Marynistyczne lampy - jak zaaranżować wnętrze w stylu Hampton?

2023-03-23
Marynistyczne lampy - jak zaaranżować wnętrze w stylu Hampton?

Oświetlenie prosto z Ameryki – jakie lampy wybrać do stylu Hampton?

Zamiłowanie do komfortu, tęsknota za naturą i pogoń za amerykańskim snem to główne idee stojące za wyglądem luksusowych posiadłości mieszczących się wzdłuż wybrzeża Long Island. Dom przypominający ekskluzywny kurort to życzenie niejednego nowojorczyka, a dzięki popularności hollywoodzkiego kina o mieszkaniach w tym stylu marzą też Europejczycy. Dowiedz się, czym charakteryzuje się estetyka Hampton i jakie lampy podkreślą tego typu aranżacje.

Skąd pochodzi styl Hampton i czym się wyróżnia?

Nie da się ukryć, że Nowy Jork to jedno z najważniejszych miast Zjednoczonej Ameryki. Po jego ruchliwych ulicach codziennie kroczą niestrudzeni wizjonerzy i ludzie interesu. Wszyscy chcą znaleźć się jak najbliżej Wall Street, Broadwayu i Piątej Alei – symbolu zamożności i wielkiego świata! No dobrze, ale czy na pewno wszyscy?

Chociaż Wielkie Jabłko uznawane jest za miejsce idealne do spełniania marzeń o sławie i karierze, to wielu ludzi dostrzega w owym zgiełku przeszkodę w zakładaniu rodzin i spokojnym wychowywaniu dzieci. Z tego też względu niejeden nowojorczyk, który realizuje w mieście swoje zawodowe ambicje, po ciężkim dniu w pracy śni o powrocie do własnej posiadłości na przedmieściach, niżeli do ciasnego apartamentu na Manhattanie. 

To właśnie tam realizuje się prawdziwy American Dream! The Hamptons to prestiżowe rezydencje mieszczące się na wyspie Long Island, stanowiącej jedną z najludniejszych podmiejskich części Nowego Jorku. Domy te urządzone są w sposób, który łączy w sobie luksus, wysoki komfort i elementy natury. Założenia stylu Hampton obejmują dbałość o każdy detal w połączeniu z nieskrępowaną estetyką marynistyczną, a nawet rustykalną.

Przekłada się to na specyficzny dobór kolorów: ściany i wyposażenie najczęściej utrzymane są w głębokich odcieniach granatu, morskiej zieleni i błękitu. Projektanci śmiało korzystają też z przełamanych bieli, ceglastej czerwieni i naturalnej barwy drewna. To wszystko składa się na wszechogarniającą przytulność, połączoną z niezobowiązującą elegancją. W ten klimat doskonale wpisują się nasze lampy Kaspa, na przykład model plafonu Space zaprezentowany na fotografii w towarzystwie elementów dekoracyjnych.

Jak wykończyć wnętrze pod aranżację marynistyczną?

Odpowiednio dobrana kolorystyka jest podstawą każdej przemyślanej aranżacji. We wnętrzach urządzonych w estetyce morskiej dominują błękity. Poza tym ważne miejsce w wystroju zajmują biele i beże, przypominające lniane bryty, z których szyto dawniej okrętowe żagle. Można też zdecydować się na delikatne szarości lub ciemną zieleń, które wprowadzą do wnętrza klimat morskich głębin.

W wystroju marynistycznym nie może zabraknąć drewna – podstawowego surowca wykorzystywanego przy budowie wielomasztowych łajb. Panele lub płytki drewnopodobne sprawdzą się doskonale, szczególnie jeżeli wybierzesz te o wyrazistych, chropowatych powierzchniach.

Drzwi powinny być solidne – preferowane są modele drewniane, które przypominają kadłub okrętu. Można zdecydować się na projekty z dodatkowymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak metalowe okucia, które wprowadzą wyjątkowy charakter. Co do okien, wybieraj duże witryny, które umożliwiają napływ światła naturalnego i podkreślają przestronność pomieszczeń.

 

Jakie światło do wnętrz Hampton?

Wycieczka na łono natury, odpoczynek w otoczeniu kwiatów i pięknej pogody – estetyka Hampton uosabia tęsknoty i potrzeby, które towarzyszą na co dzień mieszkańcom wielkich metropolii. Właśnie dlatego we wnętrzach tego typu często ustawia się meble z naturalnego drewna, wikliny i innych surowców kojarzących się z nadmorskimi rezydencjami na wakacje. Istotnym elementem są też przestrzenne okna umożliwiające promieniom słonecznym na swobodne oświetlenie całego pomieszczenia. Kolorystyka aranżacji doskonale współpracuje z ciepłą tonacją światła (od 2700 K do ok. 3200 K.), która przywodzi na myśl zachód słońca na plaży.

