Lampa do sypialni – krótki poradnik, w którym podpowiadamy, jak wybrać oświetlenie Twojej sypialni.
Jak wybrać lampę do sypialni - rodzaje lamp do sypialni i ich rola we wnętrzu
Zastanawiasz się, jaka lampa do sypialni najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu? W jaki sposób zbudować nastrój za pomocą oświetlenia i jak sprawić, by odpoczynek w tej przestrzeni kojarzył się jedynie z relaksem i ciepłem? Przeczytaj nasz krótki poradnik, w którym podpowiemy Ci jakie lampy warto wprowadzić do sypialni, jak wybrać ich długość i wysokość i na co zwrócić szczególną uwagę, by na koniec dnia – spać spokojnie!
Niektórzy twierdzą, że „w sypialni tylko się śpi”, a że najlepszym światłem dla snu są… kompletne ciemności, rola oświetlenia sypialni jest często bagatelizowana. Spróbujmy jednak podejść do tematu od innej strony. Sypialnia to pomieszczenie, w którym spędzasz około połowy swojego życia. To tam witasz i żegnasz każdy dzień, przygotowujesz się do kolejnych wyzwań i podsumowujesz to, co się wydarzyło w wieczornej rozmowie z partnerem lub partnerką, To tu odpoczywasz, wyciszasz się, relaksujesz. To także miejsce, w którym czytasz i przenosisz się do świata fikcji, snujesz marzenia, śnisz i romansujesz… Zgodzisz się więc chyba, że to wnętrze pełni dość ważną rolę w naszym życiu i dlatego warto zastanowić się, jakie lampy najlepiej sprawdzą się w Twojej sypialni.
Rodzaje lamp do sypialni
Lampy, za pomocą których możesz oświetlić sypialnię, możemy podzielić na kilka głównych kategorii. Będą to:
- lampy sufitowe lub wiszące, pełniące rolę głównego źródła światła w sypialni,
- lampki nocne rozjaśniające mrok
- lampki do czytania, jeśli lubisz przed snem pogrążyć się w lekturze,
- oświetlenie toaletki, jeśli znalazła się ona w Twojej sypialni oraz
- lampy stojące, pełniące głównie funkcję dekoracyjną.
Stając przed wyborem oświetlenia do sypialni zacznij zatem od zastanowienia się, jakie czynności będziesz wykonywać w swojej sypialni, jaką przestrzenią dysponujesz, jak chcesz ją zaaranżować i jakie lampy pragniesz do niej zaprosić. Już wiesz? W takim razie zacznijmy od wyboru światła głównego.
Lampa sufitowa czy plafon – jaka lampa do sypialni sprawdzi się najlepiej w roli oświetlenia głównego Twojej sypialni?
Wybór oświetlenia głównego sypialni uzależniony jest w dużej mierze od jej wielkości, wysokości i umeblowania. Standardowe lampy wiszące sprawdzą się praktycznie jedynie w bardzo wysokich sypialniach (od 3 m wysokości). Jeśli mimo wszystko chcesz zdecydować się na tego rodzaju lampę, powieś ją tak, by znajdowała się nad dolną częścią łóżka lub nad innym meblem – fotelem, szezlongiem lub stolikiem kawowym, a nie w ciągach komunikacyjnych.
Jeśli nie dysponujesz tak przestronną sypialnią, możesz wybierać między plafonem, a lampą sufitową lub nowoczesnym, niewielkim żyrandolem.
- Klasyczny, okrągły plafon będzie z pewnością najbezpieczniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się także w niskich i małych sypialniach. Wybierając tego rodzaju lampę zwróć uwagę, by jej oprawa była zamknięta od dołu, ale nie za pomocą transparentnej szyby (tak by żarówka nie świeciła Ci prosto w oczy, kiedy będziesz odpoczywać leżąc na łóżku). Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego wykonana została dolna część plafonu, jak i jego kolor. Postaw na mleczne szyby, kolory i materiały, gwarantujące przytulne światło i idealne rozproszenie, a jeśli szukasz plafonu do sypialni, sprawdź kolekcję plafonów i lamp wiszących Space, z tkaninowymi abażurami i dolną przesłoną wykonaną ze specjalnego tworzywa, które imituje pergamin i daje efekt „miękkiego” światła.
