Jak zaprojektować oświetlenie we wnętrzu
Proces projektowy krok po kroku
Zaprojektowanie efektywnego i efektownego oświetlenia naszego wnętrza to złożony proces, w którym należy uwzględnić szereg czynników. Nie znaczy to jednak, że rozmieszczenie i wybór źródeł światła zawsze powierzyć należy specjaliście. Oczywiście projektanci wnętrz potrafią sprawić, że każde pomieszczenie – nawet to niewielkie, niskie i z pozoru trudne do zaaranżowania, nabierze blasku, ale jeśli weźmiesz pod uwagę określone czynniki, jeśli zastanowisz się nad odpowiedzią na szereg pytań związanych z danym wnętrzem, z pewnością uda Ci się z sukcesem zaplanować oświetlenie Twojego salonu czy sypialni.
Poniżej znajdziesz szereg kwestii, które należy rozważyć w procesie projektowym, jak również podstawowe pojęcia, które powinieneś znać, jeśli chcesz optymalnie oświetlić swoje wnętrze.
Określenie specyfikacji pomieszczenia
Pierwszym krokiem w projektowaniu oświetlenia pomieszczenia powinno być zastanowienie się nad jego specyfiką. Jaka będzie główna funkcja danego pomieszczenia? Jakie materiały i tekstury chcę w nim zastosować? Jaka będzie logika, czyli geometria danej przestrzeni?
Nie da się dobrze zaprojektować oświetlenia we wnętrzu jeśli nie wiemy na przykład, jakie meble znajdą się w danej przestrzeni i jak będą rozmieszczone. Inaczej ustawimy meble w małym pokoju, a inaczej w obszernym salonie.
Ustalenie stref funkcjonalnych i hierarchii elementów w pomieszczeniu
Zachowanie geometrii we wnętrzu dodaje mu funkcjonalności, a przemyślenie i wyodrębnienie poszczególnych stref funkcjonalnych jest kolejnym krokiem w procesie projektowym. Ilość stref funkcjonalnych zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczenia. Mała sypialnia służyć będzie głównie odpoczynkowi domowników, lecz jeśli nasza sypialnia jest większa bądź zmuszeni jesteśmy zmieścić w niej na przykład domowe biuro, to dane pomieszczenie pełnić będzie kilka funkcji.
Podobnie ma się sprawa jeśli chodzi o hierarchię elementów w pomieszczeniu. Które meble będą głównymi aktorami w naszym wnętrzu? Które elementy będziemy chcieli podkreślić, wydobyć, a które ukryć?
Jak widzisz, zaprojektowanie oświetlenia wymaga dość jasnej wizji Twojego wnętrza i dość dokładnej koncepcji zaaranżowania go. Oczywiście nie chodzi o to, byś dokładnie wiedział jaka kanapa stanie w Twoim salonie, ani jaki model fotela znajdzie się w Twojej sypialni, ale musisz wiedzieć jakie elementy wyposażenia uwzględnić w projekcie, jaka będzie ich funkcja i jak zostaną one rozmieszczone w przestrzeni.
Na jakim postrzeganiu wnętrza mi zależy?
Światło potrafi zdziałać cuda we wnętrzu. Potrafi sprawić, że dana przestrzeń będzie sprzyjać pracy bądź relaksowi, że będzie surowa lub przyjazna, wyrafinowana i elegancka bądź minimalistyczna. Oświetlenie wnętrza potrafi także podkreślić jego walory lub ukryć wady. Sprawić, że dany pokój wyda się wyższy lub dłuższy. Dlatego w procesie projektowania oświetlenia warto zastanowić się, na jakim postrzeganiu wnętrza mi zależy. Co chcę osiągnąć za pomocą światła, jak dany pokój ma na mnie oddziaływać, jaki nastrój ma w nim panować. Pamiętaj, że także parametry światła, takie jak temperatura barwowa mają wpływ na postrzeganie otoczenia i to, jak się w nim czujemy.
