Jaka lampa do kuchni z wyspą, jaka do tej o niewielkim metrażu, a jaką powiesić nad stołem w jadalni?
Oświetlenie kuchni i jego rola – ogólny podział i charakterystyka
Kuchnia to często serce domu. To miejsce, w którym spędzamy każdego dnia wiele godzin, w którym szykujemy i spożywamy posiłki, pijemy poranną kawę, przygotowujemy święta. To także miejsce – i każdy wie to z własnego doświadczenia – w którym w czasie spotkań z rodziną i przyjaciółmi, odbywają się najważniejsze rozmowy. Jaka lampa do kuchni sprawi, że wszyscy będą czuć się w niej komfortowo, a jednocześnie łatwo będzie wykonywać w niej niezbędne czynności? Jaką lampę zawiesić nad wyspą, jaką nad stołem kuchennym, a jaką nad stołem w jadalni? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te wszystkie pytania.
Oświetlenie kuchni warto zaplanować tak, by jak najlepiej dostosować je do wykonywanych w kuchni czynności i tego, w jaki sposób spędzamy tam czas. Bardzo ogólnie oświetlenie to możemy podzielić na trzy rodzaje – oświetlenie centralne / główne, oświetlenie robocze i oświetlenie tworzące nastrój.
- oświetlenie centralne - w kuchni najczęściej ma formę lampy wiszącej, zawieszonej pojedynczo lub w większej grupie nad wyspą kuchenną, stołem, wzdłuż szafek (w przypadku wąskiej kuchni) lub po prostu w centralnym punkcie pomieszczenia.
- oświetlenie robocze – odpowiednie oświetlenie miejsc, w których przygotowujesz jedzenie lub po nim sprzątasz, jest niezwykle ważne. Trudno, kroić, dekorować ciasta, czy nakładać potrawy na talerze w półmroku. Obszary, których dotyczy oświetlenie robocze to oczywiście kuchenne blaty, wyspa kuchenna, a także okolice zlewu, zmywarki i kuchenki / płyty grzewczej (najczęściej wspomagane przez światło z okapu kuchennego). W roli światła roboczego najlepiej sprawdza się oświetlenie kuchennych blatów w formie różnego rodzaju lamp podszafkowych, oświetlenie neonowe lub diodami czy taśmami LED oraz oświetlenie centralne. Pamiętaj, że najlepszą barwą światła służącego pracy jest neutralne, zimne światło, a więc żarówki o barwie 2600-2900 Kelwinów.
- oświetlenie nastrojowe – jego rolę spełnia często delikatne podświetlenie kuchennych szafek, podświetlenie witryn, światło okapu, jak również przyciemnione (na przykład za pomocą ściemniacza) światło główne czy specjalnie w tym celu zaprojektowane podświetlenie podwieszanego sufitu.
W tym artykule skupimy się na tym, jaka lampa do kuchni sprawdzi się najlepiej w roli oświetlenia centralnego, oświetlenia stołu i wyspy kuchennej.
Jaka lampa do kuchni wąskiej, a jaka do kwadratowej – wybierz oświetlenie główne
- Jeśli Twoja kuchnia ma niewielki metraż, nie ma w niej wyspy kuchennej, a stół nie znajduje się w centralnej części pomieszczenia, wybierz taką lampę, która zagwarantuje równomierne i dokładne oświetlenie całej przestrzeni. Pamiętaj, że gdy włączysz główne światło powinieneś widzieć dobrze nie tylko kuchenne blaty, ale także móc swobodnie sprawdzić zawartość kuchennych szafek (także ich najwyższych półek)
- Jeśli nie posiadasz szafek nad blatem roboczym, bo na przykład postawiłeś na minimalistyczny, industrialny styl lub blaty rozmieszczone zostały wzdłuż ściany z oknami, pomyśl o dodatkowym, punktowym oświetleniu tych przestrzeni
- W kuchni w kształcie prostokąta (szczególnie tej długiej i wąskiej) dużo lepiej sprawdzą się aranżacje złożone z kilku mniejszych lamp lub lampy na długiej listwie przysufitowej
- W wąskiej kuchni zaaranżowanej w stylu minimalistycznym lub industrialnym, alternatywą dla światła centralnego w postaci lampy wiszącej będą reflektory punktowe na długich listwach, które świetnie oświetlą przestrzeń, podkreślając nowoczesny styl wnętrza.
- W kuchniach o bardziej regularnym, zbliżonym do kwadratu kształcie, doskonale sprawdzą się duże lampy o rozmaitych kształtach kloszy. Wybór tej właściwej zależy tylko i wyłącznie od wielkości i stylistyki wnętrza oraz od tego, czy blaty robocze są dodatkowo oświetlone za pomocą lamp podszafkowych.
O tym, jaka lampa do kuchni najlepiej sprawdzi się nad stołem piszemy poniżej, ale jeśli w Twojej kuchni jest miejsce jedynie na niewielki stolik lub blat, przy którym można coś przekąsić, dobrym pomysłem będzie dodatkowe doświetlenie go za pomocą niewielkiej lampy wiszącej, zawieszonej około 50 cm nad blatem.
Jaka lampa nad kuchenną wyspę najlepiej podkreśli jej charakter?
Jeśli światło główne ma pełnić także rolę światła roboczego, lub jeśli w Twojej kuchni znajduje się wyspa kuchenna, przy której będziesz zarówno jeść, jak i przygotowywać posiłki, pamiętaj o zawieszeniu lampy na odpowiedniej wysokości tj. 75 – 80 cm nad powierzchnią blatu. W przypadku większej wyspy, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kilku lamp wiszących oddalonych od siebie na stosunkowo niewielką odległość (jeśli chcesz, by Twoja kuchnia wyglądała jak z katalogu wnętrzarskiego, sprawdź marynistyczne duże lampy Nautilius).
Równie dobrym rozwiązaniem w przypadku wyspy kuchennej jest także podłużna lampa z kilkoma kloszami lub podwójna czy potrójna lampa na długiej listwie przysufitowej. Cenisz nowoczesną elegancję, a Twojej kuchni przyda się szczypta złota? Sprawdź lampę wiszącą Longis złoto z listwą przysufitową i 4 szklanymi kloszami.
Kuchnie w których punktem centralnym jest kuchenna wyspa, mają zazwyczaj bardzo jasno określoną stylistykę i to, jaka lampa najlepiej będzie się w nich prezentować, uzależnione jest właśnie od wybranego stylu.
Lampa nad stołem w kuchni lub w jadalni – jak dobrać oświetlenie do kształtu stołu?
Zastanawiasz się, jaka lampa do kuchni sprawdzi się nad kuchennym stołem lub jaką lampę zawiesić nad stołem w jadalni? Pamiętaj, że zarówno moc, jak i kształt lampy powinny być dobrane do wielkości i kształtu stołu, a jego blat musi być dobrze i równomiernie oświetlony.
- Jeśli posiłki spożywacie przy okrągłym stole wybierz lampy kule – których kształt w oczywisty sposób będzie nawiązaniem do kształtu blatu. Stworzy to korzystne dla wnętrza poczucie harmonii. Może to być lampa pojedyncza lub grupa lamp kulistych – na przykład te, oferowane w ramach kolekcji lamp Alur.
- Planujesz długi, rodzinny stół? Powieś nad nim podłużną lampę z kilkoma kloszami bądź dwie lub trzy lampy pojedyncze rozmieszczone w równych odstępach (lampy rozmieszczamy symetrycznie względem środka stołu).
Jeśli zależy Ci na dobrym oświetleniu blatu, a przy tym chcesz stworzyć kameralną atmosferę w czasie posiłków wybierz lampy z takim kształtem klosza, który kierować będzie światło w dół. Będą to lampy z kloszami w kształcie odwróconej misy, kloszami rozszerzającymi się ku dołowi, w kształcie półkuli, stożka lub tuby. Zastanawiasz się, na jakiej wysokości nad blatem stołu zawiesić lampę? Mówi się, że wysokość 50 cm jest optymalna dla stołu o szerokości 120 cm. Przy szerszym blacie zwiększ wysokość do 70-80 cm.
Doskonałym pomysłem, który z jednej strony sprzyjać będzie nieco bardziej intymnej atmosferze i rozmowom do nocy, jak i długim rozgrywkom w planszówki, pracy na laptopie czy odrabianiu lekcji, będzie zamontowanie lampy ze ściemniaczem lub takiej, w której włączyć można tylko połowę żarówek. Innego natężenia światła potrzebujesz przecież do czytania, a innego do gry w karty czy jedzenia romantycznej kolacji.
Jeśli Twoja jadalnia jest połączona z salonem i płynnie przechodzi w strefę wypoczynkową, pamiętaj też o tym, by lampa w jadalni i w salonie miały elementy wspólne – poza ich stylem (co jest oczywiste), może być to kształt klosza lub kolor wykończenia.
Jeszcze jedno! Wybierając żarówki do lampy, którą wieszasz nad stołem przy którym spożywacie posiłki, pamiętaj o ciepłym kolorze światła. To prawda, że w zimnym świetle wszystko wygląda bardziej prawdziwie – także kolory i jedzenie, ale wierzymy, że atmosfera, w jakiej jemy – a ta ociepla się wprost proporcjonalnie do zmniejszającej się liczby Kelwinów - jest jednak ważniejsza od tego, jaki dokładnie odcień mają serwowane potrawy. Dlatego też zalecamy wybór żarówek o barwie wynoszącej ok 3000K.
Nasza rada, która może Cię zaskoczyć, ale która może też… zupełnie odmienić Twoją kuchnię!
Jeśli zależy Ci na przytulnej atmosferze w Twojej kuchni, chcesz przełamać jej sterylność lub podkreślić rustykalny, domowy charakter i masz wystarczająco dużo miejsca na blacie, postaw na nim… lampę stołową! Nawet niewielka lampka – najlepiej z materiałowym abażurem i w pasującej do aranżacji kuchni kolorystyce, kompletnie odmieni wnętrze i sprawi, że zarówno poranna kawa, jak i wieczorna filiżanka herbaty smakować będą jeszcze lepiej.
Mamy nadzieję, że nasze propozycje pomogą Ci w podjęciu decyzji i ułatwią wybór odpowiedniej, a przy tym stylowej i pięknej lampy do kuchni. Pamiętaj, że poza rozmiarem i odpowiednim rodzajem i natężeniem światła, które odpowiadać będą Twoim potrzebom, liczy się jak najlepsze dopasowanie lampy do stylu całego domu, mieszkania lub apartamentu. Z oświetleniem, jak w kuchni. Każdy składnik musi do siebie pasować!