Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Lampa nad wyspę do kuchni – jak powiesić?

2022-04-21
Lampa nad wyspę do kuchni – jak powiesić?

Lampa nad wyspę do kuchni – jak powiesić i na co zwrócić uwagę?

Jeśli w Twoim domu, a konkretnie w Twojej kuchni znalazło się miejsce na wymarzoną przez Ciebie wyspę kuchenną, z całą pewnością zależy Ci na tym, by prezentowała się ona znakomicie i była ozdobą Twojej przestrzeni. Jednym z bardzo ważnych elementów aranżacji kuchennej wyspy – naturalnie obok samej zabudowy i blatu, jest jej oświetlenie. Zanim jednak przejdziesz do wyboru konkretnego projektu lampy nad wyspę do kuchni, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów i dopasować oprawę oraz ilość kloszy, a także ich rozmieszczenie do rozmiaru swojej wyspy. Sprawdź, jak duże oprawy wybrać, jak wysoko zawiesić lampę oraz w jakiej odległości od siebie umieścić klosze.

Jakiej wielkości lampę nad wyspę do kuchni wybrać?

Z zasady wielkość lampy i ilość kloszy powinna odpowiadać ilości światła, której potrzebujesz. Jednak wybierając lampę wiszącą nad wyspę, należy także wziąć pod uwagę:

  • szerokość i wysokość lampy / kloszy
  • wysokość pomieszczenia
  • długość i szerokość Twojej wyspy
  • wielkości kuchni i przestrzeni w jakiej znajduje się wyspa – czy jest to osobne pomieszczenie czy może kuchnia połączona z salonem i usytuowana w niewielkim mieszkaniu 

Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższa wyspa kuchenna i im wyższe pomieszczenie, tym większa (szersza i wyższa) może być Twoja lampa. Im krótsza wyspa i niższy sufit, tym mniejsza (węższa i krótsza) powinna być wybrana oprawa. Zdajemy sobie sprawę, jak ogólne są te wytyczne, jednak trudno jest wyznaczyć konkretne parametry, gdyż aranżacja wnętrza to nie nauki ścisłe. Nie da się określić wszystkiego za pomocą konkretnych wymiarów, tym bardziej, że lampy ze szklanym, transparentnym kloszem, prezentują się zupełnie inaczej niż te z pełnymi abażurami. Liczą się odpowiednie proporcje, a jeśli Twoja wyspa jest duża i długa, możesz wybrać zarówno dwie bardzo duże lampy wiszące, lub trzy z mniejszymi kloszami.

Jeśli chcesz, by Twoja wyspa robiła wrażenie, wybierz lampy zgodnie z zasadą „Go big or go home”. Wielu projektantów wnętrz radzi, by wybierać raczej większe niż mniejsze klosze i od jakiegoś czasu to właśnie większe lampy zdecydowanie są w trendzie. Dlatego nie bój się dużych opraw – jeśli tylko będą pasować proporcjami do wielkości wyspy, na pewno będą się dobrze prezentować, a dzięki temu, że będą stanowić mocny akcent, uzyskasz efekt wow!

Jednak w przypadku niewielkiej kuchni przechodzącej w salon, lepiej czasami wybrać mniejsze lampy, które nie rzucają się tak bardzo w oczy i które nie będą zbytnio konkurować z lampami czy wystrojem reszty przestrzeni. 

Nasza rada: Utnij dwa paski niebieskiej taśmy do malowania o długości, odpowiadającej średnicy  wybranych przez Ciebie kloszy, a następnie naklej je w formie krzyża na wyspę by sprawdzić, czy proporcje są odpowiednie.

Ile lamp powiesić nad wyspą kuchenną?

Podobnie jak w przypadku wielkości i szerokości kloszy, tak samo nie da się jednoznacznie stwierdzić ile kloszy potrzebujesz, ale ich liczba zależy przede wszystkim od długości Twojej wyspy. Poniżej piszemy o tym, w jakiej odległości powinny wisieć od siebie poszczególne klosze. Sprawdź tę część artykułu, porównaj podane odległości z Twoimi planami w kontekście ilości lamp nad kuchenną wyspą.

Jeśli podczas pomiarów okaże się, że długość Twojej wyspy nie pozwala na właściwe rozmieszczenie wybranej ilości kloszy, zastanów się, czy nie powinnaś zmniejszyć ich ilości. Klosze powieszone zbyt blisko siebie, nie będą dobrze się prezentować, szczególnie jeśli ich abażury są szerokie i kształtem przypominają odwróconą misę. Inaczej wygląda sprawa w przypadku cylindrycznych tub, małych kulistych kloszy lub niewielkich kloszy z transparentnego szkła, a także potrójnych lamp na listwie przysufitowej, które stanowią tak naprawdę pojedynczą oprawę świetlną i o ile klosze nie będą wystawały poza obręb wyspy, oznacza to, że taka lampa jest dla niej odpowiednia.

Jak wysoko nad wyspą kuchenną powiesić lampę i w jakiej odległości od siebie powinny wisieć klosze?

Kolejnym ważnym aspektem planowania oświetlenia Twojej kuchni z wyspą kuchenną jest pytanie, jak wysoko nad blatem powinny wisieć klosze lampy. Najlepszą wysokością do zawieszenia lampy nad wyspą kuchenną jest wysokość między 75 cm a 85 cm (liczona od blatu do dołu klosza). Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie przeznaczenie ma wyspa (czy nie jest to wyspa z płytą grzewczą, zlewem, etc.), jaki kształt i charakter oprawy wybierzemy a nawet od tego jak wysocy są nasi domownicy. Warto zastanowić się, czy klosze nie będą na przykład zasłaniać nam widoku z kuchni na salon czy telewizor, bądź twarzy gości siedzących po drugiej stronie wyspy.

W jakiej odległości od siebie powinny wisieć klosze lamp nad wyspą kuchenną?

Istnieje kilka sposobów na ustalenie, w jakiej odległości od siebie powinny wisieć klosze lamp nad wyspą kuchenną i o ile węższe od jej dłuższej i krótszej krawędzi powinny być. Oto kilka z zasad:

  • odległość między kloszami powinna być nie mniejsza niż ich średnica, a idealnie powinna wynosić jej dwukrotność 
  • jeśli oświetlasz krótką wyspę (między 180 a 210 cm  długości), użyj dwóch lamp wiszących oddalonych od siebie o co najmniej 75 cm i rozmieszczonych w równej odległości od środka wyspy
  • zgodnie z ogólną zasadą zmierz szerokość wyspy i odejmij od niej 30 cm, aby określić maksymalną szerokość, jaką powinny mieć Twoje lampy. Między brzegiem klosza, a dłuższym brzegiem wyspy powinno być 15 cm przestrzeni
  • klosze lamp powinny kończyć się około 30 cm (minimalnie 20 cm) przed krótszą krawędzią wysp

Jak rozmieścić lampy nad wyspą kuchenną – obliczenia

Jeśli wybrałeś już lampy i chcesz obliczyć, w jakiej odległości od siebie je zawiesić, najlepiej obliczyć to w następujący sposób:

Załóżmy, że Twoja wyspa ma 2 m długości i chcesz powiesić nad nią dwie lampy o średnicy 38 cm. Pomnóż ich wymiary razy dwa (38 cm x 2 = 76 cm) i odejmij wynik od długości wyspy (200 cm – 76 cm = 124 cm). Następnie dodaj 1 do liczby kloszy które chcesz powiesić – w tym wypadku mamy 2 + 1 = 3 i podziel otrzymany wcześniej wynik przez tę liczbę: 124 cm : 3 = 41 cm. Wynik to odległość o jaką powinny być oddalone od siebie klosze Twoich dwóch lamp.  W tym wyliczeniu odległość kloszy od krótszej krawędzi wyspy wyniesie 41,5 cm, dlatego spokojnie możesz oddalić klosze od siebie o dodatkowe 20 cm bądź wybrać większą średnicę swoich lamp, jeśli szerokość wyspy na to pozwala.

Czy lampa nad wyspę kuchenną to konieczność?

Oczywiście, że nie. To Twój dom i Twoja kuchnia, więc to Ty decydujesz. Powodem, dla którego ludzie najczęściej decydują się na zakup takiej lampy jest zapewnienie sobie dobrego światła roboczego (szczególnie jeśli wyspa wyposażona jest w płytę grzewczą lub gdy służy jako część blatu roboczego), a także w celach czysto dekoracyjnych. Lampa nad kuchenną wyspą jest jej doskonałym dopełnieniem, ale jeśli w Twojej kuchni jest wystarczająca ilość światła roboczego i z jakiegoś powodu nie chcesz by nad Twoją wyspą wisiała jakakolwiek lampa, możesz z niej zrezygnować.

Nadal szukasz lampy, która sprawdzi się nad kuchenną wyspą? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Lampa nad wyspę kuchenną - 5 propozycji, w których się zakochasz!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel