Wąski salon – sprawdź, jak „poprawić” wnętrze
Wąski salon – sprawdź, jak „poprawić” wnętrze
Twój salon kojarzy Ci się z korytarzem? Urządzenie długiego i wąskiego pomieszczenia to wyzwanie, z którym jednak na pewno sobie poradzisz! Jak zagospodarować przestrzeń oraz jak oświetlić wąski salon? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak dobierać kolory, meble oraz lampy do skomplikowanego wnętrza.
Jak urządzić wąski salon?
Aby zaprojektować nie tylko ustawny i wygodny, ale także efektowny salon, musisz nauczyć się manipulować. Dokładnie tak: kluczem do sukcesu jest zręczna, acz subtelna manipulacja przestrzenią, a raczej tym, jak wizualnie odbieramy jej proporcje. Oto kilka wskazówek, dzięki którym „poprawisz” proporcje pomieszczenia.
Meble dalej od ściany
Dosuwasz meble do ścian – tak daleko, jak to tylko możliwe? Pomysł wydaje się jak najbardziej racjonalny. W praktyce jednak to nie działa! W ten sposób podkreślisz mankamenty pomieszczenia i zwrócisz uwagę na jego niezbyt korzystny układ. Zostaw odrobinę przestrzeni między ścianami a elementami wyposażenia, dodatkowo przesuń kanapę lub komplet wypoczynkowy z jednego kąta na środek salonu. Lepiej, prawda?
Wybierz odpowiednie meble do wąskiego salonu
Meble na pewno nie powinny dodatkowo obciążać przestrzeni. Ciężar ten nie powinien też kumulować się np. przy jednej ze ścian. Unikaj zatem wysokich i ciężkich mebli, np. masywnych meblościanek czy klasycznych regałów, szaf czy zabudowy sięgającej niemal sufitu. Może i wygospodarujesz sporo miejsca na przechowywanie, wyeksponujesz książki albo pamiątki z podróży, ale jednocześnie zwiększysz dysproporcje.
Co zamiast tego w długim, wąskim salonie? Na pewno szafki RTV na smukłych nóżkach albo nowoczesne regały modułowe – składające się z kilku lżejszych elementów zawieszonych na ścianie w prostym układzie. Zamiast rozłożystej kanapy – dwuosobowa sofa z odsłoniętymi nóżkami oraz dopasowane fotele. Zamiast dużej drewnianej ławy – mniejszy stolik kawowy, obowiązkowo ze szklanym blatem. Pozwól światłu swobodnie przepływać pomiędzy elementami wyposażenia, a szybko odkryjesz, że przestrzeń nabrała luzu i lekkości.
Postaw na miękkie linie i opływowe kształty
Unikaj geometrycznych form i ostrych kantów. W zmiękczeniu i złagodzeniu długiego, wąskiego salonu pomogą Ci opływowe kształty mebli: sofa o zaokrąglonym oparciu i kubełkowe fotele. Oprócz tego sięgaj po okrągłe formy tam, gdzie tylko możesz: okrągły stolik kawowy, podnóżek wysunięty w głąb salonu, okrągłe lustra lub obrazy na ścianach oraz oczywiście okrągłe klosze lamp.
Wąski salon, a oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów udanej aranżacji długiego i wąskiego salonu. Jakie modele wybierać, aby przełamać mankamenty tej wymagającej przestrzeni?
Oprawy zawieszone na listwie, drobne klosze na długich przewodach, geometryczne detale na pewno tu nie pomogą. Niewielkie, niemal niewidoczne lampy również nie. Jednym, co jest w stanie wizualnie powiększyć i poszerzyć pomieszczenie, są okrągłe oprawy, dodatkowo o odpowiedniej wielkości. Musisz znaleźć tu złoty środek – nieduża oprawa „zniknie” w aranżacji, z kolei zbyt okazała lampa może ją przeciążyć.
Zwróć uwagę na lampy Kaspa Coco. Lekko połyskliwy abażur, złote dodatki oraz szklane, przezroczyste kule – mamy tu wszystko, czego potrzebuje wąski salon. Wszystkie te elementy pozwalają na odbijanie wiązek światła, a okrągły kształt przełamuje ostre kontury pomieszczenia. Na podobnych zasadach działa rodzina lamp Kaspa Merida Black - okrągły, transparentny klosz i przyciągające wzrok detale.
Lampa Kaspa Space to z kolei przykład klasycznego rozwiązania do eleganckiego wnętrza. Możesz wybrać model z niemal niewidocznymi przewodami (wydaje się unosić w powietrzu!) lub prosty plafon, który sprawdzi się w niskim pomieszczeniu.
Interesującą propozycją do salonu jest także Kaspa Stilla. Magnetyzujący kształt inspirowany kroplą wody optycznie zmiękczy geometrię pomieszczenia.
Jak optycznie powiększyć wąski pokój? Triki
Cudownym remedium na zaburzone proporcje wnętrza są również kolory. Jakie wybrać, aby długi, wąski salon wyglądał na szerszy i bardziej ustawny?
Podstawowa zasada brzmi: jeśli chcesz, aby dwie przeciwległe ściany wydawały się położone dalej, niż są w rzeczywistości, węższą ścianę pomaluj na ciemniejszy kolor. Im mniejsze pomieszczenie i ciemniejsza ściana, tym wyraźniejszy efekt osiągniesz. Zastanów się jednak, czy takie rozwiązanie do wąskiego wnętrza to dobry kierunek – najlepiej to wyśrodkować i po prostu wybrać kontrastową kolorystykę.
Doskonałym pomysłem są tapety. Charakterystyczny motyw, np. florystyczny, botaniczny, boho, pałacowy itd., stanie się interesującym elementem wystroju, a jednocześnie – szansą na naprawienie proporcji. Do wnętrz nowoczesnych, modernistycznych, ale także tych w stylu vintage pasują z kolei tapety w pasy, oczywiście poziome, które dodatkowo „odpychają” od siebie przeciwległe, dłuższe ściany.
Postaw na jasną kolorystykę – zadbaj o to, aby węższa ściana była jedynym ciemnym (lub po prostu ciemniejszym) elementem aranżacji. Pomaluj pozostałe ściany na rozmyte kolory. Dobrym rozwiązaniem jest też jasna podłoga, np. drewniana lub z betonu architektonicznego.
Oprócz tego pamiętaj, że sposobem na wąskie pomieszczenia jest dostęp do naturalnego światła. Wpuść dzienne światło i pozwól mu swobodnie przepływać przez salon. Wyeksponuj okno – zrezygnuj z ciężkich kotar do podłogi, zamiast tego zawieś zwiewne firanki. Sięgaj po transparentne przedmioty, elementy wyposażenia oraz lustra.
Jak urządzić wąski salon i jak optycznie go powiększyć? Twoim sprzymierzeńcem są okrągłe formy. Sięgaj po meble i detale, które rzucają wyzwanie geometrycznemu układowi salonu. Opływowe meble, okrągły dywanik i okrągła lampa – tak możemy skrócić podstawowe zasady urządzania takiego wnętrza. Do tego dochodzą kolory lub inne, wyraziste motywy, które warto zaplanować na węższej ścianie. Jak widzisz, wąska przestrzeń jest wymagająca, ale wystarczy odpowiednia strategia, aby sobie z nią poradzić.