Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak oświetlić mały pokój?

2021-11-04
Jak oświetlić mały pokój?

Jak oświetlić niewielkie wnętrze?

Planujesz oświetlenie niewielkiego pokoju? Dobrze, że jesteś! Poniżej znajdziesz podstawowe zasady, jakimi warto kierować się planując i wybierając oprawy świetlne do małych przestrzeni, jak również propozycje konkretnych lamp, które doskonale sprawdzą się w małych metrażach. Mamy dla Ciebie także kilka trików, dzięki których Twój pokój wyda się większy i wyższy, a Ty z przyjemnością będziesz spędzać w nim swój wolny czas.

Starannie zaplanuj oświetlenie

Planując oświetlenie małego pokoju, musisz pamiętać o czterech głównych zasadach:

 • Doświetl każdy kąt pokoju – oświetlenie niewielkiego pokoju rozplanuj tak, by doświetlić wszystkie jego zakamarki. Jedna lampa być może wystarczy by zapewnić wystarczającą ilość światła, ale z pewnością nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu przestrzeni oraz efektownym wyglądzie.
 • Pamiętaj o oświetleniu warstwowym – jedna z głównych zasad oświetlenia wnętrz to zasada oświetlenia warstwowego, obecnego na wszystkich „wysokościach” pomieszczenia. W praktyce oznacza to, że oświetleniu sufitowemu powinny towarzyszyć zarówno kinkiety, jak i lampy podłogowe czy stołowe. Dzięki trzymaniu się tej zasady – także podczas planowania oświetlenia małego pokoju - nie tylko doskonale oświetlisz wnętrze, ale także podkreślisz jego wystrój i stworzysz odpowiednią atmosferę o każdej porze dnia i nocy.
 • Na etapie projektu uwzględnij wszystkie rodzaje oświetlenia – projektując oświetlenie małego wnętrza, pamiętaj także o tym, by wybrane przez Ciebie lampy spełniały trzy podstawowe role oświetlenia – oświetlenie ogólne, oświetlenie punktowe oraz zadaniowe (służące praktycznym celom i zgodne z funkcjonalnością pomieszczenia). Po określeniu ilości i rodzaju lamp, odpowiednio zaprojektuj instalację (gniazdka, włączniki, etc.)
 • Postaw na odpowiednie lampy – wybierając konkretne oprawy świetlne zwróć uwagę, by nie przytłaczały one swymi rozmiarami wnętrza, a ich klosze czy abażury, nie „zabierały” zbyt dużej ilości światła. O tym, jakie lampy najlepiej sprawdzają się w małych pokojach piszemy poniżej.

Jakie lampy wybrać do małego wnętrza?

Jeśli wiesz już, jakiego rodzaju oświetlenia potrzebujesz i w jakich miejscach będzie ono obecne w Twoim wnętrzu, pora wybrać konkretne lampy i oprawy. Poniżej znajdziesz wskazówki oraz kilka konkretnych przykładów lamp, które najpiękniej zabłysną w małych wnętrzach, a także dodatkowe porady dotyczące urządzania niewielkich przestrzeni.

