Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Grynasz Studio

2024-02-05
Grynasz Studio

Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz - Grynasz Studio

Grynasz Studio założone w 2010 roku przez Martę Niemywską-Grynasz i Dawida Grynasza jest multidyscyplinarnym zespołem projektantów, specjalizującym się w projektowaniu mebli, produktu oraz wspieraniu firm w tworzeniu strategii wzorniczych.
Grynasz Studio ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień w konkursach projektowych, a także realizacje dla wielu firm i organizacji m.in. Bizzarto, Cosentino, Kaspa, Fundacja Bochińskich, MUJI, NAP, OKA Büromöbel, Kleiber, VOX, Devo, Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Projekty Grynasz Studio można także podziwiać na polskich i światowych wystawach, takich jak Milan Design Week, Maison Object, London Design Fair, Warsaw Home, Tokyo Design Week, czy w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz chętnie eksperymentują z nowymi materiałami i technologiami, sięgając także do tradycji polskiego rzemiosła i historii myśli projektowej. W swojej pracy kierują się ideą zrównoważonego dizajnu i poszanowaniem dla zasobów naszej planety.
Foto portret: Paulina Angielczyk

O kolekcji lamp Apolin

Inspiracją dla kolekcji lamp Apolin były projekty, które powstawały w Polsce i Europie w latach 50–70. XX wieku, a w szczególności lampy produkowane w zakładach MEOS i ZAOS. Nawiązanie dialogu z polskimi projektantami znalazło swoje odzwierciedlenie w nazwie kolekcji, która nawiązuje do Apolinarego Jana Gałeckiego - jednego z czołowych projektantów i konstruktorów działających w tamtym okresie w Polsce.

W czasach wiecznego braku surowców, konieczność oszczędzania zmuszały konstruktorów do poszukiwań i produkcji przedmiotów, które były zarówno funkcjonalne, jak i trwałe. Założenia projektowania ”na lata” i wykorzystywane materiały tożsame są z ideami zrównoważonego rozwoju, a także odpowiedzialnego projektowania. Lampy Apolin mogą być naprawiane, poddawane konserwacji, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W skład kolekcji wchodzą lampy wiszące, kinkiety i lampy stołowe, w tym przenośne, charakteryzujące się prostymi, geometrycznymi kształtami, fasetkowymi czaszami i zaokrąglonymi narożnikami. Oprawy wykonane z profilowanej stali nierdzewnej mają lekki i ponadczasowy charakter. Forma i funkcja są tutaj równorzędne i wzajemnie się wspierają.

Projektanci podeszli holistycznie do koncepcji oświetlenia wnętrz, oferując zarówno szeroką różnorodność lamp w kolekcji, jak i możliwość regulacji natężenia i temperatury barwowej światła. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się światłem towarzyszącym im w pracy i codziennych rytuałach, odpowiadającym potrzebom chwili, i porze dnia – światłem, które podąża za ich indywidualnym rytmem i nastrojem.

Apolin to obietnica miękkiego światła, form i materiałów przyjaznych użytkownikom, historii designu, wnętrzom i naszej planecie. To lampy i światło, które są tu i teraz, czerpiąc z przeszłości, w trosce o przyszłość.

Kolekcja lamp Apolin to pierwsza tak duża kolekcja lamp w portfolio Grynasz Studio. 

Kolekcja lamp Apolin KASPA X Grynasz Studio X Fundacja Bochińskich

Kolekcja Apolin jest efektem trójstronnej współpracy między Kaspa, Grynasz Studio i Fundacją Bochińskich, która promuje polski dizajn i polską myśl projektową. Celem współpracy jest odpowiedź na realne potrzeby architektów i projektantów wnętrz, a także promocja polskich marek, rzemiosła i designu w najlepszym wydaniu. Wzajemne wsparcie, zaowocowało powstaniem linii Kaspa by designers, w ramach której proponujemy kolekcje tworzone przez polskich projektantów. 

Więcej o współpracy i kolekcji Apolin przeczytasz w artykule na portalu designnawynos.pl

Kolekcja Apolin Grynasz Studio dla Kaspa
Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel