Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie lampy do sypialni? Jak je wybrać?

2022-09-29
Jakie lampy do sypialni? Jak je wybrać?

Jak wybrać lampy do sypialni?

Jeśli poszukujesz inspiracji lamp do Twojej sypialni, zobacz nasz ostatni artykuł z propozycjami oświetlenia. Warto też na wstępie uświadomić sobie, jaki charakter i jakie zadanie spełnia zazwyczaj ta strefa w Twoim domu. Sypialnia to miejsce, w którym zaczynasz i kończysz każdy dzień, dlatego pokój ten powinien być przede wszystkim Twoją oazą, przestrzenią, która pozytywnie Cię nastraja, w której z łatwością i z przyjemnością wypoczywasz, która pozwoli Ci zwolnić i zastanowić się nad minionym, jak i kolejnym dniem. Sypialnia to także przestrzeń, która sprzyja intymności i romantycznym chwilom, spokojnej lekturze, wyciszeniu i refleksji.  

Oświetlenie sypialni powinno uwzględniać rolę, jaką przestrzeń ta spełnia w naszym codziennym życiu, a biorąc pod uwagę fakt, że lampy to mistrzynie kreowania odpowiedniego nastroju, warto wybrać je ze szczególną starannością. 

Poniżej znajdziesz kilka rad dotyczących wyboru lamp do Twojej sypialni, ich rodzaju, rodzajów kloszy, źródeł światła, a także ich rozmieszczenia. Mamy nadzieję, że pomożemy Ci w stworzeniu doskonałej przestrzeni, która będzie budzić się i zasypiać wraz z Tobą, w Twoim rytmie i w Twoim stylu.

 

Jakie rodzaje lamp powinny znaleźć się w mojej sypialni?

Zanim podsuniemy Ci konkretne rozwiązania i zasady wyboru opraw świetlnych do sypialni, chcielibyśmy przypomnieć Ci o podstawowej zasadzie projektowania oświetlenia wnętrz, a mianowicie zasadzie oświetlenia warstwowego

Światło w pomieszczeniu powinno pochodzić z różnego rodzaju lamp, umieszczonych na różnych wysokościach. Lampy te powinny doświetlić każdy kąt i każdą ścianę w pokoju, tworzyć nastrój i odpowiadać swoim charakterem strefom we wnętrzu. Najprościej osiągniesz efekt oświetlenia warstwowego stosując w pomieszczeniu lampy różnego rodzaju – od sufitowych, przez stołowe i ścienne,  aż po podłogowe. Dlatego wybierając lampy do sypialni nie skupiaj się jedynie na lampie wiszącej. Pamiętaj o lampkach nocnych (czy to w formie kinkietów czy lamp stołowych), lampie podłogowej bądź lampach ściennych.

 

Jaka lampa i jakiej wielkości sprawdzi się najlepiej jako oświetlenie główne sypialni?

Jeśli zastanawiasz się, jaką lampę wybrać jako oświetlenie centralne Twojej sypialni zastanów się najpierw, jak dużym pomieszczeniem dysponujesz, jaką jego część zabierze łóżko i czy lampa sufitowa będzie znajdować się bezpośrednio nad łóżkiem. 

Najlepszymi lampami sufitowymi do sypialni są lampy wiszące i niskie lampy sufitowe. O ile dostępne na rynku lampy wiszące występują w każdym stylu kolorze i rozmiarze, to żyrandole są raczej lampami o niezwykle romantycznym, klasycznym charakterze. Warto jednak zauważyć, że ich współczesne odpowiedniki sprawdzą się doskonale także we wnętrzach w stylu eklektycznym.

Wieszając lampę sufitową w sypialni, pamiętaj o tym, by powiesić ją w osi łóżka bądź w centralnym punkcie sufitu (wszystko zależy od wielkości i ułożenia danego pomieszczenia.

Zastanawiasz się, jakiej średnicy lampa będzie najlepiej pasować do Twojej sypialni? Jeśli zamierzasz powiesić ją na środku sufitu lub nad łóżkiem, zmierz długość i szerokość pokoju w stopach i dodaj te wymiary, aby określić, jakiej średnicy lampy potrzebujesz (w calach). Na przykład, w sypialni o wymiarach 15 na 19 stóp (około 4,5 m x 5,7 m) najlepiej wyglądać będzie żyrandol o średnicy 34 cali (ok. 86 cm). 

Jeśli zamierzasz zawiesić żyrandol czy lampę bezpośrednio nad łóżkiem możesz też wybrać wielkość lampy, w zależności od wielkości łóżka jakim dysponujesz. Wybierz żyrandole i lampy o średnicy 60 cm nad podwójne łóżko oraz 86 cm nad łóżko typu queen-size i king-size.

 

Jaka oświetlenie do małej sypialni?

Jeśli Twoja sypialnia jest niewielkich rozmiarów lub ma niski strop zrezygnuj z lamp wiszących lub żyrandola, na rzecz niskiej lampy sufitowej lub eleganckiego plafonu

Ciekawym rozwiązaniem w niewielkiej sypialni może okazać się także zrezygnowanie z centralnego światła górnego i zamontowanie mniejszych lamp wiszących, symetrycznie po obu stronach łóżka, nad szafkami nocnymi i umiejscowienie w rogach pokoju lamp podłogowych a także kinkietów w sąsiedztwie dekoracji ściennych (plakatów, grafik, czy półek).

 

Kinkiety czy lampki nocne?

Wyobraź sobie, że leżysz w łóżku i czytasz książkę bądź przeglądasz wiadomości w Internecie. Jest Ci ciepło i miło, powoli morzy Cię sen, oczy same zamykają się, a ty nie masz już na nic siły… a na pewno nie na to, by wstać, zgasić światło i po ciemku wrócić pod ciepłą kołdrę. To właśnie w tych momentach przydają się włączniki światła głównego umieszczone przy łóżku, a także lampki nocne, które możesz zgasić na wyciągnięcie ręki. 

Zastanawiasz się co wybrać? Parę symetrycznie ustawionych po obu stronach łóżka lampek nocnych, czy może kinkiety ścienne? Wszystko zależy od stylu Twojej sypialni i Twoich indywidualnych potrzeb.

- jeśli urządzasz sypialnię w stylu minimalistycznym, wybierz proste kinkiety ścienne. W ten sposób blaty Twoich szafek nocnych pozostaną czyste,

- jeśli jesteś molem książkowym, wybierz kinkiety ścienne z regulowanym ramieniem i kloszem, tak abyś zawsze mógł dopasować kąt padania światła do pozycji, w jakiej lubisz połykać kolejne tytuły,

- jeśli zależy Ci na klasycznym wystroju sypialni bądź wrażeniu przytulności, wybierz lampki nocne z abażurem z tkaniny dopasowanej kolorem do pozostałych tekstyliów w Twojej sypialni, koloru ścian czy łóżka.

Na jakiej wysokości zamontować kinkiety nad łóżkiem?

Ogólna zasada dotycząca montowania opraw ściennych nad łóżkiem w sypialni mówi o tym, by kinkiety znajdowały się około 50 – 75 cm nad górną krawędzią materaca. Wszystko zależy jednak od formy kinkietu i miejsca, w którym umieszczony jest włącznik światła. Warto oczywiście położyć się na materacu i wyciągnąć rękę, by sprawdzić, czy uda nam się zgasić lub zapalić żarówkę bez podnoszenia się z łóżka.

Jak sprawdzić, czy lampy w Twojej sypialni zostały odpowiednio wybrane i rozmieszczone?

- zapal wszystkie światła i zobacz, czy ich źródła znajdują się na różnych poziomach, 

- czy w momencie, w którym zgasisz światło główne, każdy kąt pokoju pozostaje choć delikatnie oświetlony?

- jak czujesz się w swojej sypialni, kiedy zapalisz, a następnie  zgasisz światło główne? 

- czy leżąc w łóżku, żadne ze źródeł światła nie razi cię w oczy? Czy żarówki są odpowiednio osłonięte (za pomocą kloszy bądź z materiału, bądź z mlecznego szkła czy też dzięki odpowiedniemu ustawieniu klosza możliwemu dzięki ruchomemu mocowaniu lub regulowanemu ramieniu lampy)

- czy oświetlenie nie jest zbyt jasne i intensywne, temperatura żarówki zbyt niska a światło za zimne? Dla lampek nocnych, kinkietów czy lamp podłogowych pełniących funkcję nastrojową i dekoracyjną, warto wybierać żarówki o ciepłej barwie, w przedziale 2200K-2700K

- czy czujesz nastrój przytulności? 

- czy czujesz, że w takim świetle z przyjemnością odpoczniesz po długim dniu pracy i nastroisz się na zdrowy i długi sen?

 
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel