
Jakie lampy do salonu w stylu skandynawskim?
Biel i światło – tak można streścić podstawowe założenia stylu skandynawskiego. Jak przenieść je na polski grunt? Przeczytaj, jak urządzić skandynawski salon oraz jakie oświetlenie w stylu skandynawskim wybrać. Zebraliśmy tu dla Ciebie najbardziej przydatne wskazówki.
Klimat i surowe warunki życia na dalekiej Północy wyraźnie wpłynęły na skandynawską architekturę wnętrz. Styl skandynawski jest więc podyktowany konkretną potrzebą. Skandynawowie sięgają po takie rozwiązania formalne, dzięki którym wpuszczają do swoich domów i mieszkań maksymalnie dużo naturalnego światła. Jednocześnie w swoich wnętrzach podkreślają szacunek do przyrody. Salon w stylu skandynawskim jest zatem oszczędny w kolorystyce oraz detalach, minimalistyczny i naturalny.

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim? Wpuść światło
Pragniesz skandynawskiego klimatu w swoim salonie? Oto kilka wskazówek, które wyznaczą Ci odpowiedni kierunek.
Jasna kolorystyka zrekompensuje Ci niedobór naturalnego, dziennego światła i stanie się remedium na polską jesień i zimę. Postaw przede wszystkim na biel, która rozjaśnia wnętrza – sprawi, że salon będzie wyglądał na większy, niż jest w rzeczywistości. Taki efekt podkreślą odpowiednie lampy w stylu skandynawskim.
Jednym z wariantów, który warto rozważyć, jest monochromatyzm – cały salon, a nawet całe mieszkanie w bieli. Śmiało możesz jednak łączyć biel z innymi subtelnymi tonacjami jak beż, szarość czy błękit. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby biały zestawić też z ciemniejszym i bardziej dynamicznym kolorem, np. granatem czy nasyconą zielenią. Pamiętaj jedynie, że powinien on stanowić tylko dodatek – zaplanuj go więc na niewielki odcinek ściany, wnękę itp.
Wpuść do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła. Wyeksponuj okna – nie zasłaniaj ich ciężkimi kotarami. Zwiewna firanka i rozsunięta w ciągu dnia roleta sprawią, że do salonu będą swobodnie wpadały promienie słoneczne.
Lustra pozwolą Ci podkreślić ten efekt. Powierzchnie luster, błyszczących opraw czy lekko połyskliwych mebli będą dyskretnie odbijać wiązki światła, dzięki czemu pomieszczenie stanie jasne i pogodne.

Naturalność, minimalizm i łączenie elementów
Naturalne akcenty i materiały to coś, co wyraźnie dominuje w skandynawskim salonie. Wynika to przede wszystkim z pragmatyzmu Skandynawów – szukają rozwiązań, które posłużą im przez lata bez konieczności wymiany. Pomyśl zatem o takich elementach jak drewniana podłoga, szczególnie pomalowana na biało, oraz kamienne parapety. Zadbaj o praktyczne dodatki: wiklinowe kwietniki, bawełniane obicie kanapy, lniane poduszki i wełniane pledy.
Styl skandynawski w swoją definicję wpisany ma minimalizm. W skandynawskim salonie nie znajdziesz zbyt wielu bibelotów, obrazów, ramek ze zdjęciami, pamiątek z podróży. Nieliczne ozdobne detale pełnią tu również funkcję praktyczną. Przykładowo – lampy. Styl skandynawski zachęca do tego, aby traktować oświetlenie jako designerski detal, który buduje klimat wnętrza.
Styl skandynawski jest niezwykle pojemny i przy tym eklektyczny. Można śmiało wysnuć tezę, że to jedynie zbiór ogólnych podpowiedzi i wskazanie kierunku. To, jakie elementy w nim uwzględnisz, zależy od Ciebie. Możesz pójść w stronę industrialu i wprowadzić do skandynawskiego salonu metal i beton. Niezwykle popularna jest też konwencja skandynawska zawierająca dodatki typu vintage, np. odrestaurowane drewniane meble – nie tylko szwedzkie czy duńskie, ale także te z czasów rodzimego PRL-u – grafiki wywodzące się z polskiej szkoły plakatu, gramofon marki Unitra itd.

Oświetlenie w stylu skandynawskim – pozwól na przenikanie światła
Jeżeli urządzasz salon w stylu skandynawskim, z pewnością zależy Ci na tym, by światło nie tylko swobodnie wpadało do wnętrza, ale także wędrowało po pomieszczeniu. Aby to osiągnąć, postaw na transparentne materiały. W ciągu dnia szklany klosz pozwoli na przenikanie i odbijanie światła, a po zmroku – na efektowne i skuteczne oświetlenie przestrzeni. Sprawdzi się tu przede wszystkim całkowicie transparentne szkło, mleczne z kolei łagodnie zmiękczy światło.
Przykładem takiego oświetlenia w stylu skandynawskim są lampy z rodziny Longis. Do przestronnego salonu w stylu skandynawskim proponujemy Ci spektakularną lampę wiszącą Longis 4. Składają się na nią cztery transparentne oprawy o różnym kształcie. Przezroczyste klosze eksponują żarówki i pozwalają światłu wędrować. Jednocześnie sprawiają, że lampa dyskretnie wtapia się we wnętrze, eksponując je i pozwalając mu przemówić.

Oświetlenie w salonie skandynawskim – detal, który ma znaczenie
Jak już wspomnieliśmy, salony skandynawskie są minimalistyczne i oszczędne. Warto mieć na uwadze, że im mniej dodatków, tym większą „moc” mają te, które decydujesz się włączyć do aranżacji. Zadbaj więc o to, aby elementy, które pełnią funkcję praktyczną, wpływały również na estetykę wnętrza w stylu skandynawskim. Lampy to jeden z przykładów. Wybierz takie oprawy, które przykuwają wzrok i budzą ciekawość, ale jednocześnie są minimalistyczne i eleganckie. Doskonałym rozwiązaniem jest sufitowy lub ścienny plafon w stylu skandynawskim. Kompozycja kilku plafonów na ścianie lub suficie zaskakuje – wprowadza do wnętrza interesujący efekt oświetleniowy i jednocześnie wygląda niebanalnie.
Naszą propozycją dla Ciebie są lampy i plafony z kolekcji Space. Materiałowy klosz zmiękcza światło i je rozprasza – dzięki temu skandynawski salon staje się bardziej przytulny, nawet jeśli dominują w nim chłodne barwy. Do wnętrza inspirowanego mroźną Północą koniecznie wybierz lampę w kolorze białym lub szarym.

Styl skandynawski – oświetlenie, które łączy
Styl skandynawski jest eklektyczny. Łączy style i czerpie z różnych konwencji oraz porządków czasowych. Takim łącznikiem pomiędzy różnymi stylami aranżacji może być właśnie oświetlenie. Typowe lampy w stylu skandynawskim niekoniecznie pomogą Ci jednak osiągnąć zamierzony efekt. Zamiast nich sięgnij po oprawy vintage, modern, industrial itd. Co powiesz na kolekcję NEZ? Lampy NEZ przypominają monumentalne, klasyczne żyrandole. Elementy z drewna płynnie przechodzą tu w metal, a swoim kształtem i umiejscowieniem przypominają świece. NEZ to zatem doskonały sposób na wprowadzenie do skandynawskiej aranżacji odrobiny klasyki.