Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pomieszczenia ciasne, wąskie, ze skosami – jakie lampy do trudnych wnętrz?

2023-07-06
Pomieszczenia ciasne, wąskie, ze skosami – jakie lampy do trudnych wnętrz?

Dlaczego odpowiednie oświetlenie jest ważne w trudnych przestrzeniach?

Jednym z kluczowych elementów, które pomagają zarządzać przestrzenią, jest oświetlenie. Możemy manipulować światłem, aby zmienić percepcję przestrzeni, podkreślić jej zalety i ukryć mankamenty. Dobrze dobrana lampa może wizualnie poszerzyć wąskie pomieszczenie, podnieść niski sufit, a nawet rozjaśnić ciemne kąty.

Jednak wybór odpowiedniego oświetlenia do nietypowych pomieszczeń może być wyzwaniem. Nie wszystkie lampy bowiem nadają się do ciasnych pomieszczeń, a co dopiero mówić o pomieszczeniach ze skosami!.

Przemyślane i dobrze dobrane światła do pokoju nie tylko pomaga stworzyć pożądaną atmosferę w danym pomieszczeniu, ale też wpłynąć na jego optyczną percepcję. Jaki rodzaj lampy wybrać do ciasnego pomieszczenia?

Niewielkie wnętrza a oświetlenie

Ciasne pomieszczenia mogą stanowić wyzwanie w kontekście aranżacji, zwłaszcza gdy chodzi o oświetlenie. Istnieją jednak pewne zasady i strategie, które pomogą ci maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

W ciasnych pomieszczeniach zasada „mniej znaczy więcej” jest szczególnie istotna. Wybierając lampy, stawiaj na proste, minimalistyczne formy, które nie będą dominować w pomieszczeniu jak choćby plafon ścienny Space Kaspa. Zbyt duże, masywne lampy mogą przytłoczyć małe przestrzenie, sprawiając, że będą wydawały się jeszcze ciaśniejsze.

Światło odbite od ściany lub sufitu może „rozszerzyć” przestrzeń i sprawić, że pomieszczenie stanie się jaśniejsze. Stosując takie rozwiązania jak lampy ścienne, sufitowe lub kinkiety, można skierować światło w taki sposób, aby optycznie powiększyć niewielki wnętrze.

W ciasnych pomieszczeniach często pojawiają się niewykorzystane nisze czy kąty, które mogą służyć jako idealne miejsce na oświetlenie, szczególnie na reflektor czarny Alter. Lampy do instalacji w niszach, kątach czy na półkach to świetny sposób na dodanie światła tam, gdzie jest najbardziej potrzebne, nie zabierając przy tym cennego miejsca.

Idealne lampy do wąskich przestrzeni

Właściwe oświetlenie może „poszerzyć” wąski korytarz, kuchnię czy łazienkę, dodając przestrzeni i komfortu.

Kinkiet ścienny, zastępując centralne oświetlenie w postaci plafonu czy żyrandola, optycznie poszerza dane wnętrze. Co więcej, przy jego pomocy sprawisz też, że wybrany pokój będzie prezentował się na wyższy. Spotęgujesz ten efekt w zestawieniu ciemniejszych ścian i jasnego (najlepiej białego) sufitu. 

W wąskich pomieszczeniach sprawdzi się też oświetlenie punktowe montowane w suficie, pozwala na skierowanie światła tam, gdzie jest najbardziej potrzebne, nie przytłaczając jednocześnie przestrzeni. Można je zainstalować wzdłuż ściany, co da wrażenie szerszego pomieszczenia.

W wąskich przestrzeniach zdecydowanie unikaj centralnego oświetlenia w postaci żyrandoli czy lamp sufitowych wiszących, złożonych z kilku kloszy umieszczonych na różnych wysokościach. Najlepiej sprawdza się tu niewielkie plafony, reflektory lub oświetlenie takie jak lampa podtynkowa LED.

Jakie oświetlenie dla pomieszczeń ze skosami?

Pomieszczenia ze skosami, choć mają swój niepowtarzalny urok, mogą stanowić wyzwanie w zakresie oświetlenia. Oto kilka porad, które pomogą ci dobrać idealne lampy i optymalnie rozplanować oświetlenie.

Najczęstszym problemem pomieszczeń ze skosami jest niewielka ilość naturalnego światła, wpadającego do środka. Ponadto skosy mogą generować ciemne punkty, do których nie dociera światło z głównej lampy. Tym samym wymagają one dodatkowego doświetlenia. Jakie zatem rozwiązania sprawdzą się tam najlepiej?

Przede wszystkim stawiaj na oświetlenie sufitowe. Pojedyncze reflektory sprawdzą się doskonale w ciemnych punktach, które trzeba doświetlić. Tymczasem lampa wisząca plafon z kilkoma punktami świetlnymi to dobra opcja jako oświetlenie główne. Ruchome reflektory pozwalają ustawić źródło światła w kilku niezależnych kierunkach, dzięki czemu oświetlasz dokładnie ten fragment wnętrza, na którym najbardziej ci zależy.

Perfekcyjnie w takie wnętrze wpiszą się też lampy z kolekcji Lamia – o ile tylko projekt skosów pozwala na ich zamontowanie. Mleczne kule orbitują w przestrzeni, subtelnie oświetlając wnętrze i jednocześnie nie ingerując we wnętrze.

Unikaj natomiast oświetlenia wiszącego, jak np. żyrandole, które mogą optycznie zmniejszać pomieszczenie i po prostu je przytłaczać.

O czym pamiętać, wybierając lampy do trudnych przestrzeni?

Wybór oświetlenia dla trudnych przestrzeni to zadanie, które wymaga przemyślenia i planowania. Pamiętaj, że lampy ścienne emitujące pionowy strumień światła optycznie podwyższają pomieszczenia. Natomiast lampy emitujące poziomy strumień światła pomieszczenia poszerzają.

Upewnij się również, że wybrane lampy są dopasowane do wielkości pomieszczenia. Zbyt duże źródła światła w niewielkich wnętrzach mogą przytłoczyć przestrzeń i optycznie jeszcze ją zmniejszyć. Tymczasem zbyt małe lampy w przestronnych pokojach będą praktycznie niezauważalne i nie oświetlą efektywnie przestrzeni.

Pamiętaj też o funkcjonalności oświetlenia. Temperatura światła ma znaczenie! Oświetlenie powinno odpowiadać przeznaczeniu wybranego pokoju. Czy potrzebujesz jasnego światła (zimnej barwy) do pracy, czy może miękkiego, ciepłego światła (ciepłej barwy) do relaksu?

Dobrym rozwiązaniem w trudnych wnętrzach są lampy z możliwością regulacji kierunku światła. Pozwalają one na skierowanie światła tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.

Pamiętaj, że oświetlenie jest jednym z ważniejszych elementów każdego wnętrza. Dobra lampa nie tylko rozjaśni przestrzeń, ale może również wpływać na nastrój, podkreślać styl i dodawać funkcjonalności. Niezależnie od tego, jak trudne do aranżacji jest pomieszczenie, odpowiednio dobrana lampa może je całkowicie przemienić.

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

pixel