Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Lampy do niskiego mieszkania – sprawdzone projekty

2023-06-08
Lampy do niskiego mieszkania – sprawdzone projekty

Lampy do niskiego mieszkania – sprawdzone projekty

Kiedy aranżujemy wnętrze, często koncentrujemy się na wyborze odpowiednich mebli, kolorów ścian i dekoracji, niekiedy pomijając jeden z kluczowych aspektów, jakim jest oświetlenie. Jest to o tyle istotne, że źle dobrana lampa może nie tylko nie spełnić swojej funkcji, ale nawet optycznie obniżyć już niski sufit. Tymczasem odpowiednio dobrane oświetlenie ma moc nie tylko doświetlić przestrzeń, ale i przemienić ją, dodać charakteru, a także optycznie podnieść sufit, tworząc wrażenie większej przestrzeni.

Dlaczego wysokość pomieszczenia ma znaczenie dla oświetlenia?

Wysokość pomieszczenia to nieodłączny element aranżacji, który ma zasadniczy wpływ na projektowanie i planowanie oświetlenia. W niskich pomieszczeniach nieodpowiednie oświetlenie może prowadzić do uczucia dyskomfortu, przytłoczenia czy nawet klaustrofobicznych wrażeń. Dlatego właśnie zrozumienie, jak wysokość sufitu wpływa na efekt oświetlenia, jest kluczem do kreowania przestrzeni, której będziemy chcieli używać z przyjemnością.

Jak dobrze oświetlić niskie pomieszczenie? Przy niskim suficie istotne jest, by unikać ciężkich, masywnych lamp zwisających z sufitu. Mogą one bowiem optycznie obniżać przestrzeń, a także stanowić ryzyko zderzenia dla osób o wyższym wzroście. Zamiast tego warto postawić na oświetlenie punktowe, które rozprasza światło (jak plafon Space Kaspa), a tym samym optycznie podnosi sufit.

Widzisz więc, że oświetlenie niskich wnętrz to nie tylko kwestia aranżacji pomieszczenia, ale przede wszystkim funkcjonalności. Zanim więc wybierzesz konkretny model lampy, upewnij się, że będzie on praktycznym rozwiązaniem w pomieszczeniu, które planujesz urządzić.

Lampy idealne do niskiego pomieszczenia

W świecie oświetlenia dostępne są tysiące modeli i typów lamp, jednak nie wszystkie z nich sprawdzą się w pomieszczeniach o niskim suficie. Na przykład niekoniecznie dobrym pomysłem będzie żyrandol do niskiego pokoju.

Wybierając oświetlenie dla takiego miejsca, warto skupić się na modelach, które nie tylko spełnią swoją podstawową funkcję, ale również optycznie powiększą przestrzeń. Poniżej przedstawiamy dwa typy lamp, które doskonale wpasują się w wymogi niskiego mieszkania.

Minimalistyczne lampy sufitowe — choć może się wydawać, że lampy sufitowe i niskie sufity to kiepskie połączenie, odpowiednio dobrane modele mogą działać na korzyść przestrzeni. Zamiast tradycyjnych żyrandoli, wybieraj lampy płaskie, montowane bezpośrednio do sufitu, które nie obciążą przestrzeni i jednocześnie zapewnią równomierne oświetlenie.

Kinkiety - to idealny wybór dla niskich pomieszczeń, ponieważ nie zajmują one przestrzeni sufitowej. Kinkiety mogą oświetlać przestrzeń zarówno do góry, jak i do dołu, co pomaga optycznie podnieść sufit i wprowadza ciepłą, przytulną atmosferę.

Czy lampy podłogowe to dobry wybór do niskich pomieszczeń?

Lampy podłogowe mogą być doskonałym wyborem dla niskich pomieszczeń pod kilkoma warunkami.

Po pierwsze, istotne jest ich umiejętne rozmieszczenie. Dzięki swojej mobilności, lampy podłogowe można łatwo przenosić i dostosowywać do zmieniających się potrzeb. Mogą one dostarczyć dodatkowego światła tam, gdzie jest to potrzebne, bez obciążania sufitu.

Po drugie, warto zwrócić uwagę na design lampy podłogowej. Lampy o smukłych, pionowych kształtach i minimalistycznym designie (jak lampa Botanica XL Kaspa) mogą dodatkowo optycznie „podnieść” sufit, tworząc wrażenie większej przestrzeni.

Po trzecie, lampy podłogowe z regulowaną wysokością i kierunkiem światła pozwalają na precyzyjne kierowanie strumieniem światła, co jest szczególnie przydatne w niskich pomieszczeniach.

Niemniej jednak warto pamiętać, że oświetlenie pomieszczenia powinno być zróżnicowane — opieranie się wyłącznie na lampach podłogowych może prowadzić do powstania ciemnych zakamarków. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie lamp podłogowych z innymi typami oświetlenia, takimi jak kinkiety czy lampy stołowe.

Reflektory a niskie pomieszczenia — czy ten rodzaj oświetlenia się sprawdzi?

Zaletą reflektorów jest ich dyskretność — nie zwisają one z sufitu, więc optycznie nie obniżają przestrzeni. Dodatkowo są one zazwyczaj regulowane, co oznacza, że można skierować światło tam, gdzie jest najbardziej potrzebne — czy to na obszar roboczy w kuchni, miejsce do czytania w salonie, czy na obraz na ścianie.

W przypadku reflektorów ważne jest jednak, by dobrze zaplanować ich rozmieszczenie. Powinny one być równomiernie rozłożone po całej powierzchni sufitu, by zapewnić optymalne oświetlenie. Zbyt duża koncentracja reflektorów w jednym miejscu może prowadzić do powstania silnych cieni i nierównomiernego oświetlenia.

Jednocześnie, podobnie jak w przypadku innych typów oświetlenia, reflektory nie powinny być jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. Idealnie komponują się one z lampami podłogowymi, stołowymi czy kinkietami, tworząc zróżnicowane i wielowymiarowe oświetlenie.

Temperatura światła a niskie wnętrza

Temperatura barwowa światła, czyli odcień światła emitowanego przez źródło oświetlenia, ma kluczowe znaczenie dla atmosfery w pomieszczeniu. Odcień ten mierzony jest w kelwinach (K) i może sięgać od ciepłych, żółtych tonów (około 2000K) do chłodnych, białych lub niebieskich tonów (powyżej 5000K).

W kontekście niskich wnętrz zwykle zaleca się stosowanie ciepłych tonów światła. Ciepłe odcienie, takie jak żółty lub złoty, tworzą przytulną, domową atmosferę i mogą sprawić, że pomieszczenie wydaje się nieco wyższe i przestronniejsze.

Z drugiej strony, zbyt ciepłe światło może sprawić, że pomieszczenie wyda się mniejsze, dlatego idealne jest znalezienie złotego środka. Zazwyczaj najlepsze efekty daje oświetlenie o temperaturze barwowej w okolicach 3000K do 4000K - to światło, które jest ciepłe, ale jednocześnie niezbyt intensywne.

Jednakże niezależnie od temperatury barwowej, kluczem do sukcesu jest różnorodność oświetlenia. Nawet najlepiej dobrane światło sufitowe nie będzie skuteczne, jeśli nie zostanie uzupełnione przez inne źródła światła, takie jak lampy stołowe, kinkiety czy lampy podłogowe.

Warto też pamiętać, że wybór oświetlenia powinien zależeć nie tylko od wysokości pomieszczenia, ale również od jego funkcji — na przykład, do pomieszczeń, gdzie wykonujemy zadania wymagające skupienia, takie jak kuchnia czy biuro, zazwyczaj zaleca się stosowanie światła o wyższej temperaturze barwowej.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Plafon SPACE L biały, 75 cm

Plafon SPACE L biały, 75 cm

1 790,00 zł brutto/1szt.
Lampa przysufitowa ASTRA 6 czarna

Lampa przysufitowa ASTRA 6 czarna

2 390,00 zł brutto/1szt.
Kinkiet LARS czarny, z włącznikiem

Kinkiet LARS czarny, z włącznikiem

272,30 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 389,00 zł/1szt.Cena regularna 389,00 zł brutto/1szt.
pixel