Nie zapominajmy jednak, że aranżacja w typie Hampton to też przywiązanie do luksusu, eleganckiej prostoty i komfortu. Dlatego też, jeżeli preferujesz nieco bardziej ożywiające otoczenie, zamiast ciepłych tonacji możesz wybrać żarówki o barwie neutralnej (od 4000 do 5000 K). Światło zbliżone do naturalnego może pozytywnie wpłynąć na Twoją koncentrację i samopoczucie. Poza tym uwydatni detale aranżacji, w szczególności nieregularne faktury mebli lub ścian.

Zanim podejmiesz decyzje o preferowanej barwie oświetlenia, weź pod uwagę estetykę i funkcję danego pomieszczenia oraz potrzeby pozostałych domowników. Zadbaj o taką liczbę źródeł światła, która pozwoli w pełni doświetlić każdy punkt mieszkania. Praktyczne okażą się zarówno lampy sufitowe, jak i kinkiety.

Lampy w stylu Hampton: projekty marynistyczne

Błyskotliwym akcentem, który wniesie ducha morskich podróży do Twojego wnętrza, jest lampa marynistyczna. Propozycjami, które doskonale wpisują się w ten styl są niewątpliwie projekty z serii Nautilius.

Metalowa konstrukcja w wybranym przez Ciebie kolorze może kojarzyć się z surowym wyposażeniem morskich okrętów oraz designem stworzonym głównie z myślą o użyteczności. Lampa wisząca Nautilius uzupełniona o łańcuch ma w sobie nutę surowości i przywodzi na myśl skojarzenie z kotwicą spuszczoną na dno morskiej głębiny.

Jej ważnym elementem jest matowa, biała szyba, która zamyka oprawę od dołu. Nie tylko doskonale rozprasza światło, ale też zmiękcza je, co tworzy przyjemny, relaksujący nastrój. Szkło jest mocowane za pomocą eleganckich śrub, które dodają oryginalnego charakteru całej konstrukcji.

Na uwagę zasługuje również kinkiet marynistyczny Nautilius – to doskonały wybór dla tych, którzy cenią detale oraz dodatki, które potrafią zaskoczyć i ożywić przestrzeń. Jednym z udogodnień tego modelu jest regulacja klosza, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dzięki temu lampa pozwala skierować światło w wybranym kierunku.

Z klimatem morskich opowieści mogą kojarzyć się również modele lamp w stylu industrialnym. Ich metalowe konstrukcje przypominają elementy statku, a jednocześnie, ich proste kształty i linie nawiązują do utylitarności sprzętów wykorzystywanych w trakcie morskich podróży.

 

Aranżacja bliżej natury: lampa z miejscem na kwiaty

Nowojorczycy uciekający z centrum miasta w stronę bardziej sielankowych okolic poszukają kontaktu z naturą. Właśnie dlatego klimat mieszkań w stylu Hampton powinien odznaczać się wyrazistym nawiązaniem do elementów przyrody. Doskonale w tej roli sprawdzą się dekoracje z żywych kwiatów. 

Rośliny ozdobne pomagają w oczyszczeniu powietrza, a ich obecność może pomóc w zmniejszeniu stresu i poprawie nastroju lokatorów. Badania pokazują, że zieleń oddziałuje pozytywnie na zdrowie psychiczne, a obecność kwiatów może pomóc w poprawie kreatywności, koncentracji i wydajności.

Żywy element natury w Twoim domu stanowi doskonałą ozdobę, a jeszcze ciekawiej wypada w towarzystwie nietuzinkowego oświetlenia. Przepiękna roślina na biurko zaprezentuje się doskonale w Twoim gabinecie, szczególnie jeżeli umieścisz ją w stopie lampy Botanica, której forma zaokrąglonego naczynia z powodzeniem pełni funkcję osłonki na doniczkę. Rozwiązanie to wspiera domową hodowlę i podkreśla urok każdego kwiatka. Jeżeli ustawisz duet w sypialni, posłuży również jako stylowa lampka nocna.

Styl Hampton to połączenie luksusu, wysokiego komfortu i tęsknoty za prowincją, a odpowiednio dobrane oświetlenie może dodatkowo podkreślić tę osobliwą estetykę. Zainspiruj się do stworzenia klimatycznej przestrzeń rodem z Long Island wraz z wyjątkowymi projektami lamp Kaspa!

 

Dodatki, które tworzą klimat: akcesoria w stylu marynistycznym

Przygoda z marynistyczną aranżacją wnętrza to doskonała okazja do zabawy z różnorodnymi morskimi motywami. Mogą one obejmować takie elementy jak kotwice, koła sterowne, latarnie morskie czy sznury z węzłami marynarskimi.

Nie zapominajmy także o szerokim wyborze tkanin z marynistycznymi wzorami – pasiaste zasłony, narzuty z motywem fal czy mieszkańcami oceanów. Ta tematyka jest bardzo wszechstronna. Do wizualnego ocieplenia aranżacji można użyć również dywanów z naturalnych materiałów jak sisal czy juta, przypominających rybackie sieci.

Ciekawym uzupełnieniem marynistycznego wystroju mogą być różne symbole związane z morzem. Kompas, szklana butelka z wiadomością, statek w butelce – to tylko niektóre z nich. Umieszczenie takich elementów na półkach, komodach czy stolikach kawowych nie tylko doda wnętrzu charakteru, ale też zaintryguje Twoich gości.

Nie zapominajmy również o roślinach, które potrafią odmienić każde pomieszczenie! W tym przypadku warto zwrócić uwagę na gatunki, które przypominają te rosnące na tropikalnych plażach. Palmy, filodendrony, czy sukulenty mogą wprowadzić do wnętrza ducha egzotyki, a jednocześnie dopełnić klimat marynistycznych dekoracji.

Odmienić koloryt wnętrza mogą też odpowiednio dobrane meble. Zwróć uwagę na projekty przywodzące na myśl drewniane skrzynie wykorzystywane dawniej w handlu morskim. Zwróć uwagę, aby tapicerki sof i foteli było dopasowane do aranżacji zarówno pod względem barwy, jak i faktury – stawiaj na materiały nieco szorstkie i naturalne.

Aby wprowadzić do wnętrza dodatkowe elementy o tematyce morskiej, przydatne okażą się ozdobne sznury czy dekoracyjne koła sterowe. Wyjątkowo zaprezentują się też modele statków w butelce. Co ciekawe, wśród lamp Kaspa znajdziesz projekty kojarzące się właśnie z tym rodzajem gustownej dekoracji! Transparentne klosze lamp Longis w swojej miękkiej linii przypominają pękate butelki, w których zwykle umieszcza się miniatury przepięknych okrętów. Doskonale współgrają z rekwizytami tego typu. Polecamy szczególnie projekt listowej lampy Longis, który wprowadzi do wnętrza nieco nietuzinkowej asymetrii.

Skrojone pod wnętrze dodatki –  eleganckie, wysokiej jakości meble i naturalne materiały to sprawdzony przepis na stworzenie ekskluzywnych przestrzeni na miarę najbogatszych dzielnic Long Island.

 

Sztuka o tematyce marynistycznej – jakie dzieła sztuki wyeksponować?

Marynistyka w sztuce to… morze możliwości! Obrazy z morskimi pejzażami, grafiki z motywami żaglowców, czy retro mapy – to wszystko doskonale wpisuje się w tę wyjątkową estetykę. Szukaj dzieł, które kolorystyczne i kompozycyjnie dopełnią Twoje wnętrza. Właściwie wybrane obrazy mogą dodać pomieszczeniu głębi i perspektywy.

Aby wnieść do wnętrza nieco magii, możesz postawić na klasyczne malunki z wizerunkami morskich potworów: syren, smoków morskich, hippokampów czy mitycznej bestii Krakena. Takie obrazy mają w sonie nutę tajemniczości i romantyzmu, przypominając o dawnych przesądach i fantazji, które otaczały długie podróże morskie.

Rozważ również przestrzenne instalacje, takie jak sieci rybackie, drewniane koła sterowne czy repliki lnianych żagli. Tego typu elementy dodadzą wystrojowi trójwymiarowości, ciekawej faktury i autentycznego, marynistycznego charakteru.

Szukasz czegoś minimalistycznego? Fotografie, zwłaszcza czarno-białe, przedstawiające stare statki, przystanie czy morskie krajobrazy, dodadzą wnętrzu nostalgicznej nuty i podkreślą historyczny aspekt wielkich podróży.

Pamiętaj, że sztuka jest nie tylko dekoracją – to też sposób na wyrażenie siebie i swoich upodobań. Wybieraj więc te elementy, które przemawiają do Ciebie najwyraźniej, i które przypominają Ci o szumie fal, o zapachu morskiej bryzy i o przygodach, które czekają na horyzoncie.

Aranżując mieszkanie w stylu marynistycznym, otwierasz drzwi do świata pełnego przygód i odkryć. Ta unikalna estetyka sprawi, że każdy dzień będzie przypominał Ci o sile i pięknie oceanu. Poczuj wiatr w żaglach i daj się porwać przepięknym dodatkom, takim jak morskie obrazy, egzotyczne rośliny czy lampa marynarska – pozwól im dopełnić Twoje wnętrze!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Lampa wisząca NAUTILIUS M biała

Lampa wisząca NAUTILIUS M biała

997,00 zł brutto/1szt.
Kinkiet LONGIS CHROM II

Kinkiet LONGIS CHROM II

549,00 zł brutto/1szt.
Plafon ALUR chrom

Plafon ALUR chrom

997,00 zł brutto/1szt.
pixel