we wnętrzu wszystko „zagra”, musisz ustalić kilka istotnych kwestii. Przeczytaj, jak wybrać oświetlenie, dzięki któremu Twoje wnętrze będzie konsekwentne, a do tego efektowne.

Jak zaplanować oświetlenie w salonie? Podstawy

Po pierwsze, jeśli to tylko możliwe, najważniejsze decyzje dotyczące rozmieszczenia oświetlenia w salonie podejmij na jak najwcześniejszym etapie – podczas projektowania lub przed rozpoczęciem remontu. Wspólnie z projektantem wnętrza oraz instalacji elektrycznej ustal, którędy najlepiej poprowadzić przewody elektryczne oraz gdzie umieścić gniazdka i włączniki – tak, aby pomieszczenie było maksymalnie wygodne w użytkowaniu.

Po drugie, aby ustalić, w którym dokładnie miejscu, powinna się znaleźć główna lampa w salonie, koniecznie wyznacz strefy. Każda ze stref będzie dedykowana innej czynności czy aktywności (strefa czytelnicza, jadalniana, czytelnicza itp.).

Po trzecie, po wyznaczeniu stref w salonie w prosty sposób umiejscowisz dodatkowe źródła światła – użytkowe i dekoracyjne. Oświetlenie użytkowe to właśnie lampy dedykowane poszczególnym strefom, czyli takie, które pozwoli Ci na swobodne korzystanie z pomieszczenia po zmroku, niezależnie od tego, czy czytasz, czy może grasz w planszówki z przyjaciółmi.

Po czwarte, kiedy już określisz strefy i zaplanujesz odpowiednie źródła światła w każdej z nich, łatwo będzie Ci znaleźć idealną lokalizację dla głównej lampy w salonie.

Dlaczego w salonie należy uwzględnić kilka rodzajów oświetlenia? Dzięki temu wnętrze będzie interesujące, kreatywne, atrakcyjne i estetycznie. A przy tym jakże praktyczne! Podziel salon na strefy i zaprojektuj w nich odpowiednie oświetlenie, a pozwolisz na intrygującą grę świateł i cieni. Oto niektóre fragmenty pomieszczenia toną w mroku, na inne rzucasz zaś snop światła, akcentując je i podkreślając. Salon zaczyna kojarzyć się ze sceną lub planem filmowym – oświetlenie buduje nastrój i staje się wręcz budulcem wnętrza, jedną ze składowych aranżacji.

Lampa do salonu – najważniejsze reguły

Zazwyczaj główna lampa w salonie to jednocześnie oświetlenie strefy wypoczynkowej – miejsca relaksu. Ta strefa pomieszczenia bowiem organizuje wokół siebie przestrzeń. To wspomniana scena, a pozostałe elementy aranżacji czy meble to tło i dodatkowe detale scenografii.

Przeważnie wyposażamy ją w komplet wypoczynkowy, czyli sofę, czasami dwie, a do tego fotele – w zależności od potrzeb oraz od dostępnego miejsca. Nie może tu zabraknąć również ławy czy choć niewielkiego, niskiego stolika kawowego.

I zazwyczaj właśnie nad wspomnianym stolikiem kawowym montujemy główne źródło światła, czyli piękną lampę. Dlaczego to miejsce jest idealne? Nie musimy martwić się, że lampa będzie przeszkadzać domownikom, nawet jeśli zostanie nisko zawieszona. Ponadto strefa ta wymaga podkreślenia, zaakcentowania – efektowna, okazała lampa poradzi sobie z tym zadaniem wręcz znakomicie. Z drugiej strony imponującej urody i rozmiarów wisząca lampa wcale nie stanowi uniwersalnego rozwiązania. Do mniejszych salonów, niskich albo wąskich pomieszczeń lub po prostu wszędzie tam, gdzie chcemy oddać głos pozostałym elementom oświetlenia, warto wybierać mniejsze lampy lub model z kilkoma źródłami światła zastąpić jednym bądź nawet zdecydować się na interesujący plafon.

Jaka lampa do salonu jako główne źródło światła?

W zależności od dostępnej przestrzeni, podziału pomieszczenia na sekcje, ale także potrzeb domowników czy koncepcji wnętrza możesz wybierać pomiędzy kilkoma rodzajami lamp.

