Mid-century modern i kolekcja lamp Apolin – styl i design, który czerpie z przeszłości

2024-05-22
Mid-century modern i kolekcja lamp Apolin – styl i design, który czerpie z przeszłości
Liniowa lampa listwowa Apolin

Mid century modern – co to za styl?

Określenie Mid century oznacza naturalnie połowę wieku, ale w świecie projektowania mebli, wnętrz i dodatków odnosi się do stylu i estetyki połowy XX wieku, a konkretnie projektów i wnętrz z lat 50 i 60-tych. Wzornictwo i wnętrza midcentury modern wywodzą się ze szkoły Bauhausu, która promowała czyste linie i futurystyczne (jak na tamte czasy) projekty, kładła nacisk na funkcjonalność i minimalizm.

Rozwój technologii, masowej produkcji przemysłowej, gwałtowna urbanizacja, a także zmasowana migracja ludzi ze wsi do miast jakie charakteryzowały ten okres w historii, w połączeniu z silnym wzrostem demograficznym sprawiły, że projektanci musieli tworzyć projekty, które mogły być produkowane w dużych ilościach i w wielu wzorach i kolorach. Fakt, że ludzie masowo przeprowadzali się z dużych domów na wsi do mieszkań o zdecydowanie mniejszej powierzchni, sprzyjały jednocześnie idei minimalizmu i funkcjonalności, które są jednymi z podstawowych cech stylu mid century modern.

Założenia stylu, który wykształcił się w dobie masowej produkcji by odpowiedzieć na potrzeby rosnącej liczby klientów, najlepiej podsumowali w swoim manifeście jedni z najbardziej znanych projektantów tego okresu, zwanego także ‘Eames era’ – małżeństwo Ray i Charles Eames: "Getting the most of the best to the greatest number of people for the least amount of money." („Zaoferowanie jak największej liczbie osób tego, co najlepsze, jak najtaniej”. Jednocześnie surowce, z których korzystali projektanci – metal, szkło, drewno, sprawiły, że produkowane na masową skalę przedmioty, okazywały się tak naprawdę projektami na lata.

Jakie są podstawowe cechy stylu mid-century modern?

Wróćmy jednak do samego stylu i wnętrz, których stylistyka nadal inspiruje współczesnych architektów i projektantów. Czym dokładnie charakteryzuje się styl mid-century modern i na co zwrócić uwagę, urządzając mieszkanie czy apartament w nowoczesnej wersji estetyki połowy wieku?

1.      Minimalizm i funkcjonalność – wywodzące się ze szkoły Bauhausu uwielbienie dla prostych linii, funkcjonalności elementów wyposażenia i uporządkowanej, czystej przestrzeni

2.      Mieszanka faktur i materiałów – mid-century modern to styl, który pozwala łączyć różne rodzaje materiałów i tekstur i bawić się nimi, aby uzyskać pożądany efekt. W nowoczesnych wnętrzach urządzonych w tej stylistyce, jest przyzwolenie na łączenie materiałów naturalnych i sztucznych – na przykład drewna i włókna szklanego.

3.      Natura we wnętrzach – wnętrza w stylu midcentury modern to stylizacje, w których pojawia się wiele naturalnych materiałów i elementów. Doskonałym sposobem na wprowadzenie do wnętrz tego co „zewnętrzne” są domowe rośliny jak również wszelkie zabiegi, mające na celu wpuszczenie do środka światła słonecznego.

4.      Barwy ziemi - poza estetyką Bauhausu, styl wnętrz z połowy ubiegłego wieku jest mocno zakorzeniony w naturze, co przejawia się także w naturalnej, ziemistej palecie barw, przełamanej dodatkami w kolorze żółci, pomarańczu lub zieleni.

5.      Płaskie powierzchnie - innymi ważnymi cechami tego stylu we wnętrzach są płaskie powierzchnie, symetria i geometria, które odnoszą się zarówno do wnętrza, jak i zewnętrznej bryły.  We wnętrzach często spotyka się kanciaste meble o różnej wysokości, przewyższenia i zmiany wysokości, przy zachowaniu ogólnego odczucia symetrii i uporządkowania.

6.      Abstrakcyjne dodatki - poza czystymi liniami i minimalizmem, we wnętrzach w stylu mid-century modern spotyka się często abstrakcyjne dodatki i dekoracje - abstrakcyjną sztukę, tapety, obrazy, grafiki, dywany w abstrakcyjne wzory czy inne dekoracje.

Kolekcja lamp Apolin

Design połowy ubiegłego wieku – wielcy projektanci, ikony designu, niewyczerpane źródło inspiracji

Przemysłowe i technologiczne uwarunkowania i okoliczności towarzyszące, a właściwie prowadzące do wykształcenia się stylu mid-century modern, sprzyjały myśli kreatywnej i sprawiły, że to właśnie w tym okresie pojawiło się wielu wybitnych projektantów, tworzących meble, lampy i dodatki, które dziś określamy ikonami designu. Projektanci tacy jak Ray i Charles Eames, Ludwig Mies van der Rohe, Verner Pantone, Arne Jacobsen, Isamu Noguchi, Poul Henningsen czy Achille i Pier Castiglioni projektowali z myślą o masowej produkcji i produkcie przystępnym cenowo.

