Grynasz Studio
Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz - Grynasz Studio
O kolekcji lamp Apolin
Inspiracją dla kolekcji lamp Apolin były projekty, które powstawały w Polsce i Europie w latach 50–70. XX wieku, a w szczególności lampy produkowane w zakładach MEOS i ZAOS. Nawiązanie dialogu z polskimi projektantami znalazło swoje odzwierciedlenie w nazwie kolekcji, która nawiązuje do Apolinarego Jana Gałeckiego - jednego z czołowych projektantów i konstruktorów działających w tamtym okresie w Polsce.
W czasach wiecznego braku surowców, konieczność oszczędzania zmuszały konstruktorów do poszukiwań i produkcji przedmiotów, które były zarówno funkcjonalne, jak i trwałe. Założenia projektowania ”na lata” i wykorzystywane materiały tożsame są z ideami zrównoważonego rozwoju, a także odpowiedzialnego projektowania. Lampy Apolin mogą być naprawiane, poddawane konserwacji, przekazywane z pokolenia na pokolenie.
W skład kolekcji wchodzą lampy wiszące, kinkiety i lampy stołowe, w tym przenośne, charakteryzujące się prostymi, geometrycznymi kształtami, fasetkowymi czaszami i zaokrąglonymi narożnikami. Oprawy wykonane z profilowanej stali nierdzewnej mają lekki i ponadczasowy charakter. Forma i funkcja są tutaj równorzędne i wzajemnie się wspierają.
Projektanci podeszli holistycznie do koncepcji oświetlenia wnętrz, oferując zarówno szeroką różnorodność lamp w kolekcji, jak i możliwość regulacji natężenia i temperatury barwowej światła. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się światłem towarzyszącym im w pracy i codziennych rytuałach, odpowiadającym potrzebom chwili, i porze dnia – światłem, które podąża za ich indywidualnym rytmem i nastrojem.
Apolin to obietnica miękkiego światła, form i materiałów przyjaznych użytkownikom, historii designu, wnętrzom i naszej planecie. To lampy i światło, które są tu i teraz, czerpiąc z przeszłości, w trosce o przyszłość.
Kolekcja lamp Apolin to pierwsza tak duża kolekcja lamp w portfolio Grynasz Studio.
Kolekcja lamp Apolin KASPA X Grynasz Studio X Fundacja Bochińskich
Kolekcja Apolin jest efektem trójstronnej współpracy między Kaspa, Grynasz Studio i Fundacją Bochińskich, która promuje polski dizajn i polską myśl projektową. Celem współpracy jest odpowiedź na realne potrzeby architektów i projektantów wnętrz, a także promocja polskich marek, rzemiosła i designu w najlepszym wydaniu. Wzajemne wsparcie, zaowocowało powstaniem linii Kaspa by designers, w ramach której proponujemy kolekcje tworzone przez polskich projektantów.
Więcej o współpracy i kolekcji Apolin przeczytasz w artykule na portalu designnawynos.pl
Dobry Wzór 2024 dla kolekcji lamp Apolin
Podczas uroczystej gali konkursu Dobry Wzór, która odbyła się 6 listopada w siedzibie konkursu - Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, kolekcja lamp Apolin projektu Grynasz Studio otrzymała główną nagrodę i znak Dobry Wzór 2024 w kategorii Dom / Oświetlenie.
Jury konkursu w składzie Michalina Pietrzyk, Hanna Wróblewska, Daniel Kraszewski, Michał Bonikowski, Mikołaj Wierszyłłowski, Prof. Jerzy Porębski, Prof. Grzegorz Niwiński, Prof. Dr Hab. Marek Adamczewski, Edyta Demby-Siwek, Tomasz Pągowski, Izabela Banaś, Kamil Kowalski, Agnieszka Stefańska, Katarzyna Księżopolska, przyznało nam tę nagrodę „Za zróżnicowaną kolekcję oświetlenia, która w świeży sposób przybliża dzisiejszemu użytkownikowi dorobek poprzednich pokoleń. W tym przypadku Polskich Zakładów Metalowych MEOS i ZAOS.” Więcej o nagrodzie przeczytasz tu.
Kolekcja Apolin w zbiorach Muzeum Narodowego!
Decyzją Muzeum Narodowego w Warszawie kolekcja lamp Apolin zaprojektowana dla marki Kaspa przez Martę Niemywską Grynasz i Dawida Grynasza z Grynasz Studio przy trójstronnej współpracy z Fundacją Bochińskich, została wpisana do zbiorów Muzeum i będzie elementem stałej wystawy Galeria Wzornictwa Polskiego.
Jest to nie tylko ogromne wyróżnienie dla projektantów, naszej marki i wszystkich stron i osób kreatywnych zaangażowanych w powstanie tej rodziny lamp, ale także dowód na to, że polskie wzornictwo i polska myśl projektowa, nie istnieją w oderwaniu od kontekstu historycznego, że czerpią i inspirują się tym, jak rozwijał się przed laty i przez lata polski i europejski dizajn, jak zmieniały się przedmioty, którymi otaczamy się na co dzień. W jaki sposób projekt Apolin nawiązuje do historii polskiej myśli projektowej, w jakim obszarze jest kolekcją lamp na wskroś nowoczesnych i jaką przestrzenią jest Galeria Wzornictwa Polskiego, o tym piszemy poniżej! Zapraszamy do lektury.