- Lampy sufitowe i żyrandole różnią się od większości lamp wiszących długością i rodzajem zawieszenia. Lampy te wiszą zazwyczaj na stelażach, które są znacznie krótsze od standardowych zawieszeń w postaci kabli czy stalowych linek, typowych dla lamp wiszących. Podobnie rzecz się ma z nowoczesnymi lampami przypominającymi swoją formą klasyczne żyrandole. Ich projekty opierają się często na pionowych lub poziomych stelażach, które w razie potrzeby można skrócić (najczęściej informując o tym producenta na etapie składania zamówienia). Jeśli marzy Ci się nowoczesna lampa do sypialni, sprawdź poziome i pionowe, kuliste lampy sufitowe z kolekcji Cumulus lub niezwykle praktyczne, a jednocześnie eleganckie lampy sufitowe Astra, które rozświetlą swoim blaskiem nawet bardzo niskie sypialnie.
Lampki nocne w sypialni – pojedynczo czy zawsze w parze?
Lampą pełniącą równie ważną – jeśli nawet nie ważniejszą rolę w sypialni, jest lampka nocna, a może powinniśmy raczej napisać – lampki nocne – bo te występują zazwyczaj podwójnie, dumnie prezentując się na szafkach nocnych po obu stronach łóżka. I tu pojawia się pierwsze pytanie – czy lampki nocne muszą zawsze „iść w parze” – i to zarówno pod względem ilości, jak i wyglądu? Czy wystarczy jedna lampka z jednej strony łóżka?
Nie ma żadnej sztywnej zasady, która określałaby ilość lamp nocnych w sypialni. Jeśli masz małe łóżko, lub śpisz w nim sam(a), nie musisz koniecznie kupować dwóch lamp stołowych. Oczywiście, ustawione równo po obu stronach (szczególnie dużego) łóżka lampki nocne o jednakowym designie, wprowadzają do wnętrza symetrię i poczucie harmonii, jednak jeśli nie potrzebujesz osiągnąć takiego efektu lub zwyczajnie nie masz tyle miejsca, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ograniczyć ilość dodatków do jednej szafki z jedną lampą. Ważne jest natomiast, by klosz lampki nocnej czy kinkietów przyłóżkowych zasłaniał żarówkę, by ta nie raziła Cię w oczy.
Jeśli nie masz miejsca na szafki nocne lub zależy Ci na maksymalnie minimalistycznej aranżacji, możesz także zdecydować się na zastąpienie lampek nocnych kinkietami zamontowanymi po obu stronach łóżka (w tym wypadku symetria ma znaczenie). Wybierz takie z ruchomym wysięgnikiem, byś mógł dowolnie kierować strumieniem światła.
Lampki nocne a lampki do czytania – jaka lampka do sypialni, w której śpią książkoholicy?
Jeśli lubisz poczytać przed snem i lampka nocna ma także pełnić rolę lampki do czytania, ważne jest byś miał(a) możliwość pokierowania strumieniem światła. Tu doskonale sprawdzą się kinkiety z ruchomymi kloszami i wysięgnikami lub lampki nocne z możliwością kierowania kloszem czy abażurem. Pamiętaj także, by lampka nocna była delikatnie wyższa od Twojej szafki nocnej. Zapewni Ci to komfortowe oświetlenie ze źródłem światła ponad poziomem oczu, a także zagwarantuje utrzymanie właściwych proporcji.
Bardzo ważnym elementem projektowania oświetlenia w sypialni jest także możliwość gaszenia i zapalania światła bez konieczności wstawania z łóżka. Pamiętaj o tym na etapie projektu elektryki lub dopilnuj by włącznik lampki nocnej znajdował się „na wyciągnięcie ręki”. Nie ma nic gorszego niż konieczność wstania z ciepłego łóżka, by zgasić światło, przy którym przed chwilą czytałaś powieść, która właśnie… utuliła Cię do snu.
Na jakiej wysokości włącznik światła przy łóżku?
Optymalna wysokość montażu włącznika światła przy łóżku powinna wynosić około 50–60 cm od podłogi. Taka lokalizacja umożliwia wygodne włączanie i wyłączanie lampy z pozycji leżącej, co jest szczególnie istotne w sypialni. Dzięki temu użytkownik może łatwo kontrolować oświetlenie bez potrzeby wstawania z łóżka, co sprzyja komfortowi i relaksowi. Warto jednak pamiętać, że wybierając wysokość na jakiej ma zostać umiejscowiony włącznik światła przy łóżku należy wziąć pod uwagę wysokość łóżka, jego ustawienie w pomieszczeniu, wysokość materaca czy rodzaj lampy. Jeśli zapomniałeś o zaplanowaniu włącznika obok łóżka, możesz także wybrać kinkiet z włącznikiem, który pozwoli Ci na komfort bez konieczności wiercenia.
W blasku reflektorów, czyli jak oświetlić toaletkę w sypialni?
Jeśli w Twojej sypialni znalazła się toaletka, przy której malujesz się i szykujesz do pracy czy wieczornego wyjścia, warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu tego miejsca. W zależności od tego, w jaki sposób zaaranżowałaś kącik do makijażu możesz zdecydować się na dwa kinkiety po obu stronach lustra, lub zamontować podłużną listwę z kilkoma kloszami nad lustrem. Gdzie szukać idealnego oświetlenia? Sprawdź kolekcję kinkietów i lamp Mija, dzięki której wprowadzisz do sypialni teatralny blichtr, a sama poczujesz się jak gwiazda filmowa!
Nasza rada - Chcesz nadać swojej sypialni splendoru i wyjątkowego charakteru? Po obu stronach łóżka powieś wiszące lampy z kulistymi kloszami. Klosze powinny wisieć na wysokości od 30 do 55 cm nad szafkami nocnymi i być oddalone od ściany na około 10-15 cm. Takie rozwiązanie pozwoli Ci nie tylko stworzyć we wnętrzu designerski klimat, ale także zastąpić lampki nocne czy lampki do czytania, efektownymi lampami wiszącymi. W niewielkiej sypialni taki rodzaj oświetlenia pozwoli także zastąpić oświetlenie centralne.
Jeśli podoba Ci się ten pomysł, przeczytaj więcej o lampach kulach na naszym blogu lub sprawdź, kolekcję lamp wiszących Alur, w której znajdziesz kuliste lampy w kilku rozmiarach i w różnych rodzajach wykończenia.
Oświetlenie sypialni – garść praktycznych porad na koniec
Na koniec mamy dla Ciebie garść praktycznych porad, wskazówek i pomysłów, o których warto pamiętać planując i wybierając oświetlenie Twojej sypialni.
- wybierając lampy do sypialni pamiętaj o tym, by ich stylistyka pokrywała się ze stylem Twojego wnętrza i domu
- jeśli masz taką możliwość, postaw na lampy i lampki ze ściemniaczem, który doskonale sprawdzi się w kreowaniu intymnej atmosfery,
- Jeśli masz w sypialni wystarczająco dużo miejsca i udało Ci się wygospodarować w niej dodatkową strefę wypoczynku, możesz także podkreślić tę przestrzeń za pomocą dodatkowego punktu świetlnego w postaci lampy stojącej. Lampa podłogowa doskonale podbije stylistykę wnętrza i wprowadzi do niego przytulną, kameralną atmosferę. Najlepszym miejscem dla tego rodzaju lampy będzie kącik relaksu z miękkim fotelem „uszakiem” i stolikiem kawowym lub wygodnym szezlongiem.
- jeśli chcesz powiesić lampę nad łóżkiem, nie wieszaj jej nad głową,
- zastosuj ciepłe źródła światła i postaw na takie lampy, które emanują przytulnym blaskiem,
- jeśli masz problemy ze snem w czasie upałów, możesz wybrać lampę do sypialni z wiatrakiem
- jeśli w Twojej sypialni królują pluszowe, miękkie tkaniny w postaci zasłon, obicia ławki czy dekoracyjnych poduszek, wybierz lampkę nocną z welurowym kloszem, która będzie doskonałym dopełnieniem wystroju takiego wnętrza
Mamy nadzieję, że wiesz już ile i jakiego rodzaju lamp potrzebujesz, by oświetlić swoją sypialnię i będziesz zadowolona/-y z efektu, jaki osiągniesz. Jak sprawdzić, czy sztuka wyboru idealnej lampy do sypialni się powiodła? Czas spędzony w tej najbardziej prywatnej części domu powinien być dla Ciebie czasem spokoju, wyciszenia i relaksu. Jeśli tak jest, a dodatkowo czujesz, że światło Ci w tym pomaga, oznacza to, że możesz… spać spokojnie.