Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Lampy z abażurem – do jakich wnętrz pasują najlepiej oraz jaki abażur wybrać?

2021-06-24
Lampy z abażurem – do jakich wnętrz pasują najlepiej oraz jaki abażur wybrać?

Lampy z abażurem - stylowy dodatek do pięknych wnętrz

Jeśli szukasz sposobu, aby dodać elegancji i piękna do wnętrza, lampy z abażurem są doskonałym wyborem. To oświetlenie, które zachwyca swoim unikalnym stylem i funkcjonalnością. Niezależnie od stylu jaki preferujesz, istnieje mnóstwo opcji, które odpowiadają każdemu gustowi i wnętrzu. Lampy z abażurem to nie tylko ozdoba, ale również doskonałe źródło światła. Abażury pomagają rozproszyć światło, tworząc przyjemne atmosferyczne oświetlenie, które nadaje pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Wielkość i kształt abażura mogą wpływać na sposób, w jaki światło jest rozpraszane i tworzyć interesujące efekty wizualne.

Pierwszym krokiem do wyboru idealnej lampy z abażurem jest określenie naszych potrzeb i zrozumienie funkcji, jakie ma pełnić oświetlenie. Czy planujesz korzystać z lampy głównie do czytania, relaksu czy dekoracji? Czy preferujesz jasne, intensywne światło, czy może bardziej stonowane i romantyczne? Zadając sobie te pytania, będziesz w stanie dobrać odpowiednią lampę z abażurem, która spełni Twoje oczekiwania zarówno pod względem estetyki, jak i funkcji. Sprawdź także nasz kompleksowy poradnik wyboru lamp stołowych i upewnij się, że wiesz wszystko o tych nastrojowych źródłach światła.

Jaką rolę w oświetleniu wnętrz odgrywają lampy stołowe?

Oświetlenie może pełnić we wnętrzach kilka funkcji:

  • doświetlenia danej powierzchni (najbardziej oczywista i podstawowa funkcja oświetlenia)
  • dostarczenie światła niezbędnego do wykonywania danych czynności (oświetlenie robocze)
  • zbudowanie atmosfery, poczucia ciepła i przytulności, stworzenie klimatu
  • podbicie stylistyki wnętrza

Głównym zadaniem lamp stołowych, jest zbudowanie klimatu we wnętrzu, ocieplenie go i  stworzenie przestrzeni, która koi zmysły, pozwala swoim domownikom na wyciszenie się, odstresowanie, odpoczynek po ciężkim dniu pracy. Lampy stołowe budują intymną atmosferę, dostarczając światło, które ma jedynie rozświetlać mrok, a nie oświetlać wnętrze. 

Lampy stołowe pełniące funkcję lampek nocnych, ustawianych najczęściej symetrycznie w parze po obu stronach łóżka, pozwalają wyciszyć się przed snem, budują romantyczną atmosferę w sypialni, towarzyszą nam w wykonywaniu ostatnich, a zimą także pierwszych czynności w czasie dnia.

Zgodnie z zasadą warstwowego oświetlenia we wnętrzach, należy tak projektować oświetlenie, by źródła światła we wnętrzu znajdowały się na różnych poziomach. To dlatego tak ważne jest uwzględnienie w projekcie lamp różnego rodzaju - stołowych, stojących, wiszących i kinkietów i warto pamiętać o tym już na etapie planowania instalacji elektrycznej we wnętrzu. Nic tak nie frustruje domowników, jak odsłonięte kable ciągnące się wzdłuż listew przypodłogowych od gniazdka do komody, na której chcemy ustawić dekoracyjne lampy stołowe czy konieczność wstawania z ciepłego łóżka, by zgasić światło główne, przy którym czytaliśmy książkę.

 

Lampy z abażurem - krótka historia i przegląd materiałów

Odkąd Edison w 1879 opatentował żarówkę i konieczne stało się oswojenie tego bardzo ostrego, jasnego, nieprzyjaznego dla oka źródła światła, lampy stołowe zyskały zupełnie nowe – bo dekoracyjne oblicze. W pierwszej połowie XIX wieku, zanim jeszcze do domów zawitały lampy Edisona, składające się z podstawy i wieńczącej ją żarówki, abażury lamp wykonywano ze szkła. Po wiekopomnym odkryciu i wprowadzeniu lamp z żarówką do domów angielskich mieszczan i dam, historia abażuru nabrała rozpędu, a wprowadzone na samym początku papierowe abażury szybko ustąpiły miejsca abażurom tekstylnym – początkowo bardzo dekoracyjnym, wiktoriańskim, a zatem bogatym w ozdoby, kontrastujące lamówki, koraliki i frędzle.

Współcześnie, w dobie minimalizmu, którego domeną jest upraszczanie form wyrazu, rzadko kiedy spotykamy tak bogato zdobione abażury materiałowe (chyba że we wnętrzach w stylu glamour, modern classic, vintage lub retro), a projektanci lamp skupiają się raczej na harmonijnym i ciekawym dopasowaniu abażuru do jego podstawy, na wysokiej jakości materiału, jego kolorze, fakturze czy sposobie wykończenia.

Do produkcji abażurów tekstylnych najczęściej wykorzystuje się takie materiały jak:

  • welur, welwet lub aksamit
  • satyna
  • len
  • bawełna
  • jedwab
  • a także tworzywa PCV z fakturą tkaniny.

Od wyboru tkaniny zależy stopień przepuszczalności światła, charakter lampy, a także jej styl. Abażury wykonane z mięsistych, pluszowych tkanin (np. weluru) są dość grube i nie przepuszczają światła, którego wiązki rozchodzą się jedynie w górę i/lub w dół, co buduje przytulną, intymną atmosferę. Abażury z cieńszych tkanin, przepuszczają naturalnie więcej światła, dzięki czemu nadają się na przykład do czytania.

Lampy z abażurem a styl we wnętrzu

Abażury do lamp występują w różnych rodzajach i stylach, dzięki czemu można łatwo dopasować je do wybranej stylistyki. Oto kilka popularnych materiałów stosowanych w produkcji abażurów z wyszczególnieniem stylów wnętrzarskich, do których najlepiej pasują:

    • Abażury z tkaniny: Wykonane z różnych rodzajów tkanin, takich jak jedwab, bawełna czy lniane. Abażury z tkaniny są miękkie w dotyku i dodają elegancji wnętrzom w stylu nowoczesnej klasyki, glamour czy retro. Abażury lniane lub z tkaniny o grubym splocie są także doskonałymi dodatkami do wnętrz w stylu Japandi czy rustykalnym.
    • Abażury z papieru: Wykonane z cienkiego, delikatnego papieru, który tworzy subtelne oświetlenie. Abażury z papieru są popularne w stylu japońskim i skandynawskim.
    • Abażury z metalu: Wykonane z metalu, często w stylu przemysłowym. Abażury z metalu dodają wnętrzu surowego charakteru i są często wybierane do nowoczesnych, brutalistycznych, industrialnych i minimalistycznych aranżacji.
    • Abażury ze szkła: Wykonane z przezroczystego lub kolorowego szkła, które tworzy efektowne oświetlenie. Abażury ze szkła są często stosowane w klasycznych i luksusowych wnętrzach w stylu penthouse.

Wybór abażura zależy od osobistych preferencji i stylu wnętrza. Ważne jest, aby dopasować abażur do reszty elementów w pomieszczeniu, takich jak meble, kolory ścian i dodatki.

Jak dopasować lampę z abażurem do stylu Twojego wnętrza - inspiracje

Masz już jasno określony styl, w jakim urządzasz swoje wnętrze i szukasz konkretnej lampy z abażurem, która podkreśli wybraną stylistykę? Mamy dla Ciebie kilka konkretnych projektów.

  • jeśli zdecydowałeś się na nowoczesną klasykę lub styl frenchc chic postaw na jasne, beżowe, złote lub szare abażury i poznaj kolekcję lamp SalvadorSawa Velvet New oraz ciepłą kolekcję lamp stołowych Lora;
  • do minimalistycznych, nowoczesnych, surowych wnętrz najlepiej pasują abażury wykonane z białego lub czarnego, gładkiego materiału, a także lampy z abażurami ze stali - szczególnie polecamy Twojej uwadze kolekcję lamp Apolin a jeśli szukasz lamp, które łączą prostotę z funkcjonalnością, sprawdź kolekcję Botanica.
  • skandynawską aranżację a także wnętrza w stylu Japandi doskonale dopełnią lampy stołowe z tekstylnymi abażurami w kolorach ziemi, szarościach lub bieli. Jeśli podoba Ci się połączenie skandynawskiej prostoty z japońska estetyką sprawdź nasze lampy w stylu Japandi, a w szczególności kolekcję Sawa Natur i Sawa Wood.

Lampy z abażurem z tkaniny - zalety

Wprowadzenie do wnętrza lamp z tekstylnymi abażurami ma wiele zalet i wzbogaca przestrzeń na wiele sposobów. Lampy z abażurem:

  • ocieplają wnętrza dzięki wprowadzeniu do nich elementów tekstylnych (na tej samej zasadzie, co dekoracyjne poduszki, zasłony, obicia, etc.),
  • zmiękczają światło i sprawiają, że jego blask jest delikatny, co pozwala na stworzenie intymnej atmosfery, sprzyjającej wyciszeniu lub długim, wieczornym rozmowom
  • mogą stać się kontrastującym elementem kolorystycznym we wnętrzu – przełamując jego monotonny, monochromatyczny charakter
  • podbijają wybraną kolorystykę wnętrza, stając się kolejnym elementem pasującym swoim odcieniem do wybranego koloru dodatków / wystroju
  • są elementem podkreślającym wybraną stylistykę wnętrza

Czy wiesz, że?

Kształt abażuru, zależy najczęściej od kształtu jego podstawy. Podstawy okrągłe lub te o zaokrąglonej formie, najlepiej prezentują się z abażurem o okrągłym przekroju. Podstawy kanciaste, w formie prostopadłościanu, itp. wyglądają atrakcyjniej z prostokątnymi lub kwadratowymi abażurami.

 

Jak czyścić materiałowy abażur?

Niezależnie od tego, czy nasz abażur wykonany jest z weluru, lnu czy jedwabiu, materiał ma to do siebie, że przyciąga kurz. Aby więc lampa z materiałowym abażurem pozostała ozdobą wnętrza, a jej nowoczesny design, nie poddał się podstępnej naturze kurzu, warto raz na tydzień lub co dwa tygodnie „odkurzyć” abażur, podczas rutynowych porządków, a co najmniej raz w roku zdjąć go w celu gruntownego wyczyszczenia. 

W zależności od tego, z jakiego materiału wykonany jest Twój abażur, możesz czyścić go:

  • miotełką do kurzu z piór lub wełny
  • szmatką z mikrofibry
  • miękką szczoteczką do ubrań
  • wałkiem czyszczącym do ubrań lub taśmą maskującą
  • suszarką do włosów
  • odkurzaczem z odpowiednią końcówką - miękką, okrągłą szczotką (tylko jeśli abażur nie jest wykonany z bardzo delikatnej tkaniny i nie posiada frędzli, etc.
  • bawełnianą rękawiczką (szczególnie jeśli abażur ma elementy wykonane ze szkła, unikniesz wtedy śladów po palcach)

Nie próbuj czyścić abażurów z tkaniny zwykłą ścierką do kurzu. Taki zabieg będzie miał odwrotny skutek i spowoduje, że kurz będzie jeszcze chętniej osiadał na Twojej lampie. Pamiętaj także, by przed rozpoczęciem „odkurzania” lampy odłączyć ją od zasilania i żeby zawsze czyścić abażur od góry do dołu.

  • Jeśli Twój abażur jest mocno zakurzony, zacznij od usunięcia zewnętrznej warstwy kurzu suszarką lub odkurzaczem, by uniknąć wałkowania się kurzu

Lampy z abażurem od Kaspa

W ofercie Kaspa znajdziesz wiele lamp z tkaninowymi abażurami. Poniżej zebraliśmy kilka ich najważniejszych cech, które - mamy taką nadzieję – zainteresują Cię i sprawią że chętnie zaprosisz wybrane lampy do swojego wnętrza. 

  • wszystkie abażury lamp Kaspa wykonywane są w całości w Polsce,
  • abażury wykończone są ręcznie lamówką, z największą starannością i dbałością o detale,
  • przeszycie na łączeniu jest bardzo estetyczne i zapobiega rozklejeniu się abażuru pod wpływem ciepła żarówki lub z upływem czasu,
  • abażury w każdym modelu są indywidualnie projektowane i produkowane, tak by uchwycić idealną proporcję względem podstawy każdej z lamp (w przeciwieństwie do abażurów lamp kompletowanych za pomocą abażurów dostępnych w danym momencie w fabryce),
  • część abażurów charakteryzuje się dodatkowym wypełnieniem od środka w tej samej tkaninie co zewnętrzna strona abażuru lub w kolorze miedzi (lampa Sawa) lub złota (kolekcja lamp LORA),
  • abażury welwetowe mienią się w świetle i mają strukturę aksamitu co oznacza, że włosek tkaniny można ułożyć ruchem ręki i w zależności od kąta padania światła otrzymujemy nieco inny odcień materiału,
  • abażury tkaninowe w lampach SALVADOR wykonane zostały z wysokogatunkowej tkaniny z domieszką nitki jedwabiu, o ciekawej, delikatnie połyskującej strukturze. Krawędź abażuru jest elegancko wykończona, dzięki zawinięciu tkaniny do środka (bez lamówki). Wypełnienie od środka w kolorze złota, pięknie odbija i rozprasza ciepłe światło.

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

pixel