Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Lampy do wysokich pomieszczeń – jakie będą najlepsze?

2023-01-19
Lampy do wysokich pomieszczeń – jakie będą najlepsze?

Lampy do wysokich pomieszczeń – jakie będą najlepsze?

Wnętrza o wysokich sufitach potrzebują innego podejścia niż pomieszczenia o standardowej wysokości. Dotyczy to przede wszystkim tematu oświetlenia. Jak i czym oświetlić pomieszczenie, aby wyglądało pięknie i efektownie, a przy tym było funkcjonalne? Przeczytaj nasz poradnik – znajdziesz tu instrukcję krok po kroku i propozycje zachwycających lamp do wysokich wnętrz.

Lampy do wysokich wnętrz – obmyśl strategię

Oświetlenie wysokiego wnętrza wymaga odpowiedniego podejścia i przemyślanej strategii. W pierwszej kolejności oprzyj się na tym, czym już dysponujesz. Twoim zasobem może być naturalne światło. Aby jednak tak się stało, jeszcze na etapie projektowania budynku należy pojąć kilka konkretnych decyzji dotyczących przeszkleń. Światło dzienne wpadające przez okna o znacznej powierzchni, sięgające nawet od podłogi do sufitu, będzie fundamentem, na którym można budować kolejne elementy. Czyli – w tym przypadku – planować oświetlenie. Z kolei po zmroku przeszklenia, odbijając światło, zbudują klimat wnętrza.

Co dalej? Na pewno warto myśleć o wnętrzu, jakby było podzielone na warstwy i poszczególne strefy. Każda z nich wymaga indywidualnego potraktowania. Jednocześnie wszystkie te strefy muszą być ze sobą spójne i tworzyć konsekwentną całość. Dlatego też do wysokiego pomieszczenia potrzebujemy przede wszystkim oświetlenia ogólnego, a oprócz tego: funkcjonalnego i akcentującego.

 

Lampy do wysokiego salonu: oświetlenie ogólne, funkcjonalne i akcentujące

Zadaniem oświetlenia głównego jest równomierne i spójne oświetlenie dostępnej przestrzeni – tak, aby żadna ze stref wnętrza nie znajdowała się w mroku.

Gdzie je zaplanować? Lampa główna może znajdować się w centralnym punkcie pomieszczenia, np. nad stolikiem kawowym i strefą wypoczynkową. Ale wcale nie musi. Co więcej, projektanci zachęcają do tego, aby zmieniać umiejscowienie ogólnych źródeł światła, co pozwoli na budowanie klimatu aranżacji i wręcz pozwoli na wprowadzenie do wnętrza nieco słabiej oświetlonych stref. Z tymi poradzi sobie oświetlenie funkcjonalne. 

Warto bowiem wiedzieć, że oświetlenie ogólne potrzebuje towarzystwa – jedna, główna lampa nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby zarówno wnętrza, jak i jego użytkowników. W związku z tym ogromną rolę – w wysokich pomieszczeniach szczególnie – odgrywa wspomniane oświetlenie funkcyjne. W przypadku otwartego wnętrza, w którym na jednej przestrzeni znajdują się salon, kuchnia oraz jadalnia, są to zazwyczaj lampy sufitowe zamontowane nad stołem, pomiędzy dwiema sofami, nad blatami itp. Świetnym rozwiązaniem jest uzupełnienie go o oświetlenie dedykowane konkretnej czynności, np. o kinkiety do domowej biblioteczki i kąciku do czytania.

Mamy więc lampy główne oraz pełniące konkretną funkcję. Teraz pora na oświetlenie, którego podstawowym celem jest budowanie nastroju (akcentujące). Są to m.in. kinkiety, lampy stojące i listwy LED. Delikatnie oświetlają poszczególne strefy wnętrza, dają rozproszone, łagodne światło i pozwalają na subtelną grę cieni.

Wysoki sufit w salonie – oświetlenie krok po kroku

Nadal brzmi to skomplikowanie? Przeczytaj naszą krótką instrukcję, aby dowiedzieć się, jak projektować oświetlenie w wysokim wnętrzu.

Po pierwsze, zacznij od głównej, sufitowej lampy. Zastanów się, jaka najlepiej odpowie na potrzeby wnętrza oraz jego użytkowników. Doskonale sprawdzi się tu lampa do wysokiego salonu z kilkoma źródłami światła, umiejscowionymi albo na różnej wysokości, albo na tyle przestrzennie, aby wypełnić zapotrzebowanie wnętrza na światło.

Po drugie, zaplanuj jej lokalizację. Główne lampy do wysokich wnętrz montuje się w ich najwyższym punkcie (np. w pomieszczeniach wielopoziomowych, z podestem czy antresolą) lub w strefie reprezentatywnej bądź dziennej. Będzie to więc przede wszystkim przestrzeń nad zestawem wypoczynkowym wraz ze stolikiem kawowym lub stołem w jadalni.

Po trzecie, zastanów się, gdzie zamontować oświetlenie uzupełniające. Podziel wnętrze (warto posłużyć się tu projektem pomieszczenia lub samodzielnie rozrysować najważniejsze elementy aranżacji) na sektory i wybierz te strefy, które potrzebują doświetlenia.

Po czwarte, kiedy już ustalisz, w którym miejscu (lub miejscach) warto dodać dodatkowe źródła światła, dobierz odpowiednie oprawy. Zadanie jest proste – podczas urządzania jednego pomieszczenia warto sięgać po lampy z tej samej kolekcji. Jako przykład można podać rodzinę lamp Cloe. Trzypunktową lampę wiszącą Cloe najlepiej zestawić z pojedynczą, umiejscowioną np. w rogu pomieszczenia.

Po piąte, jeśli uznasz, że we wnętrzu potrzebne jest kolejne, dodatkowe źródło światła, wybierz – w zależności od aranżacji – kinkiet lub lampkę stojącą. W towarzystwo wspomnianych lamp wiszących z kolekcji Cloe sprawdzi się lampka ustawiona np. na stoliku pomiędzy kanapą a fotelem.

 

Kaspa – lampy do wysokich wnętrz

Kolekcja Cloe to tylko jeden z przykładów lamp Kaspa, które doskonale czują się w wysokich i przestronnych wnętrzach. Oprócz tego w pomieszczeniach z wysokimi sufitami sprawdzą się m.in.:

Lampy Cumulus – pomogą Ci w efektownym, a przy tym praktycznymi zaplanowaniu wspomnianych warstw pomieszczenia. Jako główne oświetlenie wybierz tu lampę z czternastoma mlecznymi kloszami okalającymi długi stelaż. Cumulus zmienia się w zależności od tego, z jakiej perspektywy na niego spojrzysz.

Lampy Roll – to z kolei propozycja do nowoczesnych wnętrz, salonów w stylu loftowym lub tych, w których panuje skrajny wręcz minimalizm. Najbardziej charakterystycznym elementem kolekcji Roll jest plafon z ośmioma cylindrycznymi oprawami – tubami. Oprawy dają centralnie ukierunkowany strumień światła, który skupi się na stoliku kawowym, stole w jadalni lub innym, głównym punkcie wnętrza. Aby oświetlić pomieszczenie konsekwentnie, a przy tym efektownie, uzupełnij ośmiopunktowy Roll o lampę lub listwę z dwoma punktami światła albo praktyczne i nowoczesne kinkiety.

Lampy Longis – jeśli szukasz pięknej lampy do wysokich wnętrz, Longis na pewno spełni Twoje oczekiwania. W zależności od tego, jak dużą przestrzenią dysponujesz, wybierz albo plafon z pięcioma źródłami światła, albo siedmiopunktowy żyrandol Longis Spider. Z kolei nad stołem w jadalni powieś uporządkowaną, ale efektowną listwę z tej samej kolekcji. Klosze z transparentnego szkła fenomenalnie wyglądają w towarzystwie okien i w jasnym wnętrzu, z kolei w aranżacjach o głębokiej kolorystyce dają przemówić tłu. 

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixel