Oświetlenie nastrojowe - jak stworzyć nastrój za pomocą światła w 6 prostych krokach

2021-12-02
Oświetlenie nastrojowe - jak stworzyć nastrój za pomocą światła w 6 prostych krokach

Nastrojowe oświetlenie, czyli jak stworzyć klimat we wnętrzu za pomocą światła

Światło sztuczne ma zapewnić nam jasność i widoczność w momencie, w którym zapada zmierzch, kiedy dzień jeszcze nie wstał, kiedy na dworze jest szaro i ponuro. To oczywiście najbardziej funkcjonalna i praktyczna strona oświetlenia wnętrz - oświetlenia, które ma służyć nam w codziennych czynnościach, przygotowywaniu posiłków czy w pracy.

Światło to jednak nie tylko nasz sługa, ale także towarzysz, przyjaciel i niezastąpiony sprzymierzeniec, jeśli chodzi o tworzenie nastroju we wnętrzach. To ono sprawia, że nie tylko lepiej widzimy, ale także lepiej się czujemy. Na pewno zauważyłaś/-łeś, że w słoneczny dzień mamy zazwyczaj więcej energii i pozytywne nastawienie do życia.

Na tej samej zasadzie odpowiednie światło potrafi  wpłynąć na nasz nastrój, kiedy przebywamy we wnętrzu - od podnoszenia na duchu po kiepskim dniu w pracy, przez stworzenie romantycznego nastroju, po intymną atmosferę sprzyjającą zwierzeniom czy wieczornemu wyciszeniu z książką i filiżanką ulubionej herbaty. Jak wykorzystać światło, by w naszym domu było przytulnie i by każdy czuł się w nim dobrze? Podpowiadamy!

1. Różnorodność opraw świetlnych - klucz do nastrojowego oświetlenia we wnętrzu

Jeśli zależy Ci na wnętrzach o kojącym charakterze, nie oświetlaj ich za pomocą jednej lampy sufitowej. Wykorzystanie lamp różnego rodzaju zdaje się być dość oczywiste, jednak nadal mamy tendencję do wyposażania naszych pokoi (szczególnie tych mniejszych - sypialni, pokoi gościnnych czy pokoi dzieci) w jedno, centralne źródło światła. Górne lampy tworzą nieprzyjemne cienie i poświatę, a ponadto dają zazwyczaj mocne, oślepiające światło, które nie sprzyja przyjaznej atmosferze.

Pamiętaj, że projektując oświetlenie we wnętrzu należy uwzględnić jego różne przeznaczenie – od oświetlenia centralnego, przez robocze, aż po nastrojowe. Mieszając różnego rodzaju lampy i rozmieszczając je w systemie warstwowym – od sufitowego, przez ścienne, po lampy stołowe, możemy dopasować światło do pory dnia, aktywności i pożądanego nastroju.

Oświetlenie warstwowe - opierające się na różnego rodzaju lampach - dodaje wnętrzom wielowymiarowości, głębi, i sprawia, że te stają się bardziej ekscytujące.

2. Stwórz nastrojowe oświetlenie za pomocą kinkietów

Kinkiety to efektowny sposób na wykreowanie atmosfery we wnętrzu i doskonała alternatywa dla oświetlenia górnego. Kinkiety kierujące światło w górę, sprawiają, że pokoje wydają się wyższe, podczas gdy te świecące w dół, podkreślają szerokość pomieszczenia i tworzą przytulną atmosferę, nawet w bardzo przestronnych wnętrzach.

Punkty świetlne rozmieszczone symetrycznie na ścianie pokoju czy korytarza, emanują delikatnością i nadają wnętrzom intymnego charakteru. Dostępne w szerokim wachlarzu opcji, zarówno w wersjach klasycznych, jak i industrialnych czy bardzo nowoczesnych i minimalistycznych, będą doskonałym uzupełnieniem każdego rodzaju stylizacji.

Nasza rada: Kinkiety w salonie zawieś tak, by ich górna krawędź znalazła się na poziomie oczu. W ten sposób światło nie będzie razić domowników. Jeśli natomiast planujesz wykorzystać kinkiety zamiast lampek nocnych, zawieś je po obu stronach łóżka na wysokości ramienia.

3. Zmień nastrój za pomocą lamp podłogowych

Lampy podłogowe to kolejny sposób na zbudowanie atmosfery we wnętrzu, a także doskonała alternatywa dla światła górnego. Lampy podłogowe ustawione w rogach salonu czy sypialni, będą także rewelacyjnym, dyskretnym światłem akcentującym, a lampa umiejscowiona za kanapą w strefie wypoczynku, podkreśli jej przytulną, relaksacyjną funkcję.

Jeśli szukasz efektownego sposobu na zbudowanie nastroju we wnętrzu i posiadasz kominek, ustaw dwie lampy stojące po jego obu stronach - nawet nie wyobrażasz sobie, jak duże wrażenie zrobi ta kompozycja na odwiedzających Cię gościach! Jeśli zależy Ci natomiast na dobrej atmosferze w czasie posiłków i na nastroju, który sprzyja rodzinnym rozmowom, postaw lampę podłogową w sąsiedztwie stołu w jadalni czy kuchni i ciesz się pozytywnym, smakowitym klimatem.

Nasza rada: Jeśli szukasz sposobu na klimatyczne oświetlenie sypialni, ustaw lampę podłogową przed lustrem sięgającym aż do podłogi. Dzięki temu zabiegowi i refleksom, stworzysz atmosferę sprzyjającą wyciszeniu.

4. Lampy stołowe, a nastrojowe oświetlenie we wnętrzach

Lampy stołowe to nieodłączny element nastrojowego oświetlenia we wnętrzu. Są one niezastąpione w tworzeniu przytulnej atmosfery. Rozproszona poświata i delikatny blask, dodają aranżacjom miękkości i przytulności, a kryjące, nieprześwitujące klosze z miękkiej, połyskującej tkaniny, będą największymi sprzymierzeńcami ciepłej atmosfery w Twoim wnętrzu.

Lampy stołowe wyjątkowo dobrze prezentują się na wszelkiego rodzaju komodach i konsolkach (także w okolicach kanapy i stołu w jadalni), a także na stolikach - kawowych i nocnych. Możesz także wykorzystać ich moc w kuchni, stawiając niewielką lampę stołową na kuchennym blacie. Szybko przekonasz się, że wieczorna filiżanka herbaty w przytulnym blasku takiej lampki, nabierze zupełnie nowego smaku.

Więcej o doborze lamp stołowych przeczytasz w naszym kompleksowym poradniku tutaj.

5. Nastrojowe oświetlenie, a temperatura barwowa i natężenie światła

Z pewnością zauważyłeś, że Twój organizm zupełnie inaczej reaguje na mocne i zimne światło, a inaczej na ciepłe i przytłumione. Odpowiednie natężenie i barwa światła mają zatem kluczowe znaczenie, dla tworzenia kameralnej i nastrojowej atmosfery we wnętrzu.

Światło o większym natężeniu i zimnej temperaturze barwowej działa pobudzająco i motywująco, natomiast miękkie, ciepłe, rozproszone, przytłumione światło ma kojący, uspokajający efekt. To właśnie ono jest kluczem do stworzenia nastrojowego oświetlenia we wnętrzu. Rozwiązaniem, które najłatwiej pozwala kontrolować natężenie światła w pomieszczeniu, są ściemniacze, które dzięki nowoczesnym technologiom, nie tylko zmniejszają natężenie, ale także pozwalają na oszczędność prądu. Możesz wybrać lampy z wbudowanym ściemniaczem lub zainstalować ściemniacz na kablu lub włączniku.

Jeśli natomiast chodzi o barwę światła, wybieraj żarówki o barwie ciepłej - światło poniżej 2900 Kelwinów ma bardzo ciepłą barwę, a tym samym będzie bardzo nastrojowe, zbliżone do światła emitowanego przez świeczkę. Pamiętaj także o odpowiednim doborze lamp. Oprawy z transparentnym kloszem nie będą sprzyjały przytulnej atmosferze. Postaw na mleczne szkło lub abażury z tkaniny.

6. Jak stworzyć nastrojowe oświetlenie? Wybierz lampę z abażurem z tkaniny

Dobór odpowiedniego abażuru – a konkretnie jego kształtu i materiału, z jakiego został wykonany, ma ogromny wpływ na poziom przytulności we wnętrzu. Abażury wykonane z grubych miękkich materiałów kierują światło w dół i/lub w górę, tworząc bardziej kameralną atmosferę niż lampy o przezroczystych kloszach. Jeśli zależy Ci na przytulnej atmosferze we wnętrzu, unikaj kloszy z transparentnego szkła, które eksponują żarówkę.

Nasza rada: Postaw na lampę stołową z grubym welurowym abażurem o delikatnie błyszczącym wykończeniu. Jeśli kochasz kolory i chciałabyś wprowadzić je do wnętrza, sprawdź kolekcję lamp stołowych Sawa Velvet New a także kolekcję lampek Lora, w której poza bardzo klasycznymi i eleganckimi zestawieniami, znajdziesz także abażury w zaskakujących, świeżych kolorach. Lampy z abażurem z tkaniny skłaniają do bliskości i sprawiają, że pojęcie „miękkie światło” nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel