Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wnętrze w stylu vintage – sprawdź, jak je urządzić i jakie lampy wybrać

2022-12-29
Wnętrze w stylu vintage – sprawdź, jak je urządzić i jakie lampy wybrać

Wnętrze w stylu vintage – sprawdź, jak je urządzić i jakie lampy wybrać

Wnętrze vintage to udany mariaż nowoczesności z przeszłością. Główną rolę odgrywają tu meble i dodatki – sprzed kilku dekad lub stylizowane na takie. O czym pamiętać, urządzając wnętrze w stylu vintage? Jakie lampy pasują do takiej aranżacji? Przeczytaj nasz poradnik i stwórz wnętrze nawiązujące do złotych dekad designu.

Styl vintage we wnętrzu – poznaj podstawy

Niektóre wnętrzarskie mody się nie starzeją – podobnie jak wino. I to właśnie w winiarskim świecie należy szukać korzeni określenia „vintage”. Ewoluowało ono ze słowa „vendange”, które oznacza „winobranie”, ale jednocześnie „rocznik” – stosuje się je przede wszystkim, opisując wino z danego rocznika. W przypadku wnętrz obowiązują podobne skojarzenia – vintage to styl inspirowany ubiegłymi dekadami i klasycznym, ponadczasowym wzornictwem, szlachetny, dojrzały i pełen smaku.

Styl vintage to zatem meble, dekoracje, dodatki i oświetlenie, które powstały głównie w latach 50. i 60. ubiegłego wieku lub są nimi inspirowane. Zgodnie z założeniami projektantów miały być one użyteczne przez wiele dekad. I właśnie tak się stało! Wyróżniają się starannością wykonania, zdumiewającą wręcz jakością i odpornością na zniszczenia, a dodatkowo designem, który w zasadzie nigdy nie wyszedł z mody.

 

Meble – wyznacznik w stylu vintage

Charakterystycznym elementem wnętrz w stylu vintage są meble. Dopracowane w każdym calu są rozpoznawalne na całym świecie. Naszą inspiracją jest tu przede wszystkim skandynawski, a szczególnie duński design. To właśnie w Danii powstały ikoniczne projekty kopiowane następnie przez kolejne dekady na całym świecie. Estetyka łączy się tu z funkcjonalnością, a prostota wykonania z pewnego rodzaju finezją. Spójrzmy chociażby na klasyczne duńskie fotele i krzesła. Zaokrąglone formy i subtelne nóżki nadają bryłom lekkości, a całej aranżacji wyjątkowości. 

Nic dziwnego, że także polscy projektanci inspirowali się tymi symbolami skandynawskiego designu. Najsłynniejszym przykładem jest fotel 366, czyli tzw. fotel Chierowskiego. Ta PRL-owska perełka wyróżnia się prostą, nowoczesną konstrukcją – tak bardzo odmienną od ciężkich mebli okresu powojennego. Tego rodzaju elementy perfekcyjnie pasują do wnętrz w stylu vintage, ale także nowoczesnych i eklektycznych aranżacji. Nic więc dziwnego, że na internetowych aukcjach osiągają naprawdę wysokie kwoty, a na rynku pojawiają się kolejni producenci bazujący na genialnych pomysłach Chierowskiego.

 

Jakie dodatki i detale są najlepsze do wnętrza w stylu vintage?

Dobrze dobrane, a ponadto drewniane i tapicerowane meble to podstawa stylu vintage. Aby jednak wnętrze było kompletne, a aranżacja konsekwentna, potrzeba również odpowiednich dodatków. Wśród nich na pewno należy wymienić stare grafiki i plakaty. Zapoznaj się przede wszystkim z dziełami Polskiej Szkoły Plakatu, czyli grupy artystów tworzących w latach 60. XX wieku. Poza tym bacznie przeglądaj internetowe aukcje, ale także targi staroci – szukaj kryształowych karafek, charakterystycznych figurek, ceramicznych i aluminiowych naczyń. Nie zapomnij też o roślinach – do łask wracają popularne w czasach PRL-u paprotka oraz bluszcz.

Sięgaj również po inne rozwiązania formalne, które przeniosą Cię w czasie. Co powiesz na boazerię? Kiedyś święciła triumfy w polskich domach i mieszkaniach, teraz zaś obserwujemy jej wielki powrót. A może marzy Ci się wyrazisty wzór? Tapeta w groszki, kratkę czy motyw geometryczny będzie wyglądała fenomenalnie w towarzystwie boazerii lub jako samodzielny element wystroju. Do tego dołącz dywan vintage i nieszablonowe lampy. Jakie? O tym poniżej.

Oświetlenie do wnętrza vintage – może klasyczny żyrandol?

Wielu z nas oświetlenie w stylu retro lub vintage kojarzy się przede wszystkim z klasycznymi, monumentalnymi żyrandolami. Żyrandol nad stołem w kuchni albo w centralnym punkcie w salonie to rozwiązanie dla osób, które mają wielki sentyment do tradycyjnych projektów oraz naturalnych materiałów jak drewno. Do wnętrza vintage doskonale będzie pasowała pięcio- lub dziewięcioramienna lampa z elementami z orzecha. Metalowy stelaż o chromowanym wykończeniu dodatkowo pogodzi ze sobą wątki vintage oraz nowoczesne – jeśli tylko marzy Ci się eklektyczna aranżacja, w której widać wpływy różnych epok.

Jeśli dysponujesz większą przestrzenią – przykładowo szukasz oświetlenia do salonu z antresolą, starymi belkami stropowymi lub przerabiasz na dom starą stodołę czy inny budynek gospodarczy – zaprojektuj we wnętrzu kilka źródeł światła. Kompozycja typu żyrandol i kinkiety pięknie doświetlą wnętrze i poszczególne strefy pomieszczenia.

 

Okrągłe lampy vintage – klasyczne i stylowe

Do aranżacji w stylu vintage bezbłędnie pasują też klasyczne okrągłe lampy oraz plafony Kaspa Space. Niewymuszona elegancja i subtelna kolorystyka sprawiają, że znakomicie uzupełniają wnętrza, w których na jednej przestrzeni łączą się elementy z różnych epok. 

Zastanów się, jak wkomponować je w aranżację. Opływowy kształt będzie pasował do łagodnych linii – chociażby pod postacią popularnego stolika „nerki”, ale też oswoi geometryczne bryły mebli. Ponadto lampy Space pięknie zmiękczą i rozproszą światło, tworząc kameralny nastrój. Miękkie światło jeszcze bardziej ociepli kolory we wnętrzu, idealnie wpisując się w styl vintage.

W rodzinie Kaspa Space znajdziesz lampy w czterech rozmiarach – od 38 (Kaspa Space S) po nawet 100 cm średnicy (Space XL). Możesz skomponować we wnętrzu lampy o różnych średnicach, dzięki czemu stworzą niebanalną świetlną ozdobę. Nie zapominaj też o plafonach, które możesz zawiesić nie tylko na suficie, ale także na ścianach.

 
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

Lampa wisząca VENUS grafitowa

Lampa wisząca VENUS grafitowa

749,00 zł brutto/1szt.
Kinkiet GRANDE złoty

Kinkiet GRANDE złoty

799,00 zł brutto/1szt.
pixel