Również w Polsce nie brakowało projektantów, którzy tworzyli w tym okresie i których prace – choć nie tak znane jak ikony stworzone przez ich kolegów z Zachodu - przeszły do historii polskiego designu. Fotel 366 Józefa Chierowskiego, krzesło Muszelka Teresy Kruszewskiej, fotel RM 58 Romana Modzelewskiego czy meblościanka – koncept i ikona PRLu - projektu Bogusławy i Czesława Kowalskich to tylko kilka z naszych rodzimych projektów połowy ubiegłego wieku. Nierzadko projekty stworzone i wprowadzone do masowej produkcji „na Zachodzie”, były także produkowane przez nasze rodzime zakłady produkcyjne, które w poszukiwaniu szybkich, a także tanich w produkcji i trwałych - w obliczu wiecznego niedoboru surowców – produktów do polskich mieszkań i domów, podpatrywały i kopiowały projekty z zagranicznych katalogów. Projekty stworzone w Europie (we Włoszech, Austrii, Danii czy Niemczech) a także w Polsce w latach 1945 – 1960, nie tylko weszły do historii projektowania i stały się ikonami designu, poszukiwanymi, pożądanymi i wystawianymi na licznych aukcjach i wystawach, ale także są niewyczerpanym źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń architektów i projektantów, którzy z jednej strony puszczają oko w stronę historii designu, a z drugiej składają ukłon kolegom tworzącym w połowie ubiegłego wieku.

Kolekcja lamp Apolin

Nie tylko meble - lampy i oświetlenie w stylu mid-century modern

Wróćmy jednak do wyposażenia i stylistyki wnętrz midcentury modern. Jednym z kluczowych elementów tego stylu, a jednocześnie cechą typową jeśli chodzi o oprawy oświetleniowe stosowane we wnętrzach urządzonych w tej stylistyce, jest wykorzystanie materiałów takich jak metal, drewno i szkło. Materiały te są często łączone, a mariaż ten skutkuje projektami o eleganckim, bauhausowym, ponadczasowym charakterze.

Kolekcja lamp Apolin – lampy inspirowane Bauhausem i projektami powstałymi w połowie ubiegłego wieku

Kolekcja lamp Apolin, zaprojektowana dla Kaspa przez Grynasz Studio, to doskonały przykład designu w stylu mid-century modern. Designu, inspirowanego zarówno estetyką połowy ubiegłego wieku, jak i projektami, które powstawały w tym czasie w Europie i w Polsce, a w szczególności dorobkiem i lampami wytwarzanymi w tym okresie w polskich zakładach metalowych MEOS i ZAOS. Kolekcja wzięła zresztą swoją nazwę od postaci Apolinarego Gałeckiego – architekta, żołnierza AK, uczestnika Powstania Warszawskiego, a także projektanta i konstruktora lamp w Stołecznych Zakładach Metalowych Nr 2 Przemysłu Terenowego w Warszawie.

W skład kolekcji wchodzą lampy wiszące (liniowe i wieloramienna), kinkiety, a także lampy stołowe. Wszystkie oprawy z kolekcji wykonane są z metalu – 1,5 mm stali nierdzewnej malowanej proszkowo lub (w przypadku lamp stołowych) ze szczotkowanej stali i mosiądzu. Inspirując się historią, projektanci - Marta i Dawid Grynasz, nie zapomnieli jednak o współczesnym użytkowniku, jego stylu życia i samopoczuciu, wyposażając modernistyczną formę w nowoczesne technologie, umożliwiające regulację w zakresie natężenia i temperatury barwowej światła. Tym samym rodzaj emitowanego światła można dostrajać do pory dnia, potrzeb i nastroju, ciesząc się jednocześnie ponadczasowym klimatem midcentury modern.

Mieszkanie w stylu mid-century modern – 5 rad dla wielbicieli stylu

Na koniec mamy dla Ciebie kilka dodatkowych rad, które pozwolą Ci zaaranżować wnętrze w ponadczasowym, funkcjonalnym i przyjemnym dla oka stylu mid-century.

  • wybierz jeden lub dwa elementy, które przyciągną wzrok – abstrakcyjny obraz, dywan czy krzesło – ikonę designu,
  • eksperymentuj z kolorem – choć paleta barw typowych dla midcentury modern jest neutralna, nie bój się dodać do niej kilku kropli żywego odcienia, który doda wnętrzu charakteru,
  • nie zapomnij o sztuce – postaw na odważny obraz czy grafikę, najlepiej dużych rozmiarów i o określonej, mocnej kolorystyce,
  • wybierz wiele, różnego rodzaju lamp wiszących i wykorzystaj je jako oświetlenie funkcjonalne, ale także dekoracyjne. Świetnie sprawdzą się również odważne, designerskie lampy stołowe i podłogowe,
  • pamiętaj o prostocie, przestrzeni, czystości, naturze i świetle – usuń zbędne elementy wyposażenia i dekoracje, wpuść do wnętrza powietrze, rośliny i słońce!  

Wystrój wnętrz urządzonych w stylu mid century modern ma świeży klimat z oldschoolową nutą, jest estetyczny, ergonomiczny, a także minimalistyczny, łącząc wygodę z funkcjonalnością. To właśnie te cechy sprawiają, że jest on ponadczasowy i… znów w trendzie! Nic dziwnego. Będąca uosobieniem czystych form i kształtów, lubiąca uporządkowaną przestrzeń i retro klimat estetyka midcentury modern, idealnie pasuje do współczesnych mieszkań i apartamentów i spełnia potrzeby ich użytkowników.

Zastanawiasz się, w jakim stylu urządzić dom lub apartament i nie jesteś pewna/pewien czy styl penthouse to to, czego szukasz? Sprawdź nasz poradnik "Jak dobrać lampę do stylu wnętrza?", w którym znajdziesz charakterystykę różnych stylów wnętrzarskich i w którym podpowiemy, jak dobrać lampy do każdego z nich.

Lampka stołowa Apolin złamany róż
Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

pixel