Temperatura światła, a dobrostan. Jak wybrać źródła światła, by czuć się dobrze w swoim domu?
Temperatura światła - jak wybrać żarówki, by czuć się dobrze w swoim domu?
Czy idąc wieczorem ulicą w centrum miasta, zwracasz czasami uwagę na okna mieszkań? Spójrz na mijane apartamentowce i zobacz, jak różni się światło w ich wnętrzach. Niektóre z nich emanują ciepłym, przytulnym blaskiem, inne przypominają zimne biura czy laboratoria. W którym z nich wolałabyś lub wolałbyś odpocząć po dniu ciężkiej pracy? A co zobaczyłbyś, gdybyś stanął pod swoim domem? Czy wiesz, jak wybrać odpowiednie żarówki, jaki wpływ ma temperatura światła na Twoje samopoczucie i jak dobrać źródła światła do każdego pokoju? Podpowiadamy i… ocieplamy.
Dwoma najważniejszymi czynnikami przy wyborze źródeł światła są temperatura barwowa i oddawanie barw. Pisaliśmy o tym już TU, ale temat ten jest tak szeroki i ważny, że warto poświęcić mu więcej uwagi, tym bardziej, że rodzaj wybranej żarówki ma bezpośredni wpływ na to, jak się czujesz i jak funkcjonujesz w codziennym życiu.
Czym jest temperatura barwowa światła?
Mówiąc o temperaturze barwowej mamy na myśli ciepło lub chłód światła. Cieplejsze światło jest bardziej żółte, a chłodniejsze ma barwę niebieską. Kupując lampy, a następnie żarówki, musisz dokonać wyboru i zdecydować, czy potrzebujesz ciepłego czy zimnego światła. Temperatura (a co za tym idzie) kolor światła określana jest w skali Kelvina - im cieplejszy kolor, tym niższa temperatura barwowa.
Aby lepiej zrozumieć tę skalę, warto odnieść ją do rodzajów światła, które są nam znane. Światło świecy jest bardzo ciepłe, w zasadzie żółte lub pomarańczowe i ma barwę około 2000 stopni Kelvina, stare, ciepłobiałe żarówki miały zazwyczaj barwę 2800 K, wschód i zachód słońca 3000 K, lampy studyjne 3200 K, podczas gdy światło dzienne ma zazwyczaj temperaturę 5000 – 6000 K.
Barwy światła i ich przeznaczenie
Barwa biała ciepła (warm white WW) to barwa używana i rekomendowana dla mieszkań prywatnych i restauracji. Barwa biała neutralna (natural white NW) może być stosowana zarówno w mieszkaniach, jak i biurach. Biała zimna (cold white CW) to z kolei temperatura barwowa, która dobrze sprawdza się w pomieszczeniach biurowych i przestrzeniach roboczych, gdzie niższe temperatury i chłodniejsze światło mogą pomóc w koncentracji i zwiększeniu produktywności.
Niektórzy ludzie mają błędne przekonania na temat diod LED i uważają, że diody te zapewniają chłodne, nieprzyjemne światło. W większości przypadków jest to spowodowane ich wcześniejszymi doświadczeniami z chłodnymi żarówkami LED niskiej jakości, które obecnie zastępowane są w projektach mieszkaniowych przez wysokojakościowe, trwałe i przytulne źródła światła o barwie ciepłej (2700/2800 stopni Kelvina).
Jak wybrać żarówki do domu?
Wybierając żarówki do domu, warto skupić się przede wszystkim na takich o ciepłej barwie i wartości 2700-3500 K, która wprowadza przyjemny nastrój, sprzyja odpoczynkowi i wyciszeniu. Do salonu możesz wybrać żarówki o barwie światła 3000K - temperatura ta tworzy relaksujący nastrój i jest przyjemna dla oczu.
Zastosowanie chłodniejszych żarówek możesz rozważyć natomiast w kuchni lub w łazience, szczególnie jeśli w pomieszczeniach tych jest dużo naturalnego światła i jeśli są one wykończone w bieli. Białe powierzchnie w ciepłym świetle wyglądają niewyraźnie w porównaniu do efektu, jakie daje światło naturalne. Dodatkowo chłodniejsza biel w połączeniu z zimnym światłem, daje także poczucie klinicznej sterylności, co może być pożądane w łazience lub kuchni dlatego jeśli szukasz źródeł światła do łazienki, kuchni czy garażu (tam, gdzie potrzebujesz większej jasności) wybierz żarówki o temperaturze barwowej 4000 K.
W ciągu ostatnich kilku lat na rynku pojawiły się także oprawy i źródła światła z możliwością regulacji lub dostrojenia temperatury. Za ich pomocą osiągnąć można chłodniejszy efekt w ciągu dnia i cieplejszy w nocy, można też oświetlić dzieła sztuki dostrajając światło tak, by uzupełniało lub podkreślało paletę kolorów obrazu. Takie oprawy są jednak znacznie droższe od standardowych i wymagają systemu sterowania.
Temperatura światła a kolory we wnętrzu
Wybierając temperaturę barwową, należy więc także wziąć pod uwagę rodzaj wykończenia, materiały i paletę kolorów zastosowane w danej przestrzeni. Czerwienie, pomarańcze, żółcie i drewno wyglądają pięknie w ciepłym świetle, podczas gdy błękity i szarości mogą w takim świetle stracić swoją głębię. W chłodnym świetle niebieskie kolory wyglądają doskonale, ale biel może wydawać się "ostra". Czerwienie i żółcie w zimnym świetle wpadają w brąz, a drewno wydaje się matowe.
Ważne, by nie mieszać temperatur i kolorów światła w pomieszczeniu. Gdy już zdecydujesz, którą temperaturę barwową wybrać, trzymaj się jej i upewnij się, że wszystkie światła i żarówki w tej przestrzeni i w tej warstwie są takie same. Możesz także zastosować inne żarówki dla opraw sufitowych a inne (cieplejsze) dla lamp stołowych i innych źródeł światła akcentującego – tych, których używasz na przykład wieczorem, kiedy już nie włączasz światła głównego, kiedy chcesz się zrelaksować, wyciszyć, przygotować do snu.
Temperatura światła i jej wpływ na nasze samopoczucie
Możesz kupić najpiękniejsze lampy, ale jeśli źle dobierzesz żarówki, zupełnie stracą one swój urok, nie spełnią swojej funkcji, a dodatkowo, niekorzystnie wpłyną na Twoje samopoczucie. Jasne, chłodne światło użyte we właściwym miejscu i kontekście, motywuje i pobudza, ale zastosowane w domu, w salonie czy jadalni może sprawić, że zarówno Ty, jak i Twoi goście będziecie czuć się niekomfortowo. Miękkie, ciepłe i rozproszone światło ma natomiast właściwości relaksujące, pomaga w kreowaniu atmosfery intymności, w wyciszeniu i odpoczynku.
Udowodniono także, że ciepłe białe światło łagodzi objawy depresji. Wynika to z faktu, że naśladuje ono światło słoneczne, które jest doskonałym źródłem witaminy D, a co za tym idzie poprawia nasz nastrój i zwiększa poziom energii.
Chłodne, niebieskie światło, które zgodnie z naszym biologicznym cyklem wyznacza środek dnia, wymusza na nas konieczność wzmożonej aktywności i koncentracji, wpływa na hamowanie wydzielania melatoniny, która odpowiedzialna jest za zasypianie. To dlatego, jeśli przed snem korzystamy z telefonu komórkowego lub laptopa, trudniej jest nam zasnąć.
Przypomnijmy sobie zatem wieczorny spacer ulicami miasta, którym otworzyliśmy ten artykuł. Wiesz już, że jeśli mijasz budynki mieszkalne, apartamentowce czy domy jednorodzinne, ich okna powinny emanować ciepłym światłem, które w zgodzie z naszym wewnętrznym zegarem, uspokaja i przygotowuje nas do snu, tworzy atmosferę przytulności i relaksu. To właśnie tego potrzebujemy po dniu pełnym wrażeń, pracy, aktywności umysłowej czy fizycznej. Wybierając odpowiednią temperaturę barwową żarówek, poprawiasz zatem swoje samopoczucie i atmosferę panującą w Twoim domu. Jeśli nie wiesz, jaką żarówkę wybrać, skontaktuj się z naszym działem obsługi. Pomożemy Ci wybrać optymalne źródło światła do każdego pomieszczenia i lampy. Bo światło jest ważne!