Wnętrza i lampy w stylu industrialnym – jak je urządzić i jaką lampę wybrać?
Od opuszczonych fabryk po najmodniejsze wnętrza i lampy w industrialnym stylu
Marzy Ci się mieszkanie lub loft w modnym stylu industrialnym? Lubisz tego typu przestrzenie i nie przeraża Cię odkryta cegła ani kilka widocznych kabli czy rur? Szukasz lampy w stylu industrialnym? Dobrze trafiłaś/-łeś. Z poniższego poradnika dowiesz się, skąd wywodzi się styl industrialny we wnętrzach i jakie są jego najważniejsze cechy. Otrzymasz od nas listę, która pomoże Ci urządzić loft czy apartament w stylu industrial chic, a przede wszystkim, opowiemy Ci o tym, jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w tego typu wnętrzach i pokażemy lampy w stylu industrialnym, które jak żadne inne, podkreślą jego surowy i unikalny charakter.
Wnętrza w stylu industrialnym, które dziś wydają się być luksusem i ucieleśnieniem designerskich marzeń o stylowych aranżacjach, z początku wcale nie uchodziły za miejsca, w okolice których chcieliby się zapuszczać mieszkańcy wielkich miast. Ale po kolei…
Styl industrialny we wnętrzach - krótka historia
Pierwsze budynki o industrialnym charakterze powstały na początku XVIII wieku. Budynki te miały pomieścić zarówno maszyny, jak i licznych pracowników, jednak w związku z brakiem elektryczności, były raczej wąskie i charakteryzowały się otwartą przestrzenią oraz ogromnymi oknami, których celem było doświetlenie wnętrza. Duże zakłady mieściły się często w centrum miasta, w kilku osobnych, dużych, sąsiadujących ze sobą budynkach.
W kolejnych latach, w wyniku rozwoju elektryczności, przemysłu i technologii, jak również wzrostu świadomości związanej ze względami bezpieczeństwa i lepszą efektywnością pracy, budynki przemysłowe zupełnie zmieniły swój charakter. Przyczyniła się do tego niewątpliwie dostępność betonu i stali, które do przestrzeni tego typu wprowadził jeden z najbardziej wpływowych architektów zajmujących się projektowaniem przemysłowym - Albert Kahn (1869-1942).
Na początku XX wieku, fabryki i zakłady produkcyjne znacznie zwiększyły swoje gabaryty, a ich ogromne powierzchnie niejako wypchnęły przemysł na obrzeża miast. Ta migracja na przedmieścia, jak również Wielki Kryzys, który wkrótce nastąpił sprawiły, że znajdujące się w centrum amerykańskich miast industrialne budynki zostały opuszczone.
Dopiero w latach 1960 – 1970, z początku w Nowej Anglii oraz na Dolnym Manhattanie, rozpoczął się proces odzyskiwania, odnawiania i przywracania tych przestrzeni do użytku publicznego. Nikt jeszcze wtedy nie przypuszczał, że zaledwie kilkadziesiąt lat później, miejsca początkowo niemal przymusowo zasiedlane przez artystów czy muzyków poszukujących przestrzeni twórczej, staną się tak gorącymi punktami na architektonicznej mapie miast.
Industrialne lampy i elementy modnego loftu? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć!
Stare fabryki i magazyny ze swoimi otwartymi przestrzeniami, licznymi przeszkleniami, surowymi ścianami i podłogami oraz odsłoniętymi rurami, stały się miejscem, w którym wykształcił się styl zwany ‘industrial chic’. Styl, który nie boi się ani odzyskanych neonów, ani starych lamp ze statków i choć jest dość nieformalny, kieruje się kilkoma zasadami, które – jeśli tylko będziemy o nich pamiętać – pozwolą nam wskrzesić ducha nowojorskiego loftu, również w naszej prywatnej przestrzeni.
Urządzasz wnętrze w industrialnym stylu? Oto lista dla Ciebie! Jeśli chcesz poczuć się jak w amerykańskim lofcie, pamiętaj o kilku ważnych cechach stylu ‘industrial chic’:
- duże okna, które nie lubią zdobień (ciężkich zasłon, firan, etc.)
- brak wyraźnego podziału między poszczególnymi strefami we wnętrzu, otwarte przestrzenie oddzielone szklanymi ścianami i przesuwnymi drzwiami
- dominujące materiały to metal, szkło, stal, beton, stare drewno
- dominujące kolory to zimna biel, czerń i odcienie szarości
- surowe, industrialne elementy wykończenia - wystające kable i rury, ceglane ściany, „goły” beton, belki i drewniane elementy „z odzysku”
- niewielka ilość dekoracji i dodatków oraz…
- duża ilość lamp
Jeśli chodzi o te ostatnie, to mamy dla Ciebie co najmniej kilka propozycji, które staną się idealnym dopełnieniem wnętrza w tym stylu.
Lampy w stylu industrialnym – czyli jakie?
W związku z tym, że wnętrza urządzane pierwotnie w postindustrialnych przestrzeniach cechowały się dużą powierzchnią bez wyraźnie zaznaczonych stref, ważnym a zarazem praktycznym elementem ich aranżacji były liczne i dość okazałe lampy. Warto także pamiętać, że wnętrza te urządzano często z wykorzystaniem dodatków o przeróżnym pochodzeniu – nie tylko za pomocą pozostałości z zaadaptowanych fabryk, ale także przy użyciu lamp „z odzysku”.
Można jednak z powodzeniem wyróżnić kilka cech, które są typowe dla oświetlenia tego rodzaju przestrzeni i które świetnie sprawdzą się we wnętrzach industrialnych. Są to:
- lampy z kloszem z metalu w kolorze grafitu lub czerni
- lampy z kloszem z przezroczystego szkła
- lampy z drucianą oprawą
- reflektory sufitowe na szynach i oświetlenie punktowe
- żarówki ze stylizowanym żarnikiem
- surowe kable i tekstylne zawieszenia
Szukasz lampy do wnętrza w stylu industrial chic - sprawdź te modele
Świetnym przykładem lamp w stylu loftowym, których projekt opiera się na wykorzystaniu szklanych, transparentnych kloszy o industrialnej stylistyce, jest kolekcja lamp wiszących i kinkietów Longis (dostępna również w wersji z czarno-złotym wykończeniem). Stylizowane klosze dostępne w 4 wersjach z zawieszeniem w tekstylnym oplocie, świetnie wyglądać będą w zestawieniu z żarówkami ze stylizowanymi żarnikami.
Jeśli szukasz lampy, która pasować będzie do industrialnej stylistyki Twojej kuchni połączonej z salonem, zwróć także uwagę na duże lampy z metalowymi kloszami lub lampy z drucianymi oprawami. Jeśli zależy Ci na tym, by źródło światła nie było widoczne, a lampa nie miała aż tak surowego charakteru, wybierz model łączący drucianą oprawę z eleganckim, szklanym kloszem.
Innymi lampami, które świetnie spełniają standardy industrialnej stylistyki są lampy wiszące i kinkiety z kolekcji Nautilius – których klosze są nie tylko bardzo stylowe, ale także eleganckie i eksponują takie elementy konstrukcyjne jak śruby, mocujące „motylki” czy przewody.
Szczegóły mają znaczenie. Sprawdź o czym jeszcze warto pamiętać wybierając industrialną lampę
Równie ważnym elementem oświetlenia wnętrz w stylu industrialnym są - oprócz samych lamp i ich kloszy – także zawieszenia. Jeśli decydujesz się na lampę wiszącą, wybierz taką z przewodem w tekstylnym oplocie w tonacji, która harmonizować będzie z kolorem ścian – lub wręcz przeciwnie – stanowić będzie ciekawy kontrast. Potrzebujesz kropli koloru? Postaw na kolorowy, tekstylny przewód,który będzie atrakcyjnym, świeżym dodatkiem, doskonale prezentującym się na tle ceglanej lub białej ściany.
Elementem, który stanowić będzie przysłowiową wisienkę na torcie w aranżacji wnętrza i oświetlenia w stylu industrialnym, będą natomiast żarówki ze stylizowanym żarnikiem. Takie dekoracyjne źródła światła wykorzystane w modelach lamp wiszących, stojących czy kinkietach z transparentnym, szklanym kloszem doskonale „zrobią wnętrze” a ich retro look zachwyci zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających ich gości. Duża żarówka ze stylizowanym żarnikiem zawieszona na długim kablu sama w sobie może także pełnić rolę lampy. Wszak we wnętrzu industrialnym im mniej i im bardziej surowo, tym lepiej!
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym, a przede wszystkim masz pomysł na jego efektowne oświetlenie. Jeśli wybrałeś już model swojej wymarzonej lampy, ale jeszcze nie wiesz, jak zaaranżować ją w swoim salonie czy kuchni lub ciągle wahasz się, ilu lamp potrzebujesz do oświetlenia swojego wnętrza, przeczytaj nasz artykuł o lampach do salonu lub dowiedz się, jak wybrać najlepszą lampę do swojej kuchni. Bo lampy to nasza pasja!
Zastanawiasz się, w jakim stylu urządzić dom lub apartament i nie jesteś pewna/pewien czy styl industrialny to to, czego szukasz? Sprawdź nasz poradnik "Jak dobrać lampę do stylu wnętrza?", w którym znajdziesz charakterystykę różnych stylów wnętrzarskich i w którym podpowiemy, jak dobrać lampy do każdego z nich.