Lampy wiszące

Wisząca lampa w salonie to rozwiązanie, które wygrywa w większości aranżacji. Najchętniej sięgają po nie właściciele salonów o większym metrażu, w których to można odpowiednio wyeksponować piękną oprawę. Niektóre z nich wydają się unosić się w powietrzu (to zasługa cienkich, stalowych linek), inne są zamocowane na grubszych przewodach, które również mają dekoracyjny charakter.

Dobrym przykładem są lampy z kolekcji Kaspa Cloe. Swoim kształtem przypominają dmuchane szkło. Ręcznie formowane klosze są nieregularne, nieidealne. I jedyne w swoim rodzaju – nie ma dwóch identycznych egzemplarzy! Cloe prezentuje się zjawiskowo umieszczona w centralnym punkcie salonu. Jeśli chcesz osiągnąć interesujący, nieoczywisty efekt, przesuń ten środek ciężkości i zaplanuj główne źródło światła nieco z boku.

Żyrandole do salonu

A może szukasz czegoś jeszcze bardziej imponującego i okazałego? W takim razie podpowiadamy: w Twoim salonie powinien zawisnąć żyrandol! Żyrandole słusznie kojarzą się z wnętrzami klasycznymi i pałacowymi, choć my proponujemy nowoczesne modele, które sprawdzą się w wielu aranżacjach, również industrialnych (jak np. Kaspa ASTRA).

Sufitowe lampy do salonu

A co, jeśli nie dysponujesz dużym metrażem ani wnętrzem otwartym na kuchnię czy jadalnię? W takiej sytuacji najlepszym wyborem będą lampy sufitowe. To kompromis pomiędzy rozbudowanymi wiszącymi lampami a plafonami. Niektóre z naszych modeli mają wysokość zaledwie 20-40 cm, to zatem uniwersalne rozwiązanie do wielu przeróżnych aranżacji. Spójrz tylko na lampę Kaspa Cumulus – to niewielkie dzieło sztuki perfekcyjnie domknie i zorganizuje przestrzeń salonu.

Plafony do pokoju dziennego

Co z kolei wybrać do niskiego pomieszczenia – np. salonu na poddaszu? Tu zdecydowanie sprawdzi się plafon jak np. Kaspa Space. W centralnym punkcie możesz zamontować jedną, szeroką oprawę, a następnie uzupełnić projekt oświetlenia o kinkiety oraz stojące lampki.

Jak dopasować lampę do stylu wnętrza?

Wiesz już, czym się kierować, projektując oświetlenie w salonie oraz jaki rodzaj lamp zda egzamin w Twoim przypadku. Ostatnią, nie mniej istotną kwestią jest takie dopasowanie lampy, aby perfekcyjnie korespondowała ze stylem wnętrza. Detale jak oprawy, klosze, elementy mocujące mogą bowiem stanowić element, który dopełni aranżację i koncepcyjnie ją domknie lub wręcz przeciwnie – wprowadzi pewien dysonans. Oto kilka przykładów.

Kaspa Merida to przykład lamp do wnętrza klasycznego, ale w nowoczesnym, eleganckim wydaniu. Transparentne szkło pozwala na swobodne przenikanie światła, eksponując jednocześnie kolorowe tuby ukryte we wnętrzach kloszy.

Kaspa Venus to kolei piękny dodatek do wnętrza inspirowanego latami 50. Zjawiskowe klosze dopełnią look retro lub będą stanowić niecodzienny dodatek do klasycznego salonu.

Lampy Kaspa Zoe przenoszą nas do złotych czasów Hollywoodu. Dzięki Zoe wnętrza romansują ze stylistyką art déco, neo glamour lub łączą w sobie wiele odmiennych akcentów, stając się doskonałym przykładem aranżacji eklektycznej.

 

Nie ma jednego sposobu na gustownie urządzoną oraz perfekcyjnie oświetloną przestrzeń. To połączenie wielu składników, z których każdy ma ogromne znaczenie. Warto jednak postępować według opisanej instrukcji: najpierw podziel wnętrze na strefy, również oświetleniowe, następnie zastanów się nad rodzajem lampy, a na koniec zadbaj o to, aby komponowała się ze stylem aranżacji.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Lampa przysufitowa CUMULUS 3 złota

Lampa przysufitowa CUMULUS 3 złota

2 990,00 zł brutto/1szt.
Lampa sufitowa ASTRA 4 czarna

Lampa sufitowa ASTRA 4 czarna

1 490,00 zł brutto/1szt.
pixel