Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Minimalistyczne lampy do minimalistycznych wnętrz

2022-03-17
Minimalistyczne lampy do minimalistycznych wnętrz

Minimalistyczne lampy, a idee minimalizmu

Minimalizm to stan umysłu. To wiara w piękno i siłę umiarkowania. To sztuka świadomej redukcji i stwarzania przestrzeni, w której główną rolę grają podstawowe przedmioty.  Proste kształty, czyste linie, ostre kąty, gładkie powierzchnie - to one udowadniają, że doskonały design może opierać się na najczystszych formach i nadal robić wrażenie.

Projektanci minimalistycznych opraw oświetleniowych, tacy jak Philippe Starck, Michael Anastassiades czy Gregory Kay ucieleśniają idee minimalizmu, tworząc lampy, w których proste, architektoniczne linie zastępują bogate zdobienia.

Minimalistyczne lampy wytrzymują próbę czasu, czego dowodem niech będzie fakt, że niektóre ze słynnych projektów, które nadal są inspiracją dla projektantów tworzących w duchu minimalizmu, wywodzą się z początków ruchu De Stijl – ugrupowania artystycznego utworzonego w 1917 roku i skupionego wokół czasopisma pod tym właśnie tytułem. Piet Mondrian, jeden z czołowych przedstawicieli tego ruchu opublikował w 1917 roku serię artykułów, w których wyłożył swoje poglądy na sztukę, definiując neoplastycyzm - nowy kierunek w sztuce, charakteryzujący się użyciem linii pionowych i poziomych, które nachodząc na siebie, dzieliły płaszczyzny na kwadraty i prostokąty, oraz stosowaniem trzech barw podstawowych. To właśnie podstawy neoplastycyzmu – jego prostokątność, stosowanie czystych kolorów, brak dekoracji i postawa odrzucająca naturę na rzecz dzieł rąk ludzkich, stały się podstawą minimalistycznego nurtu w designie.

Minimalizm a funkcjonalizm

Minimalizm ma jednak dużo więcej do zaproponowania swoim użytkownikom niż tylko estetyczne doznania. Philippe Starck, wspomniany już wyżej projektant, od lat związany z marką Kartell, wierzy w misję minimalizmu, jaką jest tworzenie form, które są w stanie poprawić życie jak największej ilości ludzi. W tym celu, artysta ten jak najczęściej powraca do kształtów rodzajowych, pierwotnych, podstawowych – takich, których jedynym zadaniem była odpowiedź na konkretną potrzebę człowieka. Funkcjonalizm od lat idzie w parze z minimalizmem, który za pomocą jak najmocniej ograniczonej formy, ma za zadanie przekazać jak największą ilość treści i być maksymalnie użyteczny dla swoich użytkowników.

Jakie zatem powinny być minimalistyczne lampy? Poniżej zebraliśmy kilka propozycji, które odpowiadają założeniom, jak i zadaniom minimalistycznego designu. Lampy te bez problemu wpiszą się w nowoczesne, oszczędne wnętrza, dodając im stylowego charakteru, bez przytłaczania swoją formą.

Minimalistyczne lampy kule

Nowoczesne lampy kule to minimalizm w czystej postaci. Kula – jako kształt to ucieleśnienie idei „less is more”, a jednocześnie forma, która jest zarówno prosta, jak i uniwersalna. Jest nie tylko symbolem integralności, czystości i perfekcji, ale także kształtem doskonale rozprowadzającym światło. 

Dlatego jeśli szukasz minimalistycznych lamp do swojej przestrzeni, warto wziąć pod uwagę projekty oparte na kulistych kloszach, czy to pojedynczych, czy zebranych w większe grupy świetlne.

Doskonałym przykładem kolekcji minimalistycznych lamp jest kolekcja Alur, której prosty design i rodzaje wykończenia dopasują się do każdego rodzaju nowoczesnego wnętrza (również w stylu nowoczesnej klasyki). Podstawą kolekcji są idealnie okrągłe klosze, wykończone eleganckimi przykloszówkami i krótkimi tulejkami o cylindrycznym przekroju.

Wśród lamp z serii znajdziesz zarówno lampy z kloszem z mlecznego, jak i transparentnego szkła, w złotym, jak i srebrnym wykończeniu. Wybierz te białe jeśli zależy Ci na delikatniejszym, rozproszonym i przyjemniejszym dla oka świetle, bądź klosze przezroczyste dla większej jasności w pomieszczeniu i bardziej surowego charakteru przestrzeni. Poza pojedynczymi lampami wiszącymi, dostępnymi w kilku rozmiarach, w kolekcji Alur dostępne są także plafony oraz potrójne lampy na talerzu przysufitowym.

Minimalistyczne plafony i lampy wiszące

Doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących minimalistycznego oświetlenia do swojego domu są nowoczesne plafony. Przykładem takiego designu niech będzie kolekcja Space, w skład której wchodzą zarówno klasyczne plafony o średnicy od 38 do (aż!) 100 cm, jak i lampy wiszące, oparte na tej samej formie, z niezwykle lekkim, niemal niewidocznym zawieszeniem.

Plafony Space charakteryzują się minimalistyczną kolorystyką oraz okrągłymi abażurami z ramą z wysokogatunkowej tkaniny. Ich spód wykonany został z wysokiej klasy tworzywa, które imituje delikatny pergamin, dając efekt „miękkiego”, rozproszonego światła, które ociepla wnętrze. Abażur lampy Space montuje się za pomocą magnesów do metalowej podstawy przyczepianej do sufitu, dzięki czemu można łatwo go zdjąć w celu wyczyszczenia lampy. Metalowy talerz z równomiernie rozmieszczonymi sześcioma źródłami światła, zapewnia jego idealne rozproszenie.

Więcej niż plafon – czysty funkcjonalizm

Plafony Space dostępne są w wielu rozmiarach, dzięki czemu sprawdzą się w szeregu zastosowań i różnych pomieszczeniach – od korytarza, przez salon, sypialnię, aż po garderobę. Co więcej, ich minimalistyczna, prosta forma pozwala także na wykorzystanie ich w roli lamp ściennych. Taki minimalistyczny kinkiet – szczególnie w większej, składającej się z lamp w różnych rozmiarach grupie, będzie doskonałą, a jednocześnie funkcjonalną dekoracją minimalistycznego salonu. Niewielki odstęp między abażurem a sufitem (czy też ścianą), daje delikatną, dekoracyjną poświatę, dzięki czemu plafon (lub kinkiet) Space zaskakuje końcowym efektem świetnym w postaci delikatnej, świetlnej obwódki.

Jeśli szukasz minimalistycznych plafonów, sprawdź także kolekcję lamp Vero, która oferuje lampy sufitowe i wiszące, łączące minimalizm okrągłej ramy i ciepło mlecznego, szklanego plafonu.

Reflektory sufitowe – minimalistyczne lampy do kuchni i salonów

Doskonałym sposobem na minimalistyczne oświetlenie współczesnych przestrzeni kuchni, jak i salonów (a także korytarzy) są reflektory sufitowe. Użytkownicy mogą wybierać oprawy podtynkowe i natynkowe, reflektory punktowe, jak i kierunkowe reflektory na szynach. Tego typu oprawy nie ingerują w wystrój pomieszczeń, stapiają się z powierzchnią sufitu (bądź z nią kontrastują) i pozwalają uzyskać zarówno światło, które pełnić będzie rolę światła roboczego, jak i akcentującego.

Przykładem minimalistycznych lamp sufitowych jest kolekcja lamp Lumos, która łączy prosty design z geometrycznymi – w tym przypadku cylindrycznymi – formami. Oprawy dostępne w czerni i bieli oferują pojedyncze, podwójne oraz potrójne źródła światła, a ruchome pierścienie umieszczone w cylindrycznych obudowach, pozwalają na ustawianie strumienia światła pod dowolnym kątem. Nowoczesne, niewielkie, minimalistyczne i eleganckie oprawy  Lumos można wielokrotnie powielać tworząc ciekawe konstelacje, które doświetlą wnętrze, bez przytłaczania go i ingerowania w oszczędną stylistykę minimalistycznego wnętrza.

Prostota i umiarkowanie to siła minimalizmu. To właśnie w braku, a nie w nadmiarze tkwi jego piękno. Jeśli jesteś zwolennikiem tego stylu, dobrze czujesz się w czystych, oszczędnych przestrzeniach i cenisz funkcjonalne produkty dobrej jakości, oznacza to, że ten styl jest dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nasze propozycje - minimalistyczne lampy od Kaspa - będą doskonałym uzupełnieniem Twojej przestrzeni stworzonej w tym właśnie duchu.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Lampka na biurko BOTANICA biała

Lampka na biurko BOTANICA biała

284,50 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 569,00 zł/1szt.Cena regularna 569,00 zł brutto/1szt.
pixel