Jeśli pokój jest mały, warto wybrać takie oprawy świetlne, które pozwolą dodać mu metrażu. Niskie wnętrza można „wyciągnąć” kierując strumień świetlny w odpowiednim kierunku. Salon w stylu glamour czy w stylu klasycznym wymagają innej dramaturgii niż surowe, minimalistyczne wnętrza czy eleganckie, jasne apartamenty w stylu French chic. Pomyśl o ogólnym wyrazie, charakterze i klimacie, jaki chcesz wprowadzić do wnętrza i lampach, które mogą Ci pomóc w osiągnięciu wybranego efektu.
Ważnym aspektem jest także określenie tego, na jakim współczynniku kontrastu nam zależy. Światło może wprowadzić do wnętrz dramaturgię i teatralny efekt, ale nie każdemu gra światła i cienia może się podobać. Jeśli wolisz delikatne rozproszenie potrzebujesz innych lamp, niż wnętrze z klimatem w stylu filmów noir czy minimalistyczny, surowy apartament bądź industrialny loft.
Jaki poziom oświetlenia powinien zostać zastosowany?
Jeśli wiesz już, jakie strefy funkcjonalne znajdą się w Twoim wnętrzu, warto zastanowić się nad dobraniem odpowiedniej intensywności i mocy światła. Parametrami, na które należy zwrócić uwagę, wybierając źródła światła do naszego wnętrza są:
- strumień świetlny, czyli moc świetlna (ilość światła) emitowana przez źródło światła i wyrażona w lumenach (lm). Im więcej lumenów ma żarówka, tym więcej światła emituje.
- Lux – jeden Lux odpowiada jednemu lumenowi na jeden metr kwadratowy. Lux uwzględnia obszar, na którym rozprzestrzenia się strumień świetlny, a nie jego intensywność. Jest to szczególnie ważne w przypadku kinkietów lub lamp wiszących czy stojących kierujących strumień światła ku dołowi.
- luminacja – intensywność wrażenia świetlnego odbieranego przez ludzkie oko spoglądające na światło wytwarzane bezpośrednio przez źródło lub pochodzące z odbicia od powierzchni. Dlatego też luminacja może być zdefiniowana jako intensywność świecenia lub jaskrawość przypisywana danej powierzchni, na którą pada.
Jak stworzyć spójną kompozycję oświetlenia?
Absolutnie kluczową zasadą, jakiej należy się trzymać jeśli zależy nam na wypracowaniu spójnej kompozycji oświetlenia, jest zasada uwzględnienia w projekcie różnych rodzajów opraw świetlnych, które odgrywać będą w naszym wnętrzu inne, uzupełniające się role.
- oświetlenie główne – zapewnia ogólną jasność w pomieszczeniu. Jego rolę odgrywają najczęściej oprawy sufitowe – lampy wiszące, oprawy sufitowe w postaci reflektorów na szynach czy wpuszczone w strop spoty świetlne.
- oświetlenie zadaniowe – zapewnia światło w strefach przeznaczonych do specjalnych zadań takich jak biurko, blat kuchenny, toaletka, etc. Źródłem takiego światła roboczego są najczęściej zadaniowe lampy LED, kinkiety z wysięgnikiem lub ruchomym kloszem, lampki biurkowe, etc.
- oświetlenie akcentujące i dekoracyjne – podkreśla detale wystroju oraz zapewnia odpowiednią atmosferę. Dzięki niemu możemy uwidocznić walory pomieszczenia, a jednocześnie odwrócić uwagę od jego mankamentów. Jeżeli chcemy wprowadzić do wnętrz intymny klimat i ciepło lub wyeksponować dzieło sztuk, dekorację, rzeźbę czy mebel to właśnie ta warstwa światła najlepiej sprawdzi się w tej roli. Oprawami, które pełnią często rolę świata dekoracyjnego czy akcentującego są kinkiety i lampy stołowe.
Mamy nadzieję, że wiesz już jak zabrać się do projektowania oświetlenia i jakie aspekty rozważyć zanim zdecydujesz się na wybór konkretnych lamp i opraw świetlnych. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań, nie wahaj się i skontaktuj się z naszym biurem obsługi klienta. Z przyjemnością służymy naszym Klientom profesjonalnym doradztwem.