Lampy w stylu Japandi. Jak urządzić i oświetlić takie wnętrze?
Lampy w stylu Japandi. Jak oświetlić i urządzić takie wnętrze?
Czym jest styl Japandi?
Japandi to bardzo modny ostatnio styl we wnętrzarstwie, będący połączeniem skandynawskiego, funkcjonalnego podejścia do aranżacji wnętrz (skandi) z minimalizmem i ascetyczną estetyką stylu japońskiego. Dziwi Cię ta mieszanka? Zwróć uwagę, że oba te style hołdują prostocie, lubią naturalne elementy, są lekkie i nieskomplikowane. Styl Japandi spodoba się zatem wszystkim tym, którzy cenią prostotę i minimalizm, ale lubią także naturalne motywy i ciepłe akcenty. Sprawdź, jakie wybrać lampy w stylu Japandi, jak zaaranżować takie wnętrze i zobacz nasze propozycje lamp, które doskonale współgrają z tym trendem.
Jak powstało Japandi?
Japandi to styl, który wbrew pozorom i japońsko brzmiącej nazwie, powstał w Europie. Kiedy duński admirał William Carstensen wrócił ze swojej podróży do Japonii w 1863 roku, napisał książkę opowiadającą o jego zauroczeniu Japończykami, ich estetyką i stylem życia, która to publikacja zainspirowała do tej dalekiej podróży wielu Duńczyków. Szybko odkryli oni, że japoński koncept wabi-sabi ma wiele wspólnego ze skandynawską ideą hygge i od tego momentu nordycki design mocno inspirował się japońską stylistyką, dając początek temu, co dziś kryje się pod nazwą Japandi (Scandi + Japan).
Co oznacza styl Japandi i jakie idee leżą u jego podstaw?
Japandi to mieszanka skandynawskiego i japońskiego podejścia do aranżacji wnętrz. To styl, w którym Zachód spotyka się ze Wschodem. To niezwykle udany mariaż japońskiej estetyki, filozofii wabi-sabi, rustykalnej naturalności, skandynawskiego podejścia do komfortu i minimalizmu oraz ciepła stojącego u podstaw hygge. To także nowa definicja luksusu we wnętrzach. Luksusu, w którym bogactwo i blask zastąpione zostały wyrafinowaną, subtelną estetyką i wysokiej jakości, naturalnymi materiałami.
Jak wybrać lampy do wnętrza w stylu Japandi i jak je urządzić? Poznaj kilka cennych wskazówek, które pozwolą ci stworzyć dom lub apartament w tym jednym z najgorętszych, a jednocześnie najspokojniejszych stylów wnętrzarskich ostatnich lat.
1. Minimalizm w skandynawsko-japońskim stylu
Wnętrza w stylu Japandi są uosobieniem skandynawskiego uwielbienia prostoty i koncepcji muji - japońskiej idei, która odnosi się do minimalistycznego sposobu urządzania domu. Ten minimalizm ma za zadanie nie tylko dobrze wyglądać, ale ułatwiać nam funkcjonowanie, uspokajać i wprowadzać harmonię do naszego życia.
Styl Japandi uwielbia otwarte przestrzenie, proste linie, naturalne światło i idzie w parze z ideą „less is more”, która dotyczy zarówno mebli, jak i dekoracji. Urządzając swój dom, postaw zatem na meble wielofunkcyjne, które pozwalają zmaksymalizować przestrzeń do życia. Jeśli natomiast chodzi o dekoracje, wybieraj te funkcjonalne, w stylu zen – jak wazon, lampa stołowa, kubek, czajniczek na herbatę lub tekstylia z naturalnych materiałów. Jeśli chcesz uwspółcześnić nieco swoje wnętrze, wprowadź kilka obrazów lub bardzo starannie wybranych dzieł sztuki rzemieślniczej, która w naturalny sposób odnosi się do koncepcji niedoskonałości, tak bliskiej naturze.
2. Drewno i naturalne materiały
Minimalizm stylu Japandi nie toleruje zbędnych przedmiotów, bibelotów i dekoracji, dzięki czemu daje poczucie spokoju, wolności i harmonii, przestrzeń do celebrowania piękna codzienności i naszego związku z naturą.
To styl, w którym królują naturalne materiały takie jak drewno, bambus, papier, kamień, ratan, ceramika, naturalne tkaniny, a także organiczne kształty i tekstury. Miłość do natury wynika zarówno z historii skandynawskiego designu, jak i japońskiego przywiązania do stylu wabi-sabi, esencji japońskiej estetyki i filozofii, który to styl podkreśla piękno niedoskonałości, prostoty i surowości naturalnych materiałów. Wabi-sabi postrzega zarówno design jak i życie jako niedoskonałe, ulotne i niekompletne, a naturalne materiały są najlepszym dowodem i ucieleśnieniem tej idei we wnętrzach.
Najważniejszym i dominującym materiałem stylu Japandi jest drewno. Drewno naturalne, o widocznym usłojeniu, gładkie lub szczotkowane, nielakierowane, pochodzące z różnych gatunków drzew, występujące obok siebie w różnych odcieniach i kolorach. W aranżacjach Japandi drewno stosowane jest zarówno na podłogach jak i w wykończeniu ścian, blatach oraz oprawach oświetleniowych. Meble w stylu Japandi to drewniane meble w duchu skandynawskim, o organicznych formach, sprawiające wrażenie przeskalowanych, często tapicerowane, gięte lub wyplatane.
3. Naturalna paleta barw
Styl Japandi to nie tylko umiłowanie natury wyrażone za pomocą naturalnych, surowych materiałów, ale także specyficznej, ograniczonej i organicznej palecie barw - barw ziemi. Dominującymi kolorami są:
- złamane odcienie bieli (kolor ścian),
- szarości i beże,
- zgaszone brązy,
- oliwkowa lub zgaszona zieleń,
- kolory gliny, kamionki i terakoty
To kolory które uspokajają, wyciszają. To paleta barw, która pozwala wybrzmieć detalom i teksturom.
4. Rośliny i organiczne formy
Zamiłowanie stylu Japandi do drewna idzie w parze z miłością do roślin we wnętrzach. Są one ich nieodłącznym elementem i występują zarówno w formie roślin doniczkowych, jak i kwiatów ciętych i dekoracyjny gałązek (oczywiście naturalnych). Rośliny wprowadzają do wnętrz spokój i harmonię, są generatorami pozytywnej energii, przypominają nam o naszym miejscu we wszechświecie, naszym związku ze światem przyrody. Relaksują, wpływają na jakość powietrza, są piękną dekoracją.
Rośliny to także doskonały przykład organicznych form, które są jednym z filarów stylu Japandi. Organiczne formy przemycane są pod postacią lamp, często przypominających muszle lub egzotyczne kwiaty, w formie wazonów i mis, a także za pomocą licznych zaobleń i tekstur przypominających naturalne formy występujące w przyrodzie.
5. Ciepło w stylu Hygge? Kolory, tekstury i światło!
Czym różni się styl Japandi od tak bliskiego mu stylu Scandi? Jedną z kluczowych różnic (obok zastosowania naturalnych materiałów i organicznych form) jest zastosowanie wspomnianej już powyżej cieplejszej, przygaszonej, neutralnej palety barw. Podczas gdy w stylu skandynawskim często spotykamy jaśniejsze, zimniejsze odcienie, w Japandi królują ciepłe odcienie ziemi, naturalna zieleń, brązy, beże i organiczne szarości.
Przytulność to jednak nie tylko uspokajające barwy, ale także miękkie tekstury i naturalne tkaniny, takie jak len, płótno czy boucle, a także ciepłe, miękkie, rozproszone światło.
Lampy w stylu Japandi to przede wszystkim lampy stołowe tworzące atmosferę przytulności i używane często zamiast światła górnego, lampy z abażurami z lnu lub tkaniny o grubym splocie, lampy wiszące z kloszami z mlecznego szkła lub papieru – kuliste lub o organicznych formach, oprawy świetlne z elementami z drewna lub ceramiki w mineralnych kolorach, z elementami o czarnym, matowym, szczotkowanym wykończeniu.
Lampy w stylu Japandi - inspiracje
Jak wybrać lampy do wnętrz w stylu Japandi? Podpowiadamy, mając nadzieję, że wśród naszych propozycji znajdziesz lampę, która podkreśli styl Twojego wnętrza.
- lampy stołowe, które wprowadzają do wnętrz naturalne materiały - lampy stołowe z abażurami z forniru z kolekcji Sawa Wood to projekt, który bardzo dosłownie wprowadza naturę do wnętrz. Abażury imitujące pnie drzew charakteryzują się pięknym, naturalnym usłojeniem i doskonale komponować się będą z drewnianymi podłogami czy panelami.
- lampy stołowe z abażurami z lnu i tkanin o grubym splocie, które doskonale pasować będą do jasnych odcieni i materiałów typowych dla wnętrz w stylu Japandi. Takie lampy Japandi najdziesz w naszej kolekcji Sawa Natur, która charakteryzuje się także rozłożystymi abażurami przypominającymi wietnamskie kapelusze
- minimalistyczne, proste, nie rzucające się w oczy, reflektory sufitowe i spoty. Oprawami, które świetnie wpiszą się w minimalizm stylu japandi będą z pewnością cylindryczne reflektory Barlo. Wybierz lampy w czarnym kolorze wykończenia, jeśli zależy Ci na kontraście lub białe, które wtopią się w tło białego sufitu i ścian.
- niezwykle minimalistyczną, a zarazem funkcjonalną propozycją pasującą do stylu japandi są także kinkiety Puro, które nie tylko zachwycają swoją lekkością i ascetycznym designem, ale które przede wszystkim są niezwykle praktyczne. Zamontuj kinkiet Puro w okolicy fotela, biurka lub kanapy i ciesz się skoncentrowanym strumieniem światłą zawsze wtedy, gdy go potrzebujesz.
- rośliny i kwiaty domowe to jedna z niewielu dekoracji akceptowanych w ascetycznym stylu japandi. Żeby wnętrze było jeszcze bardziej funkcjonalne, proponujemy lampy-doniczki z kolekcji Botanica Wood lub większą wersję stojącą Botanica XL. Lampy te, poza zintegrowaną osłonką na doniczkę, charakteryzują się drewnianymi pokrywkami i spodobają się w wszystkim tym, którzy chcą stworzyć w domu nie tylko oazę spokoju, ale także naturalną oazę pełną zieleni.
- świetnym sposobem na oświetlenie wnętrza w stylu japandi będą także proste, klasyczne plafony, których abażury wykonane zostały z tkaniny. Doskonałym przykładem takiej lampy jest szary plafon z kolekcji Space. Materiałowa rama wraz ze spodem plafonu wykonanym z wysokiej klasy tworzywa imitującego pergamin, dają efekt delikatnego światła, które ociepli minimalistyczny charakter przestrzeni.
- jeśli styl japandi podoba Ci się także ze względu na jego organiczne elementy, możesz nawiązać do tego motywu również poprzez dobór odpowiednich opraw świetlnych. Nowoczesna lampa Onyx to elegancka propozycja, która pasuje do stylistyki japandi nie tylko ciepłym, szarym kolorem wydłużonych kloszy, ale także minimalistycznym charakterem i formą przypominającą japońskie lampiony.
- japandi to także lekkość, dlatego wybierając lampy do wnętrza w tym stylu nie zapominaj o lampach z transparentnymi, szklanymi, kloszami, ażurowych konstrukcjach i wszystkich tych projektach, które zdają się unosić w powietrzu. Lampami, które łączą taką delikatność formy z ciepłem tkaniny i minimalistycznymi kształtami, są kuliste lampy wiszące z kolekcji Merida. Wybierz wersję z szarą lub beżową tubą i ciesz się elegancją i prostotą swojego wnętrza.
Styl Japandi - trend, który nie przemija
Co sprawia że styl Japandi stał się ostatnio tak popularny? Ta ciepła i przyjazna mieszanka, łączy cechy kilku popularnych stylów aranżacji wnętrz, biorąc z nich to co najlepsze i najbliższe swoim użytkownikom – neutralną kolorystykę, przytulny minimalizm, wysoką jakość, spokój i harmonię płynące z natury. Popularność stylu Japandi z pewnością wiąże się także z faktem, iż jest on niezwykle uspokajający, wyciszający, mocno rezonujący z potrzebami współczesnych użytkowników wnętrz, które doszły do głosu i mocno uwypukliły się w niespokojnych czasach pandemii Covid. To design, którego priorytetami są elementy i rozwiązania wspierające zdrowe, spokojne, życie. To wnętrza, które nie tylko wyglądają na prawdziwe, ale właśnie takie są.
W naszym mniemaniu styl japandi jest stylem doskonale odpowiadającym na potrzeby współczesnych użytkowników. Jego minimalizm i ascetyzm uwalniają głowę, a jednocześnie podkreślają designerskie, wysokogatunkowe, starannie dobrane meble i dodatki. Co jednak najważniejsze, mieszkania w stylu japandi stwarzają przestrzeń do wyciszenia i medytacji, która jest nam obecnie bardzo potrzebna. Japandi z pewnością będzie odpowiedzią na rozgorączkowany, zabiegany styl życia, łącząc ZEN z przytulnością hygge i tworząc domową oazę spokoju. Chociażby dlatego warto mieć go na oku.
Zastanawiasz się, w jakim stylu urządzić dom lub apartament i nie jesteś pewna/pewien czy styl japandi to to, czego szukasz? Sprawdź nasz poradnik "Jak dobrać lampę do stylu wnętrza?", w którym znajdziesz charakterystykę różnych stylów wnętrzarskich i w którym podpowiemy, jak dobrać lampy do każdego z nich.