Żarówki dekoracyjne – jasne, że ładne!
Rodzaje żarówek dekoracyjnych
Kiedy ponad 150 lat temu Thomas Edison wynalazł pierwszą żarówkę (która była w stanie świecić przez jedynie 8 minut), z pewnością nie przewidywał, że jego projekt stanie się projektem ponadczasowym, a żarnik węglowy zamknięty w szklanej bańce inspirować będzie projektantów oświetlenia i dekoratorów wnętrz, stając się symbolem światła i rewolucji przemysłowej. Bo choć od jego wynalazku minął już ponad wiek, to mimo rozwoju technologii świecenia i ogromnych zmian w sposobie urządzania wnętrz, to właśnie żarówka Edisona stała się prototypem stosowanych współcześnie żarówek dekoracyjnych. Na rynku dostępnych jest jednak także wiele innych stylowych żarówek ozdobnych, a ich podstawowe rodzaje znajdziesz w poniższym artykule, w którym podpowiemy także, jak można wykorzystać je w aranżacji Twojego domu lub mieszkania.
Żarówka Edisona
Żarówkami Edisona nazywamy potocznie najpopularniejsze stylizowane żarówki, których cechami charakterystycznymi są dekoracyjny żarnik i szklana – transparentna lub przydymiona - bańka. W związku z wycofaniem tradycyjnych żarówek wolframowych, stosowane w domach obecnie żarówki dekoracyjne tego typu są żarówkami LEDowymi, imitującymi jedynie tradycyjną technologię świecenia. Zarówno zastosowany w tych żarówkach kształt żarnika, jak i bańki może być różny, natomiast elementem wspólnym tego projektu jest ciepła barwa i retro look.
Żarniki w żarówkach Edisona mogą przypominać zygzaki, spiralę, pionowe linie lub gęstą sieć, a nawet mieć formę napisu, natomiast jeśli chodzi o kształt szklanej bańki to modele te występują zarówno w standardowym, zwężającym się w okolicy gwintu kształcie, jak i w formie dużej bańki, wąskiej i podłużnej probówki czy w innych, bardziej fantazyjnych kształtach.
Użytkownicy szukający stylowych źródeł światła, mogą także wybierać spośród czarnych, złotych, srebrnych czy miedzianych gwintów o delikatnie zaokrąglonym, klasycznym lub bardziej surowym i industrialnym kształcie. Żarówki Edisona wyglądają doskonale zarówno włączone, jaki wyłączone i sprawdzają się w szeregu aranżacji wnętrz – od tych w stylu vintage, przez klasyczne i industrialne, aż po skandynawskie.
Nowoczesne żarówki dekoracyjne
Rozwój technologii LED „uwolnił” żarówkę i sprawił, że niemal wszystkie jej barwy, formy i kształty są obecnie dozwolone. Zwolennicy bardzo nowoczesnych wnętrz, dla których dekoracyjne żarówki Edisona nie wydają się być atrakcyjne, mogą wybierać spośród szerokiej gamy współczesnych projektów, a niektóre z żarówek dostępnych na rynku mogą świecić w danym momencie dowolnie wybranym kolorem. Jeszcze inne charakteryzują się efektem 3D bądź przywodzą na myśl kule dyskotekowe. Takimi żarówkami można często sterować za pomocą pilota bądź aplikacji, by w kilka sekund stworzyć pożądaną atmosferę.
Na rynku dostępne są także żarówki w kształcie kamieni szlachetnych bądź z mlecznymi bańkami o wzorzystej fakturze, które w żadnej mierze nie przypominają gładkich, tradycyjnych, przezroczystych baniek. W minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach szczególnie dobrze sprawdzą się żarówki z efektem lustra, lub takie których połowa pokryta jest czarną lub złotą powłoką.
Żarówki dekoracyjne w Twoim wnętrzu
Istnieje wiele sposobów na zaaranżowanie dekoracyjnych żarówek we wnętrzu. Mogą być one jedynie elementem oprawy świetlnej i towarzyszyć abażurom i kloszom lamp wiszących, stojących, kinkietów i lamp biurkowych, bądź stanowić całkowicie samodzielne źródło światła. Sposób wykorzystania żarówek dekoracyjnych zależy od stylu wnętrza, zaplanowanego rodzaju oświetlenia, a także indywidualnych preferencji mieszkańców, którzy mogą cieszyć się widokiem żarnika czy żarówki lub preferować ukrycie ich przed wzrokiem obserwatora.
Żarówki dekoracyjne a lampy wiszące
Dekoracyjne żarówki w stylu retro stosuje się najczęściej w zestawieniu z lampami ze szklanym - transparentnym lub przydymionym - kloszem, a także z lampami w stylu vintage lub w stylu industrialnym, które eksponują żarówkę. Bardzo często zestawia się z nimi także ażurowe, druciane klosze o geometrycznych kształtach. Forma klosza, jak i całej oprawy wcale nie musi być bowiem stylizowana na klasyczną lampę sprzed lat, gdyż żarówki z dekoracyjnym żarnikiem równie dobrze prezentują się z nowoczesnymi, prostymi formami, a także - a może przede wszystkim – z surowymi, ciężkimi projektami w stylu industrialnym.
Żarówka Edisona kontra nowoczesna lampa?
Żarówki dekoracyjne w stylu tradycyjnych żarówek Edisona wcale nie muszą kłócić się z nowoczesnymi projektami lamp. Dobrym przykładem udanego mariażu prostej formy z żarówką ze stylizowanym żarnikiem może być lampa Onyx, której piękno tkwi w podłużnym, zaoblonym kloszu z przydymionego szkła w eleganckim grafitowym odcieniu. Gładkie, czyste linie lampy doskonale harmonizują z podłużną żarówką ze stylizowanym żarnikiem, a ciepła barwa światła podkreśla kojącą naturę tego projektu.
Żarówki dekoracyjne w wersji solo
Dekoracyjne żarówki nie zawsze potrzebują oprawy, bo same w sobie mogą być ozdobą wnętrza i stanowić kompletną oprawę świetlną. Najczęściej żarówki dekoracyjne w solowym wydaniu spotyka się we wnętrzach industrialnych, food hallach, kawiarniach bądź restauracjach, gdzie zawieszone na kablach w tekstylnym oplocie – pojedynczo lub w grupach - doskonale budują postindustrialny klimat. Tekstylne oprawy kabli – podobnie jak te wykonane z tworzywa - występują obecnie w wielu kolorach, które można dobierać na zasadzie harmonii lub kontrastu względem koloru ścian i wystroju wnętrza.
Stylowe żarówki wykorzystywane są także często w zestawieniu z prostymi kinkietami. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie nie sprawdza się dobrze w sypialni, gdzie widok „gołej” żarówki może być zbyt męczący i niesprzyjający wieczornej lekturze. Jeśli natomiast masz chęć na oryginalną lampkę, która podkreśli nieformalny, luźny charakter pomieszczenia, a jednocześnie będzie bardzo ekonomiczna, zawsze możesz postawić na dużą bańkę z dekoracyjnym żarnikiem i położyć ją na stoliku kawowym, a nawet na podłodze.
Nie możesz się zdecydować? Pójdź na kompromis!
Jeśli bardzo podobają Ci się żarówki Edisona, ale „goła” żarówka to dla Ciebie „zbyt wiele”, pójdź na kompromis i wybierz taką lampę, która pozwoli Ci cieszyć się wyglądem retro żarówek, a jednocześnie będzie się z nimi idealnie komponować, „zmiękczając” nieco ich surowy charakter. Takie lampy znajdziesz w kolekcji lamp Longis, charakteryzującej się niewielkimi, stylizowanymi szklanymi kloszami oraz zawieszeniami w tekstylnym oplocie. Transparentne klosze dostępne są w 4 różnych kształtach, pasujących do różnej wielkości żarówek. Ponadto kolekcja Longis dostępna jest w wersji chromowanej z kablami w tekstylnym oplocie występującymi w wielu kolorach oraz czarno-złotej - ze złotymi oprawkami żarówek i czarnymi kablami. Lampy te pięknie prezentują się czy to w sypialni czy w kuchni, a także w salonie, eksponując dekoracyjne żarówki i nadając wnętrzu retro klimat.
Podsumowując – dekoracyjne żarówki, szczególnie te ze stylizowanym żarnikiem będą doskonałym uzupełnieniem stylowej lampy, a także sposobem na oryginalne oświetlenie wnętrza. Pamiętaj, by dobrze dobrać żarówkę do wielkości i kształtu lampy i ciesz się światłem, w jego klasycznej postaci!