 • Lampa sufitowa lub plafon. Zrezygnuj z dużych lamp wiszących czy ciężkich żyrandoli, które mają tendencję do przytłaczania przestrzeni, na rzecz eleganckich lamp sufitowych lub klasycznych bądź nowoczesnych plafonów. Lampy te nie zajmują dużo przestrzeni we wnętrzu i dodają mu lekkości. Doskonałym przykładem lampy sufitowej - dość uniwersalnej i pasującej zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji - jest lampa Astra, dostępna w wersji z 4 bądź 6 kulistymi kloszami. Lampa ta jest nie tylko niska, ale także dzięki ciekawym, asymetrycznie ułożonym ramionom, dość rozłożysta, co sprawia, że doskonale doświetla cały pokój. Jeśli szukasz czegoś bardziej nowoczesnego i neutralnego, wybierz plafon, który wtopi się w aranżację wnętrza.
 • Lampy z przezroczystym kloszem. Wybierając lampę do małego wnętrza warto postawić na projekty z kloszami wykonanymi z transparentnego szkła. Nie zmniejszają one optycznie przestrzeni, dodają jej lekkości, a przy okazji świetnie rozprowadzają światło. Przykładem takiej lampy może być nieco ekstrawagancka, nowoczesna lampa Avia, bądź bardziej klasyczna lampa Alur, dostępna w złotym, jak i czarnym kolorze wykończenia.
 • Lampy minimalistyczne. W małych pomieszczeniach świetnie sprawdzają się również lampy o minimalistycznym charakterze, z prostymi kloszami także w postaci listew przysufitowych z kierunkowymi reflektorami.
 • Kinkiety. Wybierając kinkiety do niewielkich pomieszczeń postaw na te emitujące światło równocześnie w górę, jak i w dół. Tego rodzaju oświetlenie zbuduje atmosferę, ale także sprawi, że pokój wyda się wyższy i większy.
 • Oświetlenie poboczne. Poza lampą centralną, wprowadź do wnętrza oświetlenie poboczne, bądź w postaci dodatkowych, niewielkich lamp wiszących (umieszczonych na przykład nad stolikiem kawowym lub po obu stronach łóżka). W tej roli doskonale sprawdzą się niewielkie, ale jakże efektowne lampy Lamia) a także lampy stołowe – najlepiej z transparentnym kloszem.
 • Unikaj lamp rzucających światło w dół. Wybierając lampy do małego pokoju pamiętaj także o tym, by unikać opraw rzucających światło w dół. Lampy takie często rzucają cień na sufit, a ten z kolei sprawia, że pomieszczenie wydaje się mniejsze. Dlatego warto wybierać lampy z transparentnymi lub kulistymi kloszami, które równomiernie rozprowadzają światło a także oprawy, kierujące je zarówno ku górze, jak i w dół.
 • Lampy podłogowe lub stołowe ustaw w rogach pokoju. Do rozświetlenia najdalszych zakamarków pokoju użyj lamp podłogowych lub stołowych. Wybieraj lampy stołowe z otwartymi abażurami, wykonanymi najlepiej z połyskliwych, błyszczących materiałów (takie jak lampa Lora), których blask pomoże Ci lepiej wykorzystać światło naturalne (piszemy o tym więcej poniżej).

Maksymalnie wykorzystaj światło naturalne

W urządzaniu małego pokoju i planowaniu jego oświetlenia, warto także zastanowić się nad tym, jak w najlepszy sposób wykorzystać naturalne, dzienne światło, które szczególnie w zimowych i jesiennych dniach i miesiącach jest na wagę złota. Światło słoneczne sprawia bowiem, że czujemy się lepiej, mamy dobry nastrój, jesteśmy mniej senni, dlatego szczególnie w pokoju z oknami wychodzącymi na  północ lub wschód, warto zadbać o możliwie jak najlepszą jego ekspozycję. W tym celu zrezygnuj z ciężkich zasłon lub szerokich żaluzji, a ewentualne problemy z nadmierną ekspozycją na słońce w okresach letnich rozwiąż za pomocą specjalnych folii na szyby lub rolet, które jesienią lub zimą będziesz mógł zwinąć tak, by maksymalnie odsłonić okno.

 • Nasza rada: Wybierając żarówki do domu pamiętaj, by wybierać te, które najlepiej imitują światło naturalne. Czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest wskaźnik oddawania barw Ra (CRI).  Im wyższy Ra (jego maksymalna wartość wynosi 100), tym lepsza jakość sztucznego oświetlenia i tym bardziej zbliżone jest ono do światła naturalnego. W oświetleniu mieszkań zaleca się stosowanie żarówek o wskaźniku oddawania barw wynoszącym co najmniej 80. Jeśli chodzi natomiast o temperaturę barwową światła, należy pamiętać, że światło najbardziej zbliżone do naturalnego (zwane także neutralnym), emitują żarówki o wartości około 4000K. Światło to pobudza i motywuje do działania, dlatego jeśli zależy Ci raczej na przytulnej atmosferze we wnętrzu, wybierz żarówki o barwie ciepłej – poniżej 3500K. Więcej o kluczowych parametrach światła przeczytasz w naszym artykule TUTAJ.

Pamiętaj o „rozświetlających dodatkach"

W oświetleniu i doświetleniu małego pokoju pomogą Ci także odpowiednie kolory, dodatki i materiały. Efekt większej ilości światła we wnętrzu uzyskasz na przykład wprowadzając do pokoju lustra, lustrzane meble i szklane dodatki. Kolejnym sposobem na rozświetlenie wnętrza jest stosowanie połyskujących lub błyszczących frontów, materiałów, tapet, etc. Pamiętaj, że matowe powierzchnie pochłaniają światło dlatego staraj się unikać ich w małych pokojach, chyba że zależy Ci na kameralnym, „mrocznym” efekcie. Nie bez znaczenia jest także kolor ścian i sufitu. Biel i jasne barwy z pewnością pomogą Ci w „wydobyciu” z Twojego wnętrza jeszcze większej ilości światła.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak efektownie i efektywnie oświetlić niewielki pokój. Jeśli natomiast mierzysz się z oświetleniem niskiego pokoju, przeczytaj nasz krótki poradnik TUTAJ i zobacz, jak wiele możesz zrobić światłem